|
کدخبر: 123361

اتفاقی عجیب در بازار ارز و طلا!

در اتفاقی که کمتر نظیر آن دیده شده است نرخ طلا و دلار با یکدیگر ‌هم مسیر شدند.در حالی که شاخص دلار نزدیک به سه دهم درصد کاهش یافت نرخ طلا هم روز پنج‌شنبه ریزشی شد و ۰.۷ درصد کاهش نرخ ثبت کرد تا بازارها شاهد اتفاق نادری باشند.

اقتصاد اتفاقی عجیب در بازار ارز و طلا!

تا دیروز طلا و دلار رقیب بودند، بسیاری از تحلیل گران اعتقاد داشتند طلا قوی نیازمند دلار ضعیف است و اگر برق طلا به عنوان نمادهای پول‌های باستان و قدیم دلار به عنوان نماد پول مدرن را بگیرد می‌توان شاهد رشد اونس در سطوح بالاتر بود.اما روز ۵ شنبه یک اتفاق نادر رخ داد.شاخص دلار یک کانال عقب نشینی کرد اما طلا هم در کمال تعجب دنباله رو دلار شد و روی نمودار نرخ به سمت پایین سر خورد.برخی می‌گویند سیاست‌های اخیر فدرال رزرو حال بازارها را خراب کرده است از یک طرف هدف تورمی را کنار گذاشته اما از طرف دیگر تاکید دارد زمستان اقتصاد کرونا زده رو به پایان است.

چهارشنبه شب فدرال رزرو اعلام کرد که محدوده ۰.۲۵ درصد برای نرخ بهره تا زمانی که شرایط بازار کار به حد مطلوبی برسد حفظ خواهد شد. با وجود این‌که در بلندمدت سیاست نگه‌داشتن نرخ بهره بر روی ۰.۲۵ درصد به کاهش ارزش دلار و افزایش نرخ طلا می‌انجامد بسیاری انتظار داشتند پیرو نطق یک ماه پیش فدرال رزرو در جکسون، هول طلا گام‌های بزرگ‌تری را بردارد. اما امید سرمایه‌گذاران از بین رفت زیرا حمایت‌های برای نجات اقتصاد از شر ویروس به اندازه کافی در سرمایه‌گذاران طلا انگیزه ایجاد نکرد.

بیانیه فدرال‌رزرو اگرچه بسیار محتاطانه راجع ‌به بهبود اقتصادی صحبت کرد، در عین حال چشم‌انداز اقتصادی جهان را بیشتر مثبت توصیف کرد. بانک مرکزی ایالات متحده انتظار دارد بهبود اقتصادی سریع‌تر از آنچه پیش از این پیش‌بینی شده بود، اتفاق افتد شاهد آمار بیکاری در ماه ژوئن است. این‌درحالی‌است که ادعاهای جدید بیکاری ایالات متحده هفته گذشته به سطوح بالاتر رسید که حاکی از توقف بهبود بازار کار است.

ضربه به فلزات گرانبها

سخنان نسبتاً امیدوار‌کننده و سلب امید از سرمایه‌گذاران جهت کمک‌های بیشتر برای ایجاد رونق اقتصادی نرخ طلا را در روز پنجشنبه به پایین‌ترین سطح در بیش از یک هفته گذشته کاهش داد.روز چهارشنبه نرخ اونس از سطح ۱۹۷۰ دلار فرو افتاد و در سطح ۱۹۶۰ دلار بسته شد روز پنجشنبه نیز نرخ فلز گرانبها تا ۱۹۳۰دلار هم رسید. نرخ اونس در ساعات پایانی پنج شنبه به وقت ایران ۱۹۴۶ دلار شد. بارت ملک، رئیس استراتژی‌های کالای تی‌دی‌سیکوریتیز، گفت: «علی‌رغم این واقعیت که بانک فدرال تا حدودی سیاست پولی خود راحت و آزاد کرده، اما به نظر این تغییرات برای بازار طلا به اندازه کافی جدی نبوده است.»

بازار فلزات دیگر نیز شاهد کاهش‌های شدید‌تری بودند: اونس نقره با ۱.۴ درصد کاهش به ۲۶.۸۵ دلار، اونس پلاتین با ۳.۵ درصد کاهش به ۹۳۴.۷۰ دلار، و اونس پالادیوم با ۳ درصد کاهش به ۲۳۲۷ دلار رسید.

کاهش ارزش دلار و تقویت ارز‌های جهان

پس از تعیین نرخ بهره برای ۳ سال آینده توسط فدرال رزرو، افزایش‌های دلار امریکا در روز پنجشنبه تماماً پاک شدند و اکنون که بازارها بیانیه سیاست بانک مرکزی ایالات متحده را هضم کردند شاخص دلار ۰.۲۸ درصد سقوط را نشان می‌دهد.دلار امریکا در اواخر ساعات بازار آسیا دوباره رشد کرد و بزرگ‌ترین رشد روزانه خود را در بیش از یک هفته گذشته نشان داد. اما با توجه به راهنمایی‌های جدید فدرال رزرو که بر حفظ نرخ بهره ایالات‌متحده در پایین‌ترین سطح فعلی تا دست‌یابی به نرخ بیکاری و تورم مورد‌نظر تاکید دارد، بازار بر این عقیده رسیده که قدرت فعلی دلار موقتی است. شاخص دلار که که به ۹۳.۵۰ رسده بود، با شکستن کانال ۹۳، به ۹۲.۹۲ واحد رسیده ‌است.

ضعف دلار به کاهش فشار فروش بر ارزهای دیگر مانند یورو و دلار استرالیا کمک کرد، به‌طوری‌که هر دو نزدیک به ۰.۲ درصد در مقابل دلار افزایش داشتند. ین ژاپن نیز ۰.۲ درصد نسبت به دلار افزایش داشت و با رسید به رقم ۱۰۴.۷۶ در برابر دلار به بالاترین سطح ۲ ماه گذشته خود رسید.

 

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر