|
کدخبر: 171187

بی توجهی به بسته جدید بورسی!

در حالی که پس از تصویب بسته حمایت ۷+۳ انتظار می‌رفت چشم انداز بورس صعودی شود، شاخص کل در روز گذشته نزول کرد. آیا سیاست حمایت از بازار شکست خورده است؟

برای پیش بینی بورس امروز –یک‌شنبه ۱۹ اردیبهشت- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز شنبه شاخص کل بورس ۴ هزار و ۷۵۵ واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و ۱۶۷ هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۸۳۶ واحد پائین آمد و در رقم ۴۲۲ هزار و ۱۸ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۵۹ واحد افت و به رقم ۱۷ هزار و ۳۶۵ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز شنبه، ۱۹ نماد رشد قیمت و ۲۵۰ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۴ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۵۹ درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز شنبه در بورس شرکت‌های سیمان داراب (ساراب)، داروسازی عبیدی (دعبید) و بانک پاسارگاد (وپاسار) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های تولید نیروی برق دماوند (دماوند)، صنعتی دوده فام (شصدف) و هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای ساروم (سیمان ارومیه)، شغدیر (پتروشیمی غدیر) و ونوین (بانک اقتصاد نوین) در روز شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت صنایع ماشین‌های اداری ایران (مادیرا)، فولاد ارفع (ارفع) و ذوب آهن اصفهان (ذوب) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌یکشنبه است. در پایان معاملات روز شنبه بازار با مازاد عرضه ۴ هزار و ۲۷۷ میلیارد تومانی بسته شد.

افزایش ارزش صف‌های بازار

در پایان معاملات شنبه ۳۲۸ نماد صف فروش و تنها ۳ نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز چهارشنبه ۵۵ درصد کاهش یافت و در رقم ۲۹ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۲ درصد افزایش یافت و ۴ هزار و ۳۰۷ میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

در روز شنبه شرکت سیمان داراب (با نماد معاملاتی ساراب) برای دومین روز متوالی با صف‌ خرید ۱۶ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از ساراب، شصدف (شرکت صنعتی دوده فام) و واعتبار (سرمایه گذاری اعتبار ایرانیان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به کویر (فولاد کویر) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۵۲ میلیارد تومانی داشت. پس از کویر، سمگا (سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی) و بنو (بیمه تجارت نو) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

پس از رشد ۵ هزار واحدی شاخص کل در روز چهارشنبه فعالان بازار در انتظار رشد شاخص در معاملات روز شنبه بودند. این انتظار دو علت اصلی داشت، نخست اینکه تصویب بسته حمایتی ۷+۳ چشم انداز بازار سهام را مثبت کرده بود که موجب رشد شاخص در آخرین روز کاری هفته پیش شده بود. دوم اینکه قیمت دلار از پایان هفته شروع به رشد کرد و این روند افزایشی در صبح روز شنبه ادامه یافت. با این حال روز گذشته شاخص‌ بورس ۴ هزار و ۷۵۵ واحد نزول کرد. ارزش مازاد عرضه در پایان معاملات دیروز ۴ هزار و ۲۷۷ میلیارد تومان بود که این رقم بالاترین رقم مازاد عرضه در ۷ روز کاری گذشته است.

دیروز خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار ارزشی معادل ۴۳۶ میلیارد تومان و روند خروج پول حقیقی برای شانزدهمین روز متوالی ادامه یافت.

در نتیجه بازار نشان می‌دهد که بسته حمایتی ۷+۳ نتوانسته چشم انداز بازار را مثبت کند. طرفه آنکه دیروز حتی نقدشوندگی بازار نیز کاهش یافت و ارزش معاملات سهام با کاهش ۸ درصدی به رقم ۲ هزار و ۱۱۵ واحد رسید. لذا به نظر می‌رسد بازار سهام ایران بیش از آنکه نیازمند تزریق نقدینگی باشد به بازسازی اعتماد سهام‌داران نیاز دارد.

منبع: اقتصاد نیوز
  • علی ارسالی در

    بازار سهام با تزریق نقدینگی رشد میکنه و مطمنا سهامدار دوباره به بازار اعتماد خوا هد کرد.با دست خالی این بازار هر روز نزول ی خواهد بود و ترس ضرر بیشتر عامل بی اعتم ادی به بازار است.بدون تزریق نقدینگی، باز ار رونق نمیابد.

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...