|
کدخبر: 130075

بحبوحه سقوط در بازارهای سرمایه گذاری

در هفته پایانی مهرماه هیچ بازاری موفق به ثبت بازدهی مثبت نشد. در بحبوحه سقوط بازارهای مالی، به ترتیب سکه، بورس، طلا و دلار بیشترین افت را تجربه کردند.

اقتصاد بحبوحه سقوط در بازارهای سرمایه گذاری

این هفته را می‌توان هفته سقوط دسته‌جمعی بازارها نامید. اگرچه بازدهی سه بازار سکه، طلا و دلار در مهرماه مثبت بوده اما این هفته به ترتیب ۱۰، ۹.۲ و ۷.۳ درصد افت ثبت کرده‌اند.

سکه

در میان بازارهای مالی این هفته بیشترین سقوط را سکه تجربه کرد.

براساس داده‌های اقتباس شده از شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، سکه بهار آزادی که آخرین قیمت آن در هفته گذشته ۱۵ میلیون و ۵۰۰هزار تومان بود تا پایان این هفته با یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کاهش به ۱۴ میلیون تومان رسید.

با این حساب در هفته آخر مهرماه افتی ۱۰ درصدی را در بازار سکه شاهد بودیم.

بورس

شاخص کل بازار سرمایه با ۹.۵ درصد افت دومین جایگاه در جدول بازدهی‌ منفی بازارها را به خود اختصاص داده است.

براساس داده‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، هفته گذشته این بازار روی سطح یک میلیون ۵۶۱ هزار بسته شد اما پایان این هفته با کاهشی چهارده هزار واحدی به سطح یک میلیون و ۴۱۲ هزار نزول کرد.

بر این اساس بازار سهام در هفته پایان مهر ماه ۹.۵ درصد افت را تجربه کرد.

طلا

طلا ۱۸ عیار در حالی در سومین جایگاه در جدول بازدهی‌های منفی این هفته نشسته که سومین بازار پربازده در مهر ماه بوده است.

این فلز گران‌بها هفته را قیمت یک میلیون و ۴۹۴ هزار و ۴۰۰ تومان آغاز کرد و تا پایان هفته به قیمت یک میلیون و ۳۵۶هزار ۸۰۰ تومان رسید.

براساس داده‌های شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، طلا مهرماه را با کاهش ۱۳۷هزار ۶۰۰ تومانی برای هر گرم به پایان رساند. به این ترتیب این هفته برای این فلز گران‌بها ۹.۲ درصد سقوط اتفاق افتاد.

دلار

دلار هفته گذشته را با قیمت ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان و این هفته را با قیمت ۲۹هزار ۳۷۵ تومان به پایان رساند.

اگرچه روزهای ابتدای هفته زلزله‌ای در بازار ارز به پا شد و تا میانه هفته نرخ این ارز در صرافی ملی به ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان هم رسید اما در پایان هفته بار دیگر نرخ بازار روالی صعودی به خود گرفت و هفته با بازگشت به کانال ۲۹ هزار تومانی هفته به پایان رسید.

اگرچه با تب‌وتاب کاهشی روزهای ابتدایی هفته، انتظار کاهشی بیش از این در بازار ارز وجود داشت اما در نهایت دلار ۷.۳ درصد کاهش را به ثبت رساند.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر