|
کدخبر: 151713

آزمون بزرگ بایدن برای بازگشت به برجام

یوسف کاووسی- مدیرکل اسبق بازرسی بانک مرکزی

خبر توقیف نفتکش باپرچم ایران با حجم دو میلیون بشکه نفت در آب‌های اندونزی و هدایت محموله به سوی امریکا تنها چندروز بعد از استقرار دولت بایدن به خودی خود از اهمیت فراوانی برخوردار است و نحوه برخورد با این مشکل از طرف دولت جدید امریکا از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که قرار است هم ایران و هم امریکا نقش اعتمادساز را بازی کنند تا بازگشت به برجام برای هردوطرف آسان تر شود.

کاووسی

گفته می‌شود این توقیف بر اساس نظر ترامپ بوده که بعد از ارسال محموله بنزین به ونزوئلا یکی از قضات دادگاه‌های امریکا رای صادر کرد و محموله‌های بعدی ایران را دچار مشکل کرد وحتی یک محموله را نیز در زمان ترامپ توقیف و به سمت امریکا هدایت کردند تا با فروش محموله و نقد کردن آن، مبلغ را بین قربانیان تروریست و یا خسارت دیدگان از اشغال سفارت امریکا در اوایل انقلاب پرداخت نمایند.

حال سوال این است که دولت بایدن که با شعار زدودن آثار ناپاک ترامپ بر سر کار آمده این اثر ناپاک را پاک می‌کند و تلاش در جهت آزادی محموله و سرنشینان کشتی را به نفع ایران را عملیاتی می‌کند؟ یا اینکه از این ابزار برای مذاکره استفاده می‌کند؟

 جالب اینکه بنا به ملاحظات سیاسی و دیپلماتیک رسانه‌ها نیز از پرداختن به این موضوع به نحوی منع شده تا فضا برای رتق و فتق امور به نحو دیپلماتیک فراهم باشد تا آسیبی به برنامه‌ریزی‌های در حال انجام مذاکرات بازگشت به برجام وارد نشود.

اظهارات وزیر خارجه جدید امریکا اما فضا را خاکستری کرد و آنچه انتظار ایران بود برآورد نکرد و مخالفان برجام در ایران نیز با مستمسک قرار دادن این اظهارات برشدت مخالفت خود افزودند و دشمنان خارجی ایران را شاد کرد و به نحوی اعلام کرد که به دنبال رایزنی با کشورهای اروپایی و اعضای ملل متحد می‌باشد تا اجماع جهانی را علیه برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران ایجاد نماید

در پایان به نظر می‌رسد علی رغم خوش بینی‌های ایجادشده و فضاسازی‌های قبل از تحلیف آقای بایدن فضا برای ارتباط و بازگشت به برجام آن چنان که ادعا می‌شد ساده نیست و بازار هم به این موضوع واقف و واکنش خود را از اواخر هفته نشان داده و بیشتر از آن در هفته پیش رو نشان خواهد داد و مخالفان دولت از جمله مجلس هم سرخوش از این گونه اتفاقات بودجه صد در صد تغییر یافته ۱۴۰۰ را که با مخالفت جدی دولت روبه‌روست را در صحن علنی مجلس رد کرد.

نویسنده: یوسف کاووسی

ارسال نظر