|
کدخبر: 154906

چرا سرما باعث درد مفاصل می‌شود؟

مطالعات نشان داده است که کاهش فشار بارومتریک که معمولاً در فصل زمستان اتفاق می‌افتد، می‌تواند درد و احساس نارضایتی را در بدن افزایش دهد.

احتمالا در زمستان این موضوع را تجربه کرده باشید که یک نوع سوزش و یا درد در روز‌های سرد در مفاصل شما ایجاد می‌شود. درد مفصل در فصل زمستان معمولاً در اکثر افراد وجود دارد، افراد زیادی را هم دیده‌اید که از افزایش درد مفصل خود در ماه‌های سرد سال شکایت دارند؛ مخصوصاً اگر از مشکلاتی مثل آرتروز، درد مزمن یا آسیب دیدگی رنج ببرند این درد‌ها در آن‌ها رایج‌تر است.

دلایل درد مفصلی در فصل زمستان را می‌توان مورد شناسایی قرار داد. مطالعات موجود نشان می‌دهد که عوامل روانی و همچنین سطح فعالیت‌های فیزیکی هم در این مورد نقش بسیار مهمی دارد. باید به تصویر کلی بدن خود نگاه کنید و یک ایده واضح‌تر داشته باشید که چرا رطوبت و سرما باعث درد بیشتر مفصل نسبت به قبل می‌شود.

علت درد مفاصل در سرما و فصل زمستان

به زبان ساده اگر بخواهیم دلیل این ایجاد و افزایش درد را بازگو کنیم باید بگوییم بودن در محیط گرم، باعث آزاد شدن انرژی بیشتری شده و عضلات و عروق بدن بازتر میشوند و همین امر موجب افزایش سوخت و ساز و به دنبال آن تسکین و کاهش درد می​شود. علل دیگری هم در بروز این درد‌ها دخیل هستند که شامل:

تغییرات موجود در فشار اتمسفریک

زمستان باعث تغییرات زیادی در جو و اتمسفر هوا می‌شود و آن را می‌توانید در استخوان‌های خود، تاندون‌ها، عضلات، مفصل‌ها و بافت‌های بدن احساس کنید؛ و در نتیجه احساس شما در فصل سرد و مرطوب تغییر پیدا می‌کند. این اثرات ممکن است باعث افزایش حساسیت در بدن‌تان شود؛ مخصوصا اگر یک زخم کهنه و یا جدید در بدن شما وجود داشته باشد.

با مطالعات موجود در سال ۲۰۱۹ به این نتیجه رسیده‌اند که کاهش فشار بارومتریک که معمولاً در فصل زمستان اتفاق می‌افتد، می‌تواند درد و احساس نارضایتی را در بدن افزایش دهد. همچنین تغییرات موجود در فشار بارومتریک و تغییرات دمایی روی شدت درد، مخصوصاً در قسمت زانو برای افراد مبتلا به پوکی استخوان افزایش پیدا می‌کند.

مفاصل شما نرمی فصل گرم را ندارند

مفاصل در قسمت لگن و زانو، پا، قوزک پا، دست و شانه‌ها دارای یک ماده روان‌ساز هستند که مفاصل را نرم می‌کنند و باعث می‌شود که حرکت نرمی در بدن خود داشته باشیم. زمانی که دمای هوا دچار تغییرات می‌شود، میزان این مایع هم تغییر می‌کند. دما و رطوبت پایین باعث می‌شود که عضلات و مفصل‌ها خشک شود و در نتیجه شکنندگی در فصل زمستان بیشتر اتفاق می‌افتد و نسبت به فشار هم حساسیت بیشتری پیدا می‌کنید.

میزان استرس، اضطراب و افسردگی بیشتر است

زمانی که استرس داشته باشید، بدن شما تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرد. تنش‌ها مخصوصاً در قسمت مفصل افزایش پیدا می‌کند. زمستان پر استرس‌ترین زمان سال است. استرس معمولا برای همه افراد وجود دارد که علت آن هم می‌تواند متفاوت باشد، اما به طور کلی تعادل زندگی در فصل زمستان کمتر است، مخصوصاً برای افرادی که مبتلا به بیماری‌های مزمن مثل آرتروز هستند. چنانچه در بخش بهداشت و سلامت نمناک اشاره شده است درد روزانه‌ای که هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ ذهنی تجربه می‌کنید، می‌تواند ریشه در افسردگی شما داشته باشد و احساس کنید در شرایط سخت گیر افتاده اید که هرگز تمامی ندارد.

در مورد درد مفصلی چه اقدامی انجام دهیم؟

تنها راه خلاص شدن از این درد ها، حرکت کردن است. اگر مدت زمان طولانی در یک موقعیت ثابت بمانید، مثلاً مدت زمان طولانی بنشینید، دراز بکشید یا حتی بایستید، مفاصل شما سفت می‌شود. حرکت کردن شاید در وهله اول دردناک و ناراحت کننده باشد، اما این موضوع کاملاً طبیعی است و در طول زمان بهبود پیدا خواهد کرد.

اصلاً منظور ما این نیست که یک دفعه از جا بلند شوید و خیلی تند راه بروید، بلکه همه کار‌ها را آهسته انجام دهید. چند حرکت آرام مانند خم کردن و صاف کردن زانو‌ها و آرنج دست، شانه، قوزک پا، چرخش مچ، باز و بسته کردن دست‌ها و... را انتخاب کنید و آن‌ها را به آرامی انجام دهید.

زمانی که بدن شما حرکت کند، ناراحتی‌های اولیه به زودی بهبود پیدا می‌کنند و به حالت عادی برمی گردید. همچنین می‌توانید دوش آب داغ بگیرید یا از پتو‌های گرم استفاده کنید که به تسکین درد شما کمک می‌کند. گرم کردن بدن به طور منظم برای مفاصل خوب است. اگر بدن خود را فعال نگه دارید نیز مفاصل شما در فصل زمستان در موقعیت بهتری قرار خواهند گرفت.

 

منبع: آفتاب نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...