|
کدخبر: 108237

افزایش توافقی قیمت ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده

نائب رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: افزایش قیمت ماسک با توافق سندیکا و سازمان غذا و دارو، در پی افزایش جهانی مواد اولیه انجام گرفته است.

اصناف افزایش توافقی قیمت ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده

سیدعلی فاطمی، نائب رئیس انجمن داروسازان ایران، رابطه با بیمه تامین اجتماعی و دارو‌های تحت پوشش گفت: بر اساس آمار حدود ۸۵ درصد داروهای کشور تحت پوشش بیمه هستند که در بیش از ۲۵۰۰ دارو می‌شود. سهم پرداختی بیمار از ۵ تا ۳۰ درصد تفاوت می‌کند و باقی تحت پوشش بیمه است. بر این اساس حدود ۷۰ الی ۹۵ درصد هزینه داروی‌های خاص توسط سازمان بیمه پرداخت می‌شود. اما در رابطه با قیمت گزاف بعضی از اقلام مانند پمادها و کرم‌های موضعی و مکمل‌های تقویتی، باید اشاره کرد که این دسته از موارد دارو به حساب نمی‌آیند و جزو اقلام بهداشتی و آرایشی هستند. تصمیم گیری در خصوص تحت پوشش قرار دادن دارو‌ها زیر نظر سازمان‌های بیمه و بر اساس سیاست‌های خاص بیمه انجام می‌گیرد.

وی در خصوص توصیه برخی پزشکان به استفاده دارویی خاص افزود: طبق ابلاغیه مقام معظم رهبری، اصطلاحی به نام تقاضای القایی وجود دارد که لازم است وزارت بهداشت هرچه سریعتر با آن برخورد کند. تقاضای القایی به این معنی است که پزشک در منافع داروهای تجویزی سهم داشته باشد. برای مثال به بیمار القا شود که حتما داروی خاصی از داروخانه خاصی باید تهیه شود که این کار کاملا غیر قانونی است و از مردم درخواست می‌شود در صورت مشاهده به مرکز رسیدگی به شکایت معاونت غذا و دارو اطلاع رسانی شود. همچنین داروخانه‌ها موظف هستند راه‌های ارتباطی با این سازمان را در داروخانه قرار دهند.

فاطمی در رابطه با وضعیت ماسک‌ها و توزیع آن با توجه به الزام استفاده از ۱۵ تیرماه گفت: سه دسته ماسک درحال‌حاضر در دسترس مردم می‌باشد؛ ماسک‌های سه لایه پزشکی، ماسک‌های فیلتر دار و ماسک‌های پارچه‌ای که البته استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای توصیه نمی‌شود. تولید و توزیع ماسک‌های سه لایه و فیلتر دار زیر نظر سازمان غذا و دارو صورت می‌گیرد و به‌صورت حواله‌ای به شرکت‌های خاص برای توزیع در داروخانه‌ها داده می‌شود. نحوه تولید این ماسک‌ها به دو صورت صنعتی و نیمه صنعتی می‌باشد و راه تشخیص آن توجه به دوخت روی ماسک می‌باشد و بدون شک ماسک‌های صنعتی از کیفیت بیشتری برخوردار هستند که سازمان غذا و دارو به دلیل کمبود ماسک در مراکز درمانی اولویت استفاده از این ماسک‌ها را به این مراکز داده است. اما هیچ کدام از این انواع ماسک‌ها محدودیت و مشکلی برای استفاده ندارند.

نائب رئیس انجمن داروسازان ایران درباره قیمت ماسک‌های عرضه شده با توجه به لزوم تعویض سه ساعته این ماسک‌ها گفت: اگر این ماسک‌ها به صورت دائمی استفاده شود به ازاء هر سه تا چهار ساعت باید ماسک تعویض شود اما استفاده از ماسک در برخی مواقع مثل زمانیکه به تنهایی در خودرو هستیم نیازی نیست. قیمت ماسک‌ها و مواد ضدعفونی‌کننده هم برابر با قیمت مصوب سازمان غذا و دارو می‌باشد و افزایش قیمت به دلیل توافق بین سندیکا و سازمان غذا و دارو، در پی افزایش قیمت مواد اولیه جهانی صورت گرفته است.

فاطمی در انتهای این گفت‌وگوی رادیویی درباره واردات داروهای خاص اظهارکرد: داروهای برندی که مشابه داخلی دارند به غیر از موارد خاص، تحت هیچ شرایطی وارد کشور نمی‌شوند.

 

 

منبع: رادیو تهران

ارسال نظر