|
کدخبر: 157143

بدهی وزارت جهاد کشاورزی به پیمانکاران آب چقدر است؟

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: این وزارتخانه ۸۰۰ میلیارد تومان به پیمانکاران و مردم بدهکار است که به مرور تسویه می‌شود.

اقتصاد بدهی وزارت جهاد کشاورزی به پیمانکاران آب چقدر است؟

وزارت جهاد کشاورزی ۸۰۰ میلیارد تومان به پیمانکاران آب بدهکار است.

امروز علی مراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در نشست خبری با بیان این که این وزارتخانه برای اجرای سامانه‌های نوین آبیاری ۸۰۰ میلیارد تومان به پیمانکاران آب و مردم بدهکار است، گفت: هفتگی حدود ۲ تا ۳ میلیون یورو اعتبار پرداخت می‌شود که مجموع این بدهی‌ها تا پایان سال به حداکثر فروردین و اردیبهشت سال آینده پرداخت می‌شود.

اکبری این بدهی‌ها را از محل اجرای پروژه‌های آب عنوان کرد و گفت: امسال ۸۰ هزار هکتار سامانه نوین آبیاری با اعتبار ۱۱۵۰ میلیارد تومان راه‌اندازی شد و ۱۲۰ هزار هکتار هم در حال اجرا است.

به گفته این مسؤول علی رغم این که دولت باید ۸۵ درصد این پروژه‌ها را متقبل می‌شد و ۱۵ درصد دولت پرداخت می‌کرد اما در عمل به علت محدودیت‌های اعتباری ۳۵ درصد هزینه‌ها از سوی مردم پرداخت شد.

همکاری‌های فنی فائو با ایران با اعتبار ۳۹۰ هزار دلار

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی افزود: سازمان ملل متحد چندین برنامه و پروژه با ایران اجرا می‌کند که پروژه‌های «سیلا« و «تی سی پی» از آ‌ن جمله است. اخیراً فائو ۳۹۰ هزار دلار برای مدیریت پایدار خاک در کشور در قالب پروژه تی سی پی(همکاری‌های فنی) اختصاص داده است.

بودجه ۳۰۰۰ میلیارد تومان بخش آب در قانون بودجه

اکبری تصریح کرد: در قانون بودجه ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بخش آب در سال‌ آینده پیش‌بینی شده است.

وی تأکید کرد: با توجه به اهمیت آب در افزایش تولیدات کشاورزی و ارتقاء ضریب امنیت غذایی باید اعتبارات بیشتری تخصیص یابد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی همچنین از افتتاح ۷۲ هزار هکتار پروژه آبیاری با اعتباری با ۱۱۷۰ میلیارد تومان در اسفندماه خبر داد و گفت: ۳۹۱۳ فقره پروژه اجرایی شده که ۳۰ تا ۳۵ درصد پول آن توسط مردم پرداخت شده است.

اکبری همچنین از آماده بهره‌برداری بودن فاز ۲ پروژه سیستان خبر داد و گفت: ۱۴ هزار هکتار از این پروژه آماده افتتاح است و ۳۲ هزار هکتار قبلا به بهره‌برداری رسیده بود.

وی همچنین از آغاز مطالعات فاز ۲ پروژه آب خوزستان و ایلام هم خبر داد و گفت: وزارت نیرو برای ۲۳۳ هزار هکتار تخصیص آب داده و ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای راه‌اندازی آن نیاز است.

به گفته این مسؤول راه‌اندازی فاز یک این پروژه ۳.۵ میلیون تن به تولیدات کشاورزی کشور اضافه کرده است.

اکبری همچنین از راه‌اندازی رسمی دفتر امور خاک خبر داد و گفت: شورای راهبردی خاک هم با حضور معاونت آب و خاک، سازمان جنگل‌ها، سازمان امور اراضی و سازمان تحقیقات تشکیل شده است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی به قانون جامع آب هم اشاره کرد که به تازگی در دستورکار وزارت نیرو قرار گرفته است.

وی افزود: حکمرانی در حوزه آب باید دست مردم باشد و دولت مشارکت مردم را باید بیشتر کند. در این زمینه جلساتی هم با سازمان‌های مردم نهاد داشته‌ایم و انتظار داریم که دولت به مردم در اجرای این پروژه‌ها قدرت عمل بیشتری بدهد.

اکبری درباره پروژه زهکشی گلستان هم گفت: ۷۸ هزار هکتار از زمین‌های استان گلستان زهکشی شده و ۵۰ هزار هکتار هم در صورتی که ۶۵۰ میلیارد تومان اعتبار داده شود، نهایی خواهد شد.

به گفته این مسؤول ۷۰ درصد از ۶۴۰ هزار هکتار زمین گلستان نیاز به زهکشی دارد، اما قرار شده ۲۸۰ هزار هکتار زهکشی شود.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اظهارکرد: اگر این زهکشی‌ها پایان یابد ۲۲۵ میلیون مترمکعب آب تولید می‌شود که ۱۰۰ میلیون مترمکعب آن با کیفیت خود قابلیت بازچرخانی در کشاورزی و بقیه در بخش صنعت را خواهد داشت.

وی از راه‌اندازی ۱۰۲ هزار هکتار از پروژه‌های غرب و شمال غرب کشور خبر داد و گفت: با کشت بهاره به شرط تأمین اعتبار ۲۵ هزار هکتار دیگر نیز راه‌اندازی خواهد شد.

اکبری تأکید کرد: اجرای پروژه‌های آبیاری باعث شده که راندمان آب از ۳۰ به ۴۵ درصد و بهره‌وری هم از ۹۲۰ به ۱۴۵۰ گرم در مترمکعب افزایش یابد.

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...