|

بخوانید :

کدخبر: 184717

افت قیمت طلا و سکه ادامه دارد

در دومین هفته تیر شاهد روند نزولی نرخ طلا و سکه بودیم که با شیوع ویروس کرونا داد و ستدها از رونق کمی برخوردار بود اما بازار سرمایه به روند صعودی خود ادامه داد.

اقتصاد افت قیمت طلا و سکه ادامه دارد

 در دومین هفته تیر ۱۴۰۰روند قیمت ها بر خلاف هفته گذشته نزولی بود البته بورس در این هفته رشد قابل قبولی داشت و در بیشتر ساعات معاملات سبز پوش بود به طوری که در اولین روز از هفته شاخص بورس با افت ۱۰هزار و ۹۲۶هزار واحدی کار خود را شروع کرد و در پله یک میلیون و ۲۴۶هزار واحدی قرار گرفت نماد هایی نظیر فولاد ،فمیلی و شستا از تاثیر گذار ترین نمادها در اولین روز معاملات بودند.

البته این افت خیلی سریع جای خود را به رشد شاخص داد و در آخرین روز معاملات این هفته شاخص با رشد ۸۳۵هزار واحدی در کانال یک میلیون و ۲۸۲واحد قرار گرفت. 

نماد های پر تراکنش در آخری روز معاملات هفته وسکار، برکت و فمیلی بوده اند .

دلار در کانال ۲۴ هزار تومانی باقی ماند 

نرخ ارز در دومین هفته تیر با روند نزولی برخوردار بود به طوری که نرخ دلار از قیمت ۲۴هزار و ۹۷۹تومان به مبلغ ۲۴هزار ۳۵۰تومان نزول کرد که این ارقام بیانگر کاهش بیش از ۵۰۰ تومان در یک هفته است از طرف دیگر نرخ یورو نیز همانند دلار با روند کاهشی همراه بود و از قیمت ۲۹هزار و ۸۰۵تومان به نرخ ۲۹هزار و ۴۹۲ تومان رسید. با توجه به ارقام ذکر شده نرخ یورو در این هفته ۳۱۳تومان ارزان شد. 

سکه از کانال ۱۲ میلیون تومانی فاصله گرفت 

روند کاهشی نرخ سکه در این هفته ادامه داشت و با کاهش بیش از ۱۴۰هزار تومانی از قیمت ۱۰میلیون ۷۸۰ هزار تومان رسید هر گرم طلای ۱۸ عیار با واهش اندک از قیمت یک میلیون و ۶۶هزار تومان به نرخ یک میلیون و ۶۱ هزار تومان کاهش یافت. 

در ادامه این گزارش کارشناسان بازهای ارز ،سکه و بورس درمورد روند بازار در این هفته و پیش بینی روند بازار توضیح داده اند.

تعطیلی بازار سکه و طلا به دلیل شیوع ویروس کرونا                      

محمد کشتی آرای نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت وگو با خبرنگار نبض باشگاه خبرنگاران جوان درباره وضعیت قیمت طلا و سکه در دومین هفته تیر، گفت: در این هفته نرخ اونس جهانی حدود ۲۳دلار افزایش یافت و نرخ ارز نیز حدود ۲۵۰تومان کاهش قیمت را تجربه کرد.

او افزود: با توجه به محدودیت های کرونایی داد و ستدها و تقاضا در این هفته کاهش یافت که در پی آن حباب سکه در بازار کاهش یافته است.

کشتی آرای بیان کرد: با توجه به افزایش نرخ اونس جهانی و کاهش قیمت ارز در این هفته سبب شد قیمت طلا و سکه در پاییان هفته کاهش یابد.

او تصریح کرد: در این هفته سکه طرح قدیم حدود ۱۵۰هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرد همچنین هر قطعه سکه تمام طرح جدید به طور متوسط حدود ۱۰۰هزار تومان ارزان شد. نیم سکه و ربع سکه نیز ۱۰۰ هزار تومان از قیمتشان کاسته شد. سکه های یک گرمی نیز ۵۰هزار تومان ارزان شد و هر مثقال طلا حدود ۴۰هزار تومان کاهش قیمت داشت و به مبلغ ۴ میلیون و ۵۹۸هزار تومان رسید.       

کشتی آرای افزود: هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۷هزار تومان کاهش قیمت داشت. هر گرم طلای ۲۴عیار در آخرین روز معاملات هفته به مبلغ یک میلیون و ۴۱۵هزارتومان معامله شد که در این هفته حدود ۱۰هزار تومان ارزان شد.

او گفت: با توجه به کاهش میزان داد و ستدها در این هفته حباب سکه با ۴۰هزار تومان کاهش به مبلغ ۲۸۰هزار تومان رسید. 

کشتی آرای تصریح کرد: به طور کلی بازار در این هفته جوی آرامی را داشت و کاهش میزان خرید و فروش در آن کاملا مشهود بود.

او افزود: با توجه به شرایط اقتصاد جهانی پیش بینی می شود قیمت طلا در هفته پیش رو در بازار جهانی از نوسان شدید برخوردار نباشد قیمت ارز نیز به نظر می رسد تحت تاثیر نتیجه مذاکرات وین باشد که هر گونه اتفاقی در نتیجه این مذاکرات می تواند بر قیمت ارز تاثیر بگذارد و معتقدم در هفته آینده روند آرامی را در قیمت ها خواهیم داشت.

عرضه برخی سهام ها با قطعی برق تحت شعاع قرار گرفت 

وحید شفیعی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار باشگاه خبرنگاران جوان گفت:در این هفته شاخص کل روند صعودی را تجربه کرد که رشد مثبت سهام های کوچک در این روند بی تاثیر نبود.

او افزود:در این هفته صنایع فلزی و پالایشی بسیار مورد توجه قرار گرفت و از و در رشد شاخص جزو سهام های پیشتاز بود و از عوامل اصلی در مثبت شدن شاخص بود. 

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: خبر های ناشی از قطعی برق سبب شد که عرضه برخی صنایع مانند سیمان و فلزات با افزایش همراه شود که در نتیجه روند صعودی شاخص را در اواخر معملات کند کرد. اما به طور کلی قطعی برق بر بازار سرمایه تاثیر بسزایی نداشت و فقط میزان عرضه ها افزایش یافت.

شفیعی بیان کرد: کاهش نرخ سود بانکی از عوامل دیگری بود که سبب رشد شاخص کل بازار سرمایه شد از طرف دیگر مذاکرات برجام جزو اخبار مهم این روزهاست که نتایج آن بر اقتصاد ک بازار های مالی کشور بی تاثیر نیست.

سخن پایانی 

طبق نظرات کارشناسان به نظر می رسد بازار های مالی در هفته پیش رو با نوسانات شدید قیمتی همراه نباشد که این امر منوط بر نبود اتفاقات مهم اقتصادی در روزهای آتی است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
  • ناشناس ارسالی در

    طلا سیصد هزاری دوساله پیش رو ۱ میلیون می فروشن میگن ارزون شده هه

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...