|
کدخبر: 314490

تأمین ارز/کالاهای اساسی/لایحه بودجه

کشاورزی به دلار بند میشود / چه کسانی پشت این ماجرا هستند؟

با توجه به برخی اصلاحات انجام شده در بورس کالا، اقداماتی صورت گرفته است که به منظور دلار زدایی از تعیین قیمت محصولات مانند سیمان و فولاد انجام می‌شود. در این راستا، بایستی بررسی شود که کدام افراد و نهادها در پشت پرده تلاش می‌کنند تا کشاورزی ایران را در چارچوب برنامه هفتم توسعه به دلار بند زنند.

کشاورزی کشاورزی به دلار بند میشود / چه کسانی پشت این ماجرا هستند؟

تجربه‌های سال گذشته نشان داد که تغییرات در نرخ تأمین ارز برای کالاهای اساسی، تأثیرات تورم و مسائل ارزی جدی را به همراه دارد. به همین دلیل، تحولات مهمی در سیاست ارزی دولت رخ داد و تصمیم گرفته شد بر اساس سیاست تثبیت نرخ ارز، نرخ ۲۸,۵۰۰ تومان برای تأمین ارز کالاهای اساسی در نظر گرفته شود.

این مسیر در سال ۱۴۰۲ آغاز شده و شواهد لایحه بودجه ۱۴۰۳ نشان میدهد در سال اتی نیز سیاست تثبیت ارزی تداوم خواهد یافت.

در این بین یک نکته بسیار عجیب در متن نهایی برنامه هفتم توسعه لحاظ شده که میتواند گام تازه ای برای دلاریزه کردن اقتصاد ایران تعبیر شود.

در تبصره ذیل  بند ب  ماده ۳۳ آخرین نسخه از برنامه هفتم توسعه که هم اکنون در شورای نگهبان در انتظار تایید نهایی است، این گونه درج شده که در راستای ارتقای تولید داخلی محصولات اساسی کشاورزی و ایجاد انگیزه در کشاورزان، قیمت تضمینی محصولات اساسی بر اساس قانون اصلاح قانون تضمین محصولات اساسی کشاورزی مصوب سال ۱۳۹۹و بر اساس نرخ ارز مرکز مبادله ارز و طلا محاسبه می‌گردد.

کشاورزی

 

تعبیر دیگر این متن آن است که قیمت جهانی محصولات کشاورزی و همچنین قیمت حدود ۴۰ هزار تومانی نرخ ارز در مرکز مبادله ارزی بانک مرکزی مبنای جدید محاسبه نرخ خرید تضمینی گندم خواهد بود. در واقع در صورت تایید نهایی این بند اولا پای قیمتهایی جهانی  دایره تعیین قیمت محصولات تولید داخل کشاورزی باز خواهد شد و از سوی دیگر تعیین قیمت محصولاتی که ریالی تولید شده و ریالی مصرف میشود بر مبنای نرخ ارز خواهد بود.

با توجه به اعمال برخی اصلاحات در بورس کالا مبنی بر دلار زدایی از تعیین قیمت محصولاتی مثل سیمان و فولاد بایستی مشخص شود چه افرادی در پس پرده دلاریزه کردن کشاورزی ایران در ذیل برنامه هفتم توسعه هستند.

 لازم به ذکر است، هم اکنون قیمت گذاری محصولاتی از قبیل فولاد و سیمان که تا پیش از این بر مبنای نرخهای جهانی و نرخ ارز داخلی تعیین می شد، متوقف شده و  قیمت گذاری بر مبنای میانگین قیمتهای هفته قبل  مشخص میشود.  بر اساس نتایج این مدل  قیمت گذاری   در بازه های جهش نرخ ارز  قیمت محصولات مذکور در بورس کالا هم گام با تغییر نرخ ارز، افزایش نخواهد یافت.

 

منبع: قدس

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها