|
کدخبر: 134226

پیش‌بینی اقتصاد جهان در پسا کرونا

با اتکا به داده‌ها و تحلیل‌های تکنیکالی و با توجه به پیش‌بینی اقتصاد دانان بزرگ جهان، آینده اقتصاد جهان بر چند شکل می‌باشد که ما در این قسمت به دو شکل مهم و نزدیک به واقعیت اشاره میکنیم.

اقتصاد پیش‌بینی اقتصاد جهان در پسا کرونا

با اوج گیری مجدد ویروس کرونا، زندگی و سلامت میلیون‌ها انسان مورد تهدید قرار گرفته است. این بیماری جهان گیر نه تنها میزان بالای مرگ و میر را به همراه دارد، بلکه باعث فاجعه اقتصادی در کل نقاط دنیا شده است.

همه‌گیر شدن ویروس ناخوانده کرونا میتواند در فرآیند تولید، کاهش تقاضا، افزایش بیکاری و کاهش سطوح درآمدی تاثیر مستقیم داشته باشد. این تاثیر را میتوان به وضوح در صنایع تحت تاثیری همانند خطوط هوایی و جهانگردی، توریستی و اقتصادی مشاهده کرد.

 کشورهای اقتصادی و توریست پذیر جهان برای کاهش سرعت انتقال ویروس کرونا مجبور به اعمال محدودیت‌های برای مسافران شدند. با شرایط به وجود آمده، امکان مسافرات‌های توریستی و کاری برای مردم کاهش یافته است. و این کاهش تقاضا باعث می‌شود که شرکت‌های هواپیمایی، مراکز گردشگری، هتل‌ها و... درآمد پیش‌بینی شده خود را از دست بدهند و مجبور به تعدیل نیرو شوند.

 این چرخه در مورد دیگر صنایع نیز مشهود است، چون شرکت‌های تولیدی و کارخانه‌ها برای واردات و صادرات خود دچار محدودیت‌های زیادی میشوند. برای جبران این ضررکردهای مجبور به تعدیل نیرو هستند. این نگرانی وجود دارد که کارگران تازه بیکار شده دیگر قادر به خرید کالاهای اساسی خود نباشند و این چرخه مارپیچ معکوس، باعث نزولی شدن هر چه بیشتر اقتصاد می‌شود.

در شرایط کنونی بیشتر کارخانه‌ها و شرکت‌ها برای حفظ فاصله میان کارمندان خود، و پیروی از پروتکل‌های ابلاغی سازمان‌ بهداشت جهانی، دورکاری را سرلوحه کاری خود قرارداده‌اند.

اما این تصمیم (دورکاری ) میتواند در فرآیند تولید تاثیر مستقیم و بسزایی داشته باشد، چون امکان دورکاری برای فعالیت‌های همچون تولید وجود ندارد و میتواند شرکت‌ها و کارخانه‌ها را با چالش بسیار عظیمی روبه‌رو سازد.

 وجود این ویروس باعث شده است که موسسات و بنگاه‌ها در مواجهه با کالاهای وارداتی، صادراتی و تولیدی خود دچار مشکلات زیادی شوند و همین موضوع باعث شده است که با چالش عدم نقدینگی مواجه شوند.

به همین خاطر معامله‌گران بازار نمی‌توانند پیش‌بینی درستی از روند فعالیت‌ خود داشته باشند و ممکن است اختلال در بازار مالی باعث افزایش نگرانی‌ آنها شود.

بیشتر سرمایه‌گذاران با توجه به عدم قطعیت و پیشبینی ناپذیری ویروس کرونا در این شرایط ترجیح می‌دهند به دلیل عدم اطمینان ایجاد شده سرمایه‌گذاری‌ خود را متوقف کنند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر