کدخبر: 62356

«ریال پارسه» نام جدید ریال

رئیس‌جمهوری لایحه «حذف چهار صفر از پول ملی و تغییر واحد پول ملی» را با قید یک فوریت برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد.

گسترش‌نیوز: با اجرای طرح اصلاح نظام پولی در قالب حذف چهار صفر از پول ملی و بازنگری در اقطاع اسکناس و سکه، نقش این ابزار در نظام­‌های پرداخت کشور، می‌یابد. در این راستا، حسن روحانی، لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور را که در جلسه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ هیات وزیران به پیشنهاد بانک مرکزی به تصویب رسید، برای طی تشریفات قانونی به مجلس ارسال کرد.

براساس این لایحه واحد پول ایران به تومان تغییر می‌یابد و هر تومان برابر ۱۰۰۰۰ ریال جاری و معادل یکصد ریال پارسه است.

برابری پول­‌های خارجی نسبت به تومان و نرخ خرید و فروش ارز توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب نظام ارزی حاکم و با رعایت ذخایر ارزی و عنداللزوم تعهدات کشور در مقابل صندوق بین­‌المللی پول، محاسبه و تعیین می­‌شود.

دوره گردش موازی و اعتبار همزمان "تومان" و "ریال" که در این قانون "دوره­‌گذار" نامیده می‌­شود، حداکثر دو سال خواهد بود. طریقه جمع‌­آوری و شرایط خروج اسکناس­‌ها و سکه‌­های ریال از جریان، بر طبق قانون پولی و بانکی کشور حسب مورد، تعیین یا اجرا می­‌شود.

پس از پایان دوره­‌گذار، تعهداتی که پیش از این براساس واحد پول ریال ایجاد شده است، تنها با واحد پول تومان قابل ایفا خواهد بود.

بر اساس این لایحه، بانک مرکزی موظف است ظرف ۲ سال از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، ترتیبات اجرایی لازم را جهت آغاز دوره‌گذار فراهم کند.

منبع: تسنیم

دیدگاه‌ها  

+1 #1 حمید 1398-05-30 15:23
بعد صفرای حقوق کارمندان کم می شود
میشه ۲۰۰ تومان
بساز بفروش ها هم بیشتر زحمت می کشن و کار می کنن و خانه دوباره می شود متری ۲میلیون تومان
نقل قول کردن
-5 #2 Amir 1398-05-31 08:55
پارسه دیگه چه ضیغه ایه ، مگه ایران فقط فارس داره ، تنها بیست و پنج درصد ایران فارس است.
نقل قول کردن
+2 #3 جلال 1398-05-31 12:50
سلام
دولت که 4 تا صفر میخاد حذف کنه ولی تورمش کم نشده
و نمیشه فقط فکر کنم حذف 4 صفر کمک به کوچکتر شدن رقمهای اختلاس دولتی و کشوری تا اونهایی که سواد کمتر دارن متوجه بشن طرف چقدر دزدی کرده.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید