کدخبر: 80219

این هفته در بازارهای مالی چه گذشت؟

بررسی وضعیت بازارهای مالی در هفته سوم دی ماه از افت شدید شاخص بورس حکایت دارد، اما در مقابل بازار ارز و سکه امامی بازدهی‌های قابل قبولی را به ثبت رسانده‌اند.

گسترش‌نیوز: هفته سوم دی ماه امسال، با بالا رفتن تنش‌ها و ریسک‌های سیاسی روزهای پرتنش و پرنوسانی را برای بازارهای مالی رقم زد؛ بازار سرمایه با افت شدید شاخص کل مواجه شد اما بازارهای طلا و ارز رشد کردند.

بنا به داده‌های سازمان بورس و اوراق بهادار در هفته‌ای که سپری شد شاخص کل بورس بیش از ۳۰ هزار واحد ریزش داشت و بازدهی منفی ۷٫۸ درصدی را برای سرمایه‌گذاران خود به همراه داشت؛ این بازار پرنوسان‌ترین بازار هفته بود.

در حالی که معاملات بورسی در چهارشنبه هفته گذشته روی سطح ۳۸۴ هزار واحدی به کار خود پایان دادند، اما آغاز هفته سوم دی ماه تنش‌های سیاسی این بازار را متاثر کرد و شاخص تا سطح ۳۶۷ هزار واحدی در روز اول هفته افت کرد.

این ریزش‌ها تا روز چهارشنبه ادامه داشت و در نهایت روی سطح ۳۵۳ هزار واحدی به کار خود در این هفته پایان داد تا این بازار تنها بازار متضرر هفته باشد.

بازارهای طلا و ارز در جهت مقابل بازار سرمایه حرکت کردند و رشد‌های بالایی را تا روز چهارشنبه داشتند به نحوی که سکه امامی سطح مقاومتی پنج میلیون تومانی را شکست، طلا به بالای مرز ۵۰۰ هزار تومانی رفت و دلار نیز در حال نزدیک شدن به میانه کانال ۱۳ هزار تومان بود.

اما این رشد‌ها در روز پنجشنبه به دنبال آرام شدن فضای سیاسی از موضع خود عقب‌نشینی کردند.

براساس نرخ‌های اعلامی صرافی ملی، دلار که در هفته گذشته ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان قیمت‌گذاری شد، در پایان هفته جاری به رقم ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسید و رشد ۱٫۹ درصدی را که نسبت به بازار طلا رشد بیشتری است به ثبت رساند.

همانطور که گفته شد طلای ۱۸ عیار که به بیش از ۵۰۰ هزار تومان رسیده بود در پایان معاملات روز پنجشنبه ۱۹ دی ماه ۴۸۱ هزار تومان بسته شد تا بازدهی این فلز گرانبها ۰٫۶ درصدی باشد.

براساس داده‌های اقتباس شده از شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، هر گرم از این فلز زرد رنگ در روز ۱۲ دی ماه ۴۷۸ هزار تومان معامله شده است.

سکه امامی اما بازدهی بیشتری نسبت به طلا ۱۸ عیار داشت و رشد ۱٫۳ درصدی را در این هفته از آن خود کرد.

قیمت هر عدد سکه در روز ۱۲ دی ماه چهار میلیون و ۶۷۶ هزار تومان بود که با افزایش بیش از ۶۰ هزار تومانی در طول این هفته در معاملات روز ۱۹ دی ماه به رقم ۴۸۱ هزار تومان رسید.

منبع: تجارت نیوز

اخبار مرتبط

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید