|
کدخبر: 185141

بایدن: روسیه باید جلوی حملات باج افزاری را بگیرد

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی که روز جمعه با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه داشت، از وی خواست برای مهار حملات باج‌افزاری اخیری که از سوی گروه‌های مستقر در روسیه انجام می‌شود، اقدام کند.

بایدن بعد از ظهر روز جمعه در کاخ‌ سفید گفت: برای پوتین کاملا روشن کردم که آمریکا انتظار دارد هنگامی که یک عملیات باج‌افزاری از خاک روسیه انجام می‌شود، هر‌چند که با حمایت دولت نیست، اما انتظار داریم که اگر اطلاعات کافی برای اقدام درخصوص عاملان حمله فراهم کنیم، مقامات روسی اقدام کنند.

 رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا چنین حملاتی تبعات خواهد داشت، گفت: بله. وی اظهار کرد: آمریکا و روسیه اکنون یک راه ارتباطی به شکل منظم ایجاد کرده‌اند تا هرگاه یکی از این کشورها تصور کند قرار است در کشور دیگر اتفاقی روی دهد که بر کشور آنها تاثیر بگذارد، بتوانند با یکدیگر تماس بگیرند. بایدن گفت: در مجموع این تماس تلفنی مثبت بود. من خوش‌بین هستم.

 این تماس تلفنی چند روز پس از یک حمله سایبری جدید گسترده صورت گرفت که تصور می‌رود گروه روسی REvil عامل آن است. این گروه برای آزاد‌کردن اطلاعاتی که در حمله به صدها شرکت کوچک و متوسط در ده‌ها کشور گروگان گرفته، ۷۰ میلیون دلار باج درخواست کرده است.

این حمله جدیدترین مورد از سلسله حملات باج‌افزاری است که توسط این گروه در بهار و تابستان امسال از خاک روسیه انجام شده است. گروه REvil در ماه مه شرکت جی‌بی‌اس که بزرگ‌ترین شرکت صنایع گوشتی جهان است را هدف حمله قرار داد. جی‌بی‌اس نهایتا ۱۱ میلیون دلار باج پرداخت کرد، اما فعالیتش در آمریکا برای مدت کوتاهی فلج شد. یک گروه هکری دیگر همان ماه به شرکت کلونیال‌پایپ‌‌لاین که گرداننده بزرگ‌ترین شبکه سوخت‌رسانی در آمریکاست، حمله کرد.

سیستم خط لوله این شرکت بر اثر این حمله بسته شد که به مختل شدن تامین سوخت در ایالت‌های کرانه شرقی آمریکا منجر شد. کرملین تا بعد از ظهر روز جمعه به وقت آمریکا درباره تماس میان بایدن و پوتین اظهارنظر نکرد، بنابراین دقیقا معلوم نیست رئیس‌جمهور روسیه چه پاسخی به درخواست بایدن داده است. 

جن ساکی، دبیر مطبوعاتی کاخ‌سفید روز جمعه به خبرنگاران گفت: آمریکا هیچ اطلاعات جدیدی که نشان دهد دولت روسیه مستقیما در این حملات دست داشته است، ندارد. پوتین مکررا دست داشتن دولت روسیه یا اطلاع از انجام حملات باج‌افزاری از خاک این کشور را رد کرده است‌ اما مقامات آمریکایی می‌گویند این ایده که پوتین مطلع نیست این حمله‌کنندگان چه کسانی هستند، معتبر نیست، به‌خصوص با در نظر گرفتن تسلط گسترده‌ای که او بر سرویس‌های اطلاعاتی روسیه و شبکه پیمانکارانش حفظ کرده است. بایدن در ژوئن با پوتین در ژنو دیدار کرد و در این دیدار به رئیس‌ جمهور روسیه برای مقابله با حملات سایبری که از خاک روسیه انجام می‌شوند، هشدار داد. رئیس‌جمهور آمریکا در این دیدار فهرستی از زیرساخت‌های حساس در آمریکا را ارائه و اعلام کرد اگر این تاسیسات هدف حمله سایبری قرار گیرند، به منزله تهدید جدی برای امنیت ملی کشورش خواهد بود.

 بایدن پس از این دیدار گفت: بعضی از زیرساخت‌های حیاتی باید خط قرمز برای حمله سایبری یا هرگونه حمله دیگری شمرده شوند. من به روس‌ها فهرستی از ۱۶ نهاد خاص را دادم که تحت سیاست آمریکا زیرساخت حیاتی به‌شمار می‌روند و از بخش انرژی تا سیستم‌های آب را شامل می‌شوند.

بایدن با معرفی زیرساخت‌های حساسی که خط قرمز شمرده می‌شوند، اعلام کرد اگر بخش‌های مذکور هدف حمله عوامل دولتی یا غیردولتی قرار بگیرند، با پاسخ دولتی روبه‌رو می‌شوند. براساس گزارش شبکه سی‌ان‌بی‌سی، کاخ‌سفید تاکنون درباره واکنش تلافی‌جویانه علیه حملات خلافکاران سایبری که انجام داده یا انجام خواهد داد، توضیح نداده است و اعلام کرده که چنین اطلاعاتی باید محرمانه نگه داشته شوند.

 

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...