|
کدخبر: 132769

واکنش بانک مرکزی به مجوز واردات با "ارز متقاضی"

بانک مرکزی اعلام کرد رویه واردات کالا از «محل ارز متقاضی» از ابتدای سال ۹۷ وجود داشته و تغییر جدیدی در این فرآیند رخ نداده است.

اقتصاد واکنش بانک مرکزی به مجوز واردات با "ارز متقاضی"

با توجه به اینکه در روز‌های اخیر خبر‌هایی مبنی بر ایجاد امکان ورود کالا با ارز متقاضی منتشر شده، در این زمینه لازم به توضیح است که رویه واردات کالا از محل «ارز متقاضی» (سپرده ارزی متقاضی) از ابتدای سال ۹۷ وجود داشته و تغییر جدیدی در این فرآیند رخ نداده است. بر این اساس واردکنندگان پس از ثبت سفارش و ارائه مدارک و مستندات منشاء ارز خود و تایید بانک مرکزی، می‌توانند در کمترین زمان ممکن نسبت به دریافت کد رهگیری اعلامیه تأمین ارز خود اقدام کنند.

یک میلیارد دلار تامین ارز واردات هنوز در گمرک اظهار نشده است
همچنین از ابتدای سال تا پایان مهر ماه، این بانک حدود ٢٠ میلیارد دلار «کد رهگیری اعلامیه تأمین ارز» صادر کرده است که به موجب اطلاعات و آمار، تاکنون حدود یک میلیارد دلار از موارد فوق در گمرک اظهار نشده است. همچنین بیش از ۳۵۰ میلیون دلار نیز علی رغم اظهار کالا در گمرک، منجر به ترخیص کالا نشده است؛ لذا به نظر می‌رسد عدم صدور کد رهگیری تأمین ارز، علت اصلی عدم ترخیص کالا‌ها از گمرک نباشد.

در پایان یادآور می‌شود، واردات بیش از ۲۰ میلیارد دلار کالا طی هفت ماهه سال جاری با طی کردن فرایند‌های قانونی حاکم بر تجارت خارجی کشور، موید این موضوع است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر