|
کدخبر: 167753

معایب و مزایای آزاد شدن واردات با رمز ارزها

بانک مرکزی تصویب کرد؛ صرافی‌های مجاز و بانک‌ها می‌توانند نسبت به انجام پرداخت‌های ارزی بابت واردات از طریق رمزهای استخراج شده در داخل کشور اقدام کنند.

اقتصاد معایب و مزایای آزاد شدن واردات با رمز ارزها

با وجودی که فقط چند سال از عمر بازار نوپا و در عین حال پر مشتری ارزهای دیجیتال می‌گذرد اما این بازار خیلی سریع توانسته است به خوبی خود را در میان سایر بازارها سرمایه‌گذاری جای دهد. بازاری که هر چند جایگاه مشخص و معینی ندارد اما با توجه به اطمینان و اعتمادی که تاکنون سرمایه‌گذاران از این بازار دارند در کنار سودآوری قابل توجه و جذابی که کسب می‌کنند سرمایه‌گذاران در اقصی نقاط دنیا را به سمت خود جذب کرده است.

تراکنش بیش از ۱ میلیارد دلاری رمز ارز در ایران با فعالیت حدود ۲ میلیون نفر سرمایه گذار!

البته این روزها به دلیل تنوع و کثرت رمز ارزها و جذابیتی که در سودآوری این بازار وجود دارد فقط افراد ریسک پذیر وارد آن نمی‌شوند بلکه خبرگان بازار و افراد ناشی نیز با واسطه دیگران وارد این بازار می‌شوند و هر روز بر تعداد آنها اضافه می‌شود، طوری که طبق برآوردها فقط در ایران حدود یک و نیم میلیون نفر با تراکنش روزانه بیش از یک میلیارد دلار مشغول داد و سند رمز ارز هستند.

سوددهی قابل توجه این بازار به سرمایه‌گذاران خود تا جایی است که کارشناسان معتقدند؛ تداوم ریزش شاخص‌ها در بازار سرمایه موجب شده است تا در بخشی از فعالان بورس اکنون سرمایه‌های خود از بورس خارج و تبدیل به رمز ارز کنند زیرا از این بازار سود سرشاری را کسب می‌کنند.

ابهام در رشد بالای سوددهی رمز ارزها

البته خیلی از کارشناسان نیز تاکید دارند؛ سرعت بالای رونق بازار رمز ارزها، بیت کوین مبهم است و معلوم نیست آخر و عاقبت چنین بازار سودآوری به کجا ختم می‌شود چرا که این بازار بازاری مجازی است و مقر و جایگاه مشخص و معینی ندارد در چنین شرایطی این امکان وجود دارد که سردمداران و بانیان بازار ارزهای مجازی به نفع خود و یا در صورت احساس خطر یک شبه چراغ این بازار گسترده جهانی را با فشار دکمه‌ای خاموش کنند.

اکنون در خیلی از کشورها قوانین و مقررات چگونگی مبادلات و ومعاملات ارزهای دیجیتال یا شروط خاص وضع شده است اما در ایران معامله رمز ارزها ممنوع بوده و با وجود اینکه چند سال از مصوبه اولیه پیش نویس قانونمند شدن معامله رمز ارزها و بیت کوین در ایران می‌گذرد اما تا کنون خروجی خاصی نداشته است

اکنون در خیلی از کشورها قوانین و مقررات چگونگی مبادلات و ومعاملات ارزهای دیجیتال یا شروط خاص وضع شده است اما در ایران معامله رمز ارزها ممنوع بوده و با وجود اینکه چند سال از مصوبه اولیه پیش نویس قانونمند شدن معامله رمز ارزها و بیت کوین در ایران می‌گذرد اما تا کنون خروجی خاصی نداشته است.

البته چندی پیش رئیس کل بانک مرکزی در خصوص امکان خرید و فروش رمزارزها در کشور توضیحاتی ارائه کرد و اظهارکرد: مصوبه هیات وزیران را در این خصوص گرفته‌ایم که اخیرا اصلاحاتی هم روی آن انجام شد و مقرر شده افرادی که به طور قانونی و رسمی رمز ارز تولید کنند امکان این را داشته باشند که برای واردات از آن استفاده کنند، با این وجود خرید و فروش بیت کوین آزاد نمی‌شود اما فقط آن هایی که به طور رسمی ارز استخراج کرده‌اند می‌توانند برای واردات کالا از رمزارز"رمزارز استفاده کنند.

تصویب فروش رنز ارز استخراج داخلی در صرافی‌های مجاز

تا اینکه دیروز هیأت عامل بانک مرکزی ضوابط ناظر بر چگونگی استفاده از رمزار ازهای حاصل از استخراج داخلی توسط واحدهای صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت صمت را صرفاً به منظور انجام پرداخت‌های ارزی بابت واردات و با رعایت مجموعه مقررات ارزی تصویب کرد. هیأت عامل این بانک با استناد به ماده (۱۱) قانون پولی و بانکی کشور و در اجرای مصوبات هیأت وزیران، ضوابط ناظر بر چگونگی استفاده از رمزارزهای حاصل از استخراج داخلی به تصویب رساند تا صرافی‌های مجاز و بانک‌ها بتوانند در چارچوب ضوابط یاد شده نسبت به انجام پرداخت‌های ارزی بابت واردات از طریق رمزهای استخراج شده در داخل کشور اقدام کنند. این اقدام به عقیده کارشناسان این اقدام از سوی بانک مرکزی گام برداشتن در مسیر قانونمند کردن شیوه معاملات ارز دیجیتال در کشور البته با حفظ ضوابط یط و چارچوب هاست که می‌توان امید وار بود تا دولت برای معاملات ارزهای دیججیتال در آینده به شکلی قانونی چاره اندیشی کنند.

ضرورت حفظ حکمرانی پول در معاملات ارز دیجیتال

در این باره محسن رضایی صدر آبادی، کارشناس اقتصاد فضای مجازی و رمز ارز در گفت‌وگو با خبرگزاری «بازار» گفت: هیچ کشوری از لحاظ قانونی در تبادلات داخلی خود برای معاملات اجازه نمی‌دهد، هیچ پولی به جز پول ملی آن کشور مورد استفاده قرار گیرد چرا که حکمرانی پول زیر سئوال رفته و تضعیف می‌شود بنابراین آزاد گذاشتن معاملات رمز ارزها و بیت کوین بدون در نظر گرفتن تبعات آن بی‌تردید اقتصاد کشور را با مشکل جدی مواجه می‌کند.

 وی با ببان اینکه اگر کشوری اقدام به جایگزینی پول ملی و یا اینکه اجازه دهد ارزی را در کنار پول ملی خود برای معاملات و تبادلات تجاری و... بگذارد چنین کاری باعث می‌شود که اقتصاد آن کشور از هم فرو بپاشد افزود: تجریه چنین رویکردی را می‌توان در فروپاشی شوروی سابق که دلار را جایگزین روبل کردند مشاهد کرد که البته بعدا اصلاح شد.

بیم از شکل گیری بازار زیر زمینی ارز‌های مجازی در صورت بی‌توجهی به قانونمند نکردن آن

این کارشناس اقتصاد فضای مجازی و رمز ارز اظهارکرد: به نظر می‌رسد دولت باید با حفظ چارچوبی خاص چگونگی معاملات ارزهای مجازی را قانونمند و ساماندهی کند تا مردم بتوانند به عنوان یک سرمایه رمز ارزها را نگه دارند چرا که ممنوع کردن و محدود نمودن معاملات ارز دیجیتال باعث می‌شود که بازار زیرزمینی چنین ارزی در کشور شکل گیرد.

وی با بیان اینکه اکنون که استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال طبق قانون می‌توانند از طریق صرافی‌های مجاز کالا وارد کنند، گفت: این قانون، قانون خوبی است اما مهم‌تر از آن عمل به قانون است. به طور مثال ۲ ماه پیش مسئولان بانک مرکزی اعلام کردند معامله رمز ارزها ممنوع است اما فردای همان روز مبادلات در صرافی‌های غیر مجاز بدون هیچ مشکلی انجام می‌شد از طرفی قرار بود درگاه‌های پرداخت برخی صرافی‌ها مسدود شود اما اقدامی در این راستا انجام نشد در چنین شرایطی است که این بازار دارای آشفتگی است و باید به شکل خاصی ساماندهی شود.

رضایی صدر آبادی ادامه داد: البته در جاهایی این حق را باید به بانک مرکزی داد که در انجام معاملاتی چون ارزدیجیتال سفت و سخت حافظ ارزش پول ملی شود و محدودیت هایی را در این مسیر ایجاد کند چرا که بانک مرکزی مسئول حفظ بزرگترین دارایی یعنی وجه قابل تبادل کشور است و اگر قرار است این بانک نقش ابزار پرداخت را انجام دهد بی‌تردید مدیریت پولی و مالی کشور بشدت تضعیف می‌شود.

طبق قانون صرافی‌های مجاز، می‌توانند رمزارز">رمزارز استخراج داخلی را بفروشند و فعالان این عرصه می‌توانند با ارز دیجیتال کالا وارد کنند بنابراین صرافی‌های مجاز معرفی شده‌اند که این رویه رویکردی نامعقول است زیرا این صرافی‌ها همه مجوزی یکسان دارند پس نباید محدودیت ایجاد شود

وی در مورد چگونگی فعالیت صرافی‌ها در معاملات ارز دیجیتال گفت: طبق قانون صرافی‌های مجاز، می‌توانند رمزارز">رمزارز استخراج داخلی را بفروشند و فعالان این عرصه می‌توانند با ارز دیجیتال کالا وارد کنند، بنابراین صرافی‌های مجاز معرفی شده‌اند که این رویه رویکردی نامعقول است زیرا این صرافی‌ها همه مجوزی یکسان دارند پس نباید محدودیت ایجاد شود.

ضرورت نظارت بانک مرکزی بر عملکرد صرافی ها

این کارشناس رمز ارز و فضای مجازی تصریح کرد: بانک مرکزی باید نظارت خود را در کنترل عملکرد صرافی‌ها بیش از پیش افزایش دهد زیرا اکنون درگاههای پرداخت خیلی از صرافی‌های غیر مجاز و...همچنان بازار است و آنها بدون نظارت بانک مرکزی همچنان به فعالیت‌های خود در مسیر داد ستدهای رمز ارزها ادامه می‌دهند.

وی قانونمند شدن معاملات رمز ارزها در کشور را با حفظ ضوابط خاص ضروری دانست، گفت: اکنون که اقتصادکشور به دلیل تحریم‌های ناجوانمردانه شرایط خاصی را سپری نمی‌کند و از طرفی با محدودیت‌ها زیادی در تبادلات مالی با دنیا مواجه‌ایم بنابراین قانونمند کردن معاملات ارزهای دیجیتال در کشور می‌تواند کمک کند تا در شرایط تحریمی با انجام معاملات (ارز دیجیتال) از این فرصت به خوبی استفاده شود.

رضایی صدر آبادی، تصریح کرد: بهترین راهبرد در کنترل بازار ارزهای دیجیتال این است که گلوگاههای رد و بدل ارزها را در صرافی‌ها شناسایی و تحت کنترل دقیق قرار گیرد چرا که با مسدود‌سازی درگاه‌ها در بلند مدت بازار زیرزمینی شکل می‌گیرد و اطلاعات بازار در این بخش نیز از دست داده می‌شود. بنابراین صرافی‌ها و کیف پولها باید قانونمند و کاملا رگلاتوری شوند. از طرفی صرافی‌ها ملزم شوند کلید عمومی حساب مشتریان را بگیرند و خود نیز ملزم شوند تا کلید عمومی اطلاعات و معاملات را در اختیار بانک مرکزی قرار دهند تا تراکنش‌ها به راحتی مشخص و سنجیده شود، این موضوع علاوه بر جلوگیری از پولشویی کمک خواهد کرد تا دولت نیز از طریق شناسایی فعالان اقتصادی و معاملگران کسب مالیات کند.

بنا به این گزارش، بازار معاملات رمز ارزها همچنان در کشور داغ است و خیلی‌ها با ورود به این بازار سودهای قابل توجهی را کسب کرده‌اند اما با توجه به هویت نامشخص چنین بازاری این احتمال وجود دارد که سرمایه سرمایه‌گذاران نیز یک شبه از دست برود. در چنین شرایطی است که کارشناسان هشدار می‌دهند؛ برای حفظ سرمایه‌های خود همیشه در بازارها سرمایه‌گذاری کنید که آن بازارها بازاری رسمی و مشخص باشد.

منبع: بازار
  • ناشناس ارسالی در

    این بیشرفهارو ببین زمانیکه منافع شون ایج اب کند مثل ایلان ماسک هستن شما که ارز د یجیتال رو رونق بدهی به چه بهانه ای آقای همتی، برق یارانه دا ر اینجا مصرف بشه دست مافیا بیت کوین استخراج کنید ، واقعا که جیبتان را با چه پرمیکنی ای دولتمردان نام رد

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...