بخوانید :

کدخبر: 256342

تزریق رایگان واکسن سرخک برای این افراد

رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: به‌دلیل طغیان بیماری سرخک در افغانستان، اتباع این کشور در گروه سنی نه‌ماهه تا ۳۰ساله به‌صورت رایگان واکسن سرخک را دریافت می‌کنند.

زهرا نهبندانی اظهار داشت: حداقل میزان پوشش واکسیناسیون در جامعه باید ۹۵ درصد باشد، بنابراین اگر سطح پوشش واکسیناسیون کمتر از این مقدار باشد، احتمال طغیان بیماری وجود دارد؛ از همین رو کودکان زیر ۵ سال با ملیت ایرانی اگر سابقه واکسیناسیون ناقص دارند نیز باید در اولین زمان نسبت به دریافت آن اقدام کنند.

وی افزود: سرخک در کودکان زیر ۵ سال و افراد با ضعف سیستم ایمنی با شدت بیشتری همراه است و بیماری سرخجه در دوران بارداری می‌تواند عوارض غیر قابل جبران روی جنین ایجاد کند.

نهبندانی تصریح کرد: بعد از دوره نهفتگی که به‌طور معمول برای سرخک حدود ۱۲-۱۰ روز طول می‌کشد علائم مقدماتی شامل تب، خستگی، سرفه، آب‌ریزش از بینی و التهاب ملتحمه در افراد فاقد ایمنی به بیماری ظاهر می‌شود.

رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: واکسن سرخک و سرخچه حاوی ویروس زندۀ ضعیف‌شده است. در بهترین حالت، آنتی‌بادی علیه سرخک؛ در تقریباً ۸۵ درصد کودکان واکسینه‌شده در سن ۹ماهگی، ۹۵ درصد کودکان واکسینه‌شده در ۱۲ماهگی و ۹۸ درصد افراد واکسینه‌شده در ۱۵ماهگی ایجاد می‌شود.

وی افزود: میزان کُشندگی بیماری سرخک در کشورهای در حال توسعه در حدود ۳ تا ۵ درصد تخمین زده می‌شود و ممکن است در مناطق خاصی که بیماری در حالت اپیدمی است بیش از ۱۰ درصد باشد.

نهبندانی اظهار کرد: در بعضی موارد ابتلا به بیماری سرخک سبب عوارضی شامل اوتیت مدیا، عفونت گوش میانی، پنومونی، اسهال، تشنج ناشی از تب، و آنسفالیت می‌شود و عوارض کمتر شایع شامل سوءتغذیه، کاهش پروتئین، تشنج و صدمه مغزی است در صورتی که درمان بیماری به‌سرعت انجام نگیرد این عوارض می‌تواند منجر به مرگ طی یک‌ماهه اول شود.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...