|
کدخبر: 124364

دولت با بُن یا کارت از اقشار ضعیف حمایت کند

مهدی کرباسیان – مدیرعامل سابق ایمیدرو

باید بپذیریم وضعیتی که در آن به سر می‌بریم یکی از سخت‌ترین دوران‌ها بعد از انقلاب است؛ فروش نفت به کمترین میزان خود رسیده، هزینه جابه‌جایی ارز بالا و کسب درآمد ارزی بسیار با مشکل روبه‌رو است، پول ملی متأسفانه برای چندمین بار کاهش پیدا کرده و ارزش آن پایین آمده که موجب گرفتاری‌های بسیاری برای کشور شده، صادرات غیرنفتی در ۵ماهه ابتدای سال، ۴۵ در صد و واردات ۶۶.۵ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش یافته و این نشان‌دهنده مشکلات جدی اقتصادی کشور است.

مهدی-کرباسیان

نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که تورم افزایش پیدا کرده و قیمت اقلام و هزینه معاش و همچنین شاخص هزینه مصرف‌کننده ۳۴.۲ افزایش پیدا کرده. این بدان معنا است که در چند سال گذشته هزینه معاش و سایر هزینه‌های جاری خانواده‌ها چندبرابر افزایش پیدا کرده است در حالی که درآمدها افزایش پیدا نکرده است.

البته بعضی از مسئولان می‌گویند تورم نسبت به سال گذشته بهتر کنترل شده اما باید تورم را نسبت به سال ۹۷ سنجید و دید مردم دچار چه مشکلات جدی شده‌اند.

از طرف دیگر دولت یارانه را هم افزایش نداده و تنها به تخصیص بسته‌های غذایی آن هم هر چند وقت یکبار اکتفا کرده، در حالی که باید هر ماهه این بسته‌ها به اقشار ضعیف اختصاص پیدا کند. خوشبختانه مردم و خیرین تلاش خوبی در این راستا تا به حال انجام داده‌اند اما کافی نیست و نیاز است دولت بن غذا، کوپن یا کارت بدهد تا افراد ضعیف بتوانند حداقل‌های زندگی‌شان را تأمین کنند. لذا به نظر می‌رسد باید دولت تصمیمات جدی و اساسی در این راستا بگیرد خصوصاً اینکه تا پایان سال هم اقتصاد ایران، چشم‌انداز دلنوازی ندارد و پیش‌بینی نمی‌شود اتفاق عمده‌ای تا آخر سال بیفتد؛ امریکایی‌ها که درگیر انتخاباتشان هستند و اروپایی‌ها هم نشان داده‌اند مانند ۴ سال گذشته هیچ اقدامی نکرده و نمی‌کنند و در حد حرفهای پوچ مانده‌اند. مسئولان سیاسی ما هم فقط مصاحبه می‌کنند و با اروپایی‌ها جلسه می‌گذارند اما از این جلسات چیزی برای مردم و معاش آنها در نمی‌آید.

از طرف دیگر هم برخی مسئولان با حرفهای عجیب و غریبی که علیه هم می‌زنند به این آتش باد زده و موجب می‌شوند سرمایه اجتماعی کاهش پیدا کند. اعتماد و سرمایه اجتماعی کاهش پیدا کرده و مردم دیگر به وعده و قول مسئولان توجه ندارند لذا ترمیم این فاصله باید در برنامه مسئولان کشور قرار گیرد.

به نظر می‌رسد که در این برهه از زمان لازم است سران قوا و مسئولان کشور در کنار هم تلاش کنند تا حداقل این روزها برای مردم آسان‌تر بگذرد.

منتظر تصمیمات جدی و درست مسئولان هستیم که انشالله مردم و حکومت را به هم نزدیکتر کرده تا بتوانیم از این بحران به سلامت عبور کنیم.

نویسنده: مهدی کرباسیان
منبع: قدس آنلاین

ارسال نظر