کدخبر: 105885 شروین اشیدری

گسترش‌نیوز گزارش می‌دهد:

وضعیت قیمت تایر خودرو در ۹۹ / نرخ‌ها چقدر بالا رفت؟

بحث افزایش قیمت قطعات خودرو هر سال وجود دارد اما امسال به دلیل شیوع کرونا شرایط کمی فرق کرده است. در این میان قیمت تایر نیز افزایشی شده و با رشد ۳۰ درصدی نرخ‌ها در کارخانه موافقت شد. حال باید منتظر ماند و دید که شرایط قیمت‌ها در بازار به چه صورتی پیش خواهد رفت.

شهر خبر وضعیت قیمت تایر خودرو در ۹۹ / نرخ‌ها چقدر بالا رفت؟

این روزها در بازار قطعات و لوازم یدکی خودرو شاهد افزایش قیمت هستیم. تأمین قطعات خودرو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و این کار باید به خوبی انجام شود. در کنار این موضوع قطعات تقلبی و بی کیفیت نیز در بازار رخنه کرده که به یک مشکل اساسی هم برای خریداران و هم تعمیرکاران تبدیل شده است. یکی از لوازم یدکی پر مصرف تایر خودرو است و آنطور که به نظر می‌رسد افزایش قیمت آن نیز تصویب شده است.

عباس تابش، رئیس سازمان حمایت در خصوص بررسی افزایش قیمت لاستیک اظهارکرد: پیشنهاد افزایش ۳۰ درصدی قیمت لاستیک در جلسه بررسی و مصوب شد به صورت علی الحساب این افرایش اعمال شود.

وی ادامه داد: تولیدکنندگانی که معتقدند هزینه تمام شده آنها بیش از این رقم است، باید مستندات و صورت‌های مالی خود را ارائه کند و پس از بررسی در صورت تأیید، مجوز لازم صادر خواهد شد.

رئیس سازمان حمایت گفت: برخی از تولیدکنندگان مستنداتی را ارائه کرده‌اند ولی کافی نیست، ولی با توجه به اینکه حقوق مصرف‌کننده از طریق تولید کافی تأمین می‌شود، برای حمایت از تولید کننده، اگر مستندات قابل قبول ارائه کنند، بررسی و مجوز لازم صادر می‌شود.

تغییر نرخ ارز واردات مواد اولیه

در خصوص افزایش قیمت تایر پیش از این گفت‌و‌گویی توسط گسترش‌نیوز با سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر انجام شده بود.

مصطفی تنها در این رابطه اظهار کرد: ما پیشنهادی در خصوص افزایش قیمت تایر نداریم بلکه گفتیم که اگر نرخ ارز ما تغییر کند قاعدتا باید قیمت تایر افزایش داشته باشد. ۴۰ درصد مواد اولیه از خارج تهیه می‌شود که برای این کار نیاز به ارز داریم. متناسب با تاثیری که تغییر نرخ ارز بر روند تولید می‌گذارد شاهد تغییر قیمت خواهیم بود. ما یک بنگاه اقتصادی هستیم و نمی‌توانیم با زیان محصولات خود را به فروش برسانیم.

تنها در ادامه گفت: ارز ما ۴۲۰۰ تومان بود و ظاهرا قصد دارند آن را به اولویت دوم ببرند و در نتیجه ارز حاصل از صادرات شود. نرخ آن بستگی به موارد مختلفی دارد و چندین نرخ مختلف برای آن وجود دارد. در رابطه با صادرات رسمی کشور برای آن سهمیه‌ای وجود دارد و قیمت پایین‌تری دارد اما برخی مواقع به صورت توافقی است. در این صورت قیمت ارز بالا در می‌آید.

افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت لاستیک‌های وارداتی

سید محمد میرعابدینی، دبیر انجمن واردکنندگان تایر نیز در خصوص حذف ارز دولتی از صنعت تایر نیز گفت: با حذف ارز دولتی و تخصیص ارز نیمایی که بالغ بر حدود ۱۵ هزار تومان است شاهد افزایش نرخ حدود ۱۰۰ درصدی در نرخ تایرهای داخلی و افزایش نرخ ۳۰۰ درصدی تایرهای وارداتی خواهیم بود. با توجه به اینکه امسال، سال جهش تولید است دولت تصمیم دارد با حذف ارز دولتی نقش تولیدات تایر در کشور را پر رنگ تر کند و انجمن واردکنندگان نیز از این امر استقبال می‌کند و امید است که به این مهم دست یابیم.

قیمت‌ها در سامانه ۱۲۴

لازم به ذکر است که قیمت مصوب برخی از لوازم یدکی خودرو در حال حاضر در این سامانه اعلام شده است. البته این قیمت‌ها فقط مربوط به چند مدل تایر و یک مدل روغن موتور است. به نظر می‌رسد که خریداران برای آگاهی از قیمت مصوب تایر و سایر لوازم یدکی خودرو هنوز مرجع دقیقی را در دسترس ندارند و این سامانه نیز همچنان کامل نشده است. در ادامه تصویر آخرین قیمت‌هایی که از تایر خودرو و روغن موتور در این سامانه بارگذاری شده را آورده‌ایم.

تایر۱

 • بهنام ارسالی در

  بخدا ازاین اوضاع مغز کله ی ملت بدرد آمده قطعات آشغال خودرو آشغال گرانی لجام گسیخته بی مدیریتی سایپا وندانم کاری مردم که هجوم می برند برای خرید ایا شایستگی این ملت غیور اینست؟!

 • مرتضی محمودی هولاسو ارسالی در

  اخه ۳۰ درصد شرکت گرون میکنه ۳۰۰ درصد تو بازار ازاد گرون میشه نمایندگی ها هم به فک فامیل خودشون لاستیک دولتی میدن خدا ازشون نگذره

 • ناشناس ارسالی در

  سلام بر قانون گذاران عزیز، خسته نباشید، حقوقا ک اینجوری پَرشی بالا نمیرن، اما دولت بی در و پیکر هر کاری بخواد سر ملت میاره، آخه افزایش حقوق 20درصدی و تورم300درصدی با کجای سفره مردم همخوانی داره، مرگ بر آمریکا،آمریکا جنایتکار یزد تایر و کویر تایر رو 30درصدگرون میکنه که فشار به مردم و سفره های نداشتشون بیاد، دولت جای خادم بودن برا ملت، شده آقا بالاسر و صاحب مردم، آقایونی ک توی بهارستان فقط نشستین، کی میخواین پا شین و کاری برا ملت انجام بدین؟ جهنم از تیرگی بخت درون تو بُوَد، گر درون تیره نباشد همه دنیاست بهشت، آقا آمریکا چه خریه، ما از داخل جهنم برامون درست شده، همینای ک هر روز افزایش قیمت تصویب میکنن، آقای روحانی شما گند زدی به تمام انسانیت رفت، کاش این1400بیاد که ما 2800سال بدبختی رو این8سال با تو و ریش رنگ کردت کشیدیم

 • ناشناس ارسالی در

  عالی خیلی خوب

ارسال نظر