|
کدخبر: 193113

احتمال افزایش شدید قیمت مرغ؛ به زودی

تلفات گسترده مرغ در مرغداری‌های ایران به دلیل قطع برق و گرسنگی احتمالا به زودی بازار را با افزایش دوباره قیمت مرغ مواجه می‌کند. رئیس انجمن مرغداران گوشتی با اعلام این خبر گفت: تلفات مرغداری‌ها به حدی سنگین بوده که گاهی تا ۶۰ درصد جمعیت طیور یک مرغداری می‌رسد.

اصناف احتمال افزایش شدید قیمت مرغ؛ به زودی

تلفات گسترده مرغ باعث شده که برخی شهرهای ایران با کمبود مرغ مواجه شوند و بنا به گفته روسای تشکل‌های صنفی این بخش ذخایر استراتژیک و مرغ منجمد برای جلوگیری از صعود دوباره قیمت به بازار تزریق شود.

حالا اما رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی می‌گوید که میزان تلفات سنگین بوده و آثار این اتفاق در روزهای آینده مشخص می‌شود.

محمد یوسفی به تجارت‌نیوز توضیح داد: در یکی از مجتمع‌های مرغداری شهرستان مهاباد حدود ۱۰ هزار قطعه جوجه مرغ تلف شد و چنانچه سطح تلفات مرغ مشابه سطح تلفات مرغداری‌های مهاباد برای استان گلستان رخ می‌داد قطعا کشور با بحران کمبود مرغ رو به رو می‌شد

او ادامه داد: قطع برق به مرغداری‌های ایران بین ۱۰ تا ۶۰ درصد خسارت زده است که ارزش ریالی آن برای هر مرغداری تا هزار یا دو هزار میلیارد تومان هم ارزیابی می‌شود و چنانچه حادثه مهاباد برای استان گلستان رخ می‌داد قطعا کشور با بحران مرغ رو به رو می‌شد.

به گفته جعفر ایمانیان، رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد هم در اوایل خرداد امسال هم بر اثر قطعی برق تعداد ۳۵ هزار قطعه مرغ تخم‌گذار در یکی از واحدهای تولیدی از بین رفت که زیان مالی زیادی را در پی داشته است.

یوسفی، رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی همچنین توضیح داد: قیمت ژنراتورهای برق گران است و کفاف ساعت‌های طولانی قطع برق را نمی‌دهد و همین مساله تبدیل به گرفتاری تازه‌ای برای مرغداران شده و تولید مرغ را در برخی از مرغداری‌ها کاهش داده است.

او گفت: دولت حداقل با اعطای وام‌های کم بهره، ژنراتور یا برق اضطراری در اختیار مرغداری‌ها قرار دهد تا کشور در تامین مواد غذایی دچار بحران جدید نشود.

افزایش مصرف ضایعات غذا در مرغداری‌ها

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی همچنین از تداوم نابسامانی در توزیع دان مرغ خبر داد و گفت که مصرف نان خشک و ضایعات غذا در مرغداری‌ها افزایش داشته است.

او گفت: به دلیل کمبود نهاده دامی این روزها تقاضای مرغداران برای خرید ضایعات سبزی یا نان خشک زیاد شده است. هر چند که دولت از واردات دو کشتی ذرت و سویا خبر داده است اما امیدواریم پروسه توزیع این نهاده‌ها به مرغداران و دامداران طول نکشد.

چندی پیش مرغداران از توقف توزیع دان مرغ خبر دادند و این اتفاق باعث شد به گفته مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی بین ۱۵ تا ۲۰ درصد جمعیت مرغ کشور بر اثر گرسنگی تلف شوند.

او بیان کرد: با خسارت‌های وارد شده ناشی از قطع برق ممکن است در برخی از شهرها مرغ کمیاب و گران شود تا حدی که در حال حاضر همین مساله باعث شکاف قیمت مرغ در شهرهای مختلف شده و هرکیلوگرم مرغ بین ۲۷ تا ۳۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

منبع: تجارت نیوز
 • ناشناس ارسالی در

  این ها هم ا زبی کفایتی دولت بود

 • یوسف بیرامی ارسالی در

  نظر یوسفی یک نظریه بر پایه کارشناسی نیست و این نظریه با توجه به وجود مافیا در انجمن و اتحادیه که توسط این عده منتشر میشود به یک جوک و ... شعر شباهت دارد .
  واحدهای مرغداریها همه دارای موتور برق امر جنسی ااضطراری هستند و در بروز قطعی برق شبکه سراسری با استفاده از آن متصل به برق شده و امور پرورش را انجام میدهند .
  لدا مشگل اساسی به چند دلیل بشرح زیر است که باید این موانع مرتفع شود ۱- و اصلی بدلیل عدم رعایت پروتکل اصول بهداشت و حفظ قرنطینه ۲- تهیه خوراک و جیره نویسی و بالانس کردن جیره توسط خود مرغداران که بعلت عدم آشنایی کامل با بالانس کردن خوراک و الودگی های ثانویه که توسط کارگران در مرغداری در هنگام میکس کردن خوراک بوجودمیاید و به علت کمبودهای انواع ویتامین و بی کربنات کلسیم و نمک طعام و سایر مکمل های غذایی در جیره ۳- ازدحام جوجه ریزی در واحد سطح بیش از یک ونیم برابر که موجب تولید گاز آمونیاک و عدم خروج گاز در فضای آشیانه شده و زمینه انواع بیماریهایی برونشی را فراهم نموده و افزایش میدهد . ۴- ورود انواع کامیون و وسایط نقلیه که کلا آلوده هستند به جهت حمل خوراک و سایر با خود آلودگی را به مزرعه انتقال میدهند ۵- افزایش طول دوره پرورش بدلیل فقر غذایی در جیره که بالانس نگردیده و مدت پنجاه و پنج الی شصت روزه برای صنعت هیچگونه توجیه اقتصادی نداشته و کاهش تعدد دوره در سال را به همراه دارد و در این مدت طولانی با توجه به مسائل مطروحه بالا در این مدت طولانی جوجه ها مریض و درصد تلفات افزایش میابد ضمن اینکه مشگلات دیگری هم وجود دارد که از حوصله خواننده خارج است که توضیح داده شود . بنابر این توپ را در زمین اداره برق نیاندازید بلکه با این سیاه نمایی در صدد افزایش بی رویه قیمتها و نگرانی مصرف کننده نهایی و سفره مردم نباشید . بدون شک کسانیکه در صدد افزایش قیمت گوشت مرغ زنده قپان یا آماده طبخ هستند مافیای اقتصاد بوده و قصد برهم زدن تعادل بازار مصرف را دارند تا بر پیکره اقتصاد کشور در این شرایط حساس را دارند . در قران کریم ایاتی وجود دارد که امر فرموده امانات را به اهلش بسپارید .
  لدا پیشنهاد میگردد کار را به اهل کارش بسپارید

 • ناشناس ارسالی در

  دارید با اخبار دست و پا می زنید که شاید حواس مردم رو از موضوعاتی پرت کنید.

 • . ارسالی در

  دومین حرکت قابل توجه حضرت آیت الله العظم ی دکتر سید ابراهیم رئیس، رئیس جمهوری ه مه مردم ایران بعد از لبنیات ، بشمرید تا اینجا لبنیات و پرتئین ممنوع

 • محمدی ارسالی در

  کارشناسی خوب شما باعث دلگرمی مردم میشود واگر راست باشد کسانی درصدد سودجویی خود د ر این روزهای اسفبار باشند که هستند در اص ل با این کار خود کار شمر را در این ماه م حرم تکرار می کنند و فقط مردم را سر میبرن د که خدا ازشان نگذرد

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...