کدخبر: 90879

دستمزد کارگران امسال چقدر افزایش می‌یابد؟

 هرچند پیشنهاد کارفرمایان افزایش ۲۰۰ هزار تومانی و پیشنهاد کارگران افزایش ۱٫۳ میلیون تومانی حداقل دستمزد سال ۹۹ است اما با توجه به آخرین تورم اعلام شده توسط مرکز آمار احتمال تصمیم‌گیری افزایش ۵۰۰ هزار تومانی حداقل دستمزد هم وجود دارد.

گسترش‌نیوز: طبق ماده ۴۱ قانون کار شورای‌عالی کار شامل سه نماینده دولت، سه نماینده کارگر و سه نماینده کارفرما هرساله بر اساس دو مولفه تورم و سبد هزینه خانوار، میزان افزایش حداقل حقوق کارگران را تعیین می‌کنند.

در اسفند ماه سال ۹۸ هرچند جلسات شورای‌عالی کار برگزار شد اما اعضای آن درباره میزان افزایش حقوق سال ۹۹ به نتیجه نرسیدند و به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار است در نیمه نخست سال ۹۹ در این مورد تصمیم‌گیری شود. اما چه سناریوهایی برای این افزایش دستمزد محتمل‌تر هستند؟

رسیدن حداقل دستمزد به ۲٫۸ میلیون تومان؛ شاید این عبارت نخستین سناریوی افزایش دستمزد سال ۹۹ بود که در رسانه‌ها به عنوان پیشنهاد نمایندگان کارگران مطرح شد. اما این گمانه‌زنی با شک و تردیدهایی همراه است و واکنش کارفرمایان را به همراه داشت.

اصغر آهنی‌ها، نماینده کارفرمایان در شورای‌عالی کارگفته است: کارفرمایان می‌توانند حداکثر ۱۵ درصد حقوق کارگران را افزایش دهند؛ به هیچ وجه عنوان امکان افزایش حقوق بیش از ۱۵ درصد وجود ندارد که این درصد معادل حدود ۲۰۰ هزار تومان است.

این درحالیست که درحال‌حاضر حداقل حقوق کارگران ۱٫۵ میلیون تومان است و در کنار این دو سناریو مطرح شده، می‌توان به سناریویی که به سنوات گذشته نزدیک‌تر است هم اشاره کرد.

اگر امسال هم آخرین تورم اعلامی توسط مرکز آمار ایران را مدنظر قرار دهند میزان افزایش حداقل دستمزد ۳۵ درصد خواهد بود که با این میزان افزایش، حداقل دستمزد به دو میلیون تومان می‌رسد.

پیش از تصمیم‌گیری برای حداقل بگیران جامعه کارگری، برای افزایش حقوق کارمندان دولتی در بودجه سال ۹۹ این چنین تصمیم‌گیری شد که میزان افزایش حقوق کارمندان دولتی برای سال ۹۹ معادل ۱۵ درصد باشد.

منبع: تجارت‌نیوز

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ها  

+2 #8 محمد 1399-01-09 00:11
یعنی خاک بر سر دولت و نماینده کارگر و کارفرما یه مشت ادم احمق بی هنوز نتونستند حقوق کارگر تعین کنند اخه ادمای بیشعور از سگ نجستر شما که اخرش کار خودتون میکنید این بازیها چیه دیگه
نقل قول کردن
+3 #9 mohsen 1399-01-09 00:57
اقای اهنی ۲۰۰ هزارتومان تو سرت بخورد.الهی نعمت خدا انچنان بر تو تنگ بشه که محتاج ۲۰۰تا یک تومانی بشی .بچه گول میزنی
نقل قول کردن
+3 #10 ملیکا mahdavi 1399-01-09 03:16
خداییش شورشو درآوردین آرزو میکنم برای شما دولتی هم همین دو میلیون تومان هم گیرتون نیاد اونوقت ببینین ما کارگرا سه شیفت کار می‌کنیم برای این چندرغاز پول
آرزوم اینه این مجلسی‌ها حقوق ماهانشون 2 میلیون بشه
نقل قول کردن
+3 #11 احمد-شرکتی بهداشت 1399-01-09 11:40
با سلام ، سرتونو درد نیارید اینها به فکر من و شما نیستن و انقدر فحش و بد بیرا شنیدن سر شدن تا زمانی که همچین مدیرانی در مملکت تصمیم گیری میکنند نتیجه اش بهتر از این نمی شود . حیف این مردم خدا لعنتشون کنه نه که ما همه راحت میشن .
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید