|
کدخبر: 128150

شوک بلیت‌های نجومی به صنعت هوایی

رئیس هیات مدیره انجمن دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی استان کرمانشاه گفت: برآورد می‌شود افزایش ۱۵۵ درصدی نرخ بلیط پروازهای داخلی، کاهش ۷۰ درصدی مسافرت‌های هوایی را به همراه داشته باشد.

اقتصاد شوک بلیت‌های نجومی به صنعت هوایی

فردین امیری با انتقاد از افزایش شدید نرخ بلیط پروازهای داخلی، اظهارکرد: این مسئله باعث حذف سفرهای هوایی از سبد خانوارهای متوسط جامعه می‌شود و احجاف در حق آنها است.

وی میانگین افزایش نرخ بلیط پروزهای داخلی را حدود ۱۵۵ درصد اعلام کرد و گفت: برای پرواز کرمانشاه به تهران که پرترددترین مسیر هوایی از کرمانشاه به دیگر استان‌ها است، نرخ حداقل ۴۸۰ و حداکثر ۸۰۰ هزار تومان در نظر گرفته‌ شده که نسبت به قبل ۱۵۵ درصد افزایش نرخ دارد.

رئیس انجمن دفاتر گردشگری کرمانشاه اضافه کرد: معمولا حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از مسافرین این مسیر را نیروهای دولتی تشکیل می‌دهند که با هزینه اداره خود برای سفرهای کاری به تهران می‌روند، ۳۰ تا ۴۰ درصد هم مسافرینی هستند که به دلیل بیماری، گرفتاری و مشکلاتی که دارند، به اجبار مسافرت هوایی را انتخاب می‌کنند. همچنین در این میان حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از مسافرین هم وضعیتی دارند که افزایش قیمت‌ها برایشان مهم نیست. در این میان این افزایش قیمت‌ ها روی ۳۰ تا ۴۰ درصد مسافرینی که به اجبار مسافرت هوایی را انتخاب می‌کنند، بیشترین تاثیر را می‌گذارد.

امیری تاکید کرد: همچنین برای پرواز کرمانشاه به کیش و قشم نیز حداقل ۸۰۰ و حداکثر یک میلیون ۸۰۰ هزار تومان در نظر گرفته‌اند که با این قیمت‌ها حجم مسافران این مسیر کاهش قابل توجهی خواهد یافت.

وی تاکید کرد: پرواز کرمانشاه به مشهد هم که عموما یک قشر خاص مسافر آن هستند، طبق اعلام نرخ جدید سازمان هواپیمایی کشور حداقل ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار و حداکثر یک میلیون و ۷۰۰ تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای یک مسافر آب می‌خورد که با این احتساب اگر یک خانواده چهار نفره قصد مسافرت به مشهد از طریق هوایی را داشته باشند، باید ۱۲ میلیون تومان فقط بابت پول بلیط بدهند که با هزینه‌های جانبی همچون اسکان، باید ۱۵ میلیون تومان برای این سفر هزینه کنند.

رئیس انجمن دفاتر گردشگری استان کرمانشاه یادآورشد: با این شرایط پیش‌بینی می‌کنم سفرهای هوایی در ایران حدود ۷۰ درصد ریزش پیدا کند.

وی در ادامه گفت: سازمان هواپیمایی کشور مدعی است که اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی باعث می‌شود صندلی‌های هواپیما یکی در میان خالی بماند و از سوی دیگر بالا رفتن نرخ ارز منجربه افزایش این درصد از قیمت‌ها شده که در مقابل باید گفت، این اقدام سازمان هواپیمایی کشور که می‌خواهد هزینه‌های خدمات خود را از طریق فشار بر مردم جبران کند، مصداق" دست در جیب مردم کردن" است.

امیری اضافه کرد: افزایش ۱۵۵ درصدی نرخ بلیط پروازهای داخلی یک اقدام غیرکارشناسی و غلط است که پیامدهای منفی آن به خود سازمان هواپیمایی هم باز می‌گردد، چرا که از این پس ریزش شدیدی در تعداد مسافرین هوایی خواهیم داشت.

وی در ادامه در پاسخ به اینکه وزیر راه اعلام کرده که این نرخ گذاری‌ها هنوز قطعی نیست، گفت: اگر این قیمت‌گذاری قطعی نیست، چرا روی سیستم اعمال شده و تمام پروازهای آبان از هم اکنون با نرخ‌های جدید هستند.

رئیس انجمن دفاتر گردشگری استان کرمانشاه به تاثیرات این تصمیم بر فعالیت دفاتر گردشگری هم اشاره کرد و گفت: دفاتر ما از هشت ماه پیش به واسطه شیوع بیماری کرونا منفعل شده بودند و اکنون با این شرایط وضعیتشان بدتر هم می‌شود.

وی گفت: طی چند ماه اخیر که حوزه گردشگری به رکود رفته بود، تلاش‌های زیادی کردیم با با برقراری پروازهای جدید کرمانشاه به کیش و قشم و... تحرک و پویایی را هم به حوزه گردشگری و هم به دفاتر خدمات مسافرتی به کما رفته باز گردانیم، اما این تصمیم گیری باعث می‌شود تلاش‌هایمان بدون نتیجه بماند و گردشگری مرده را باید اکنون دیگر دفن کنیم.

امیری در پایان خواستار ورود نمایندگان مجلس به این موضوع شد و گفت: امیدواریم نمایندگان مجلس و رسانه‌ها نسبت به این تصمیم غیرکارشناسی واکنش نشان دهند، چراکه عوارض منفی زیادی برای مردم و حوزه گردشگری دارد.

 

منبع: ايسنا

ارسال نظر