|
کدخبر: 133924

کاهش قیمت ارز چه تاثیری بر ارزانی خودرو دارد؟

رئیس شورای رقابت معتقد است که واردات خودرو از طریق بدون انتقال ارز پیشنهادی است که می‌تواند به ایجاد رقابت و بهبود وضعیت موجود بازار منتهی شود.

خودرو کاهش قیمت ارز چه تاثیری بر ارزانی خودرو دارد؟

رضا شیوا در نشستی خبری با اشاره و جریان قیمت‌گذاری خودرو و انتقاداتی که نسبت به آن مطرح است، در رابطه با قیمت‌گذاری سه ماهه خودروسازها گفت: تا پیش از این بر اساس تورم بخشی سالانه قیمت‌گذاری می‌شد ولی اکنون وضعیت اقتصادی و تورم به گونه‌ای است که این امکان نیست و باید با رشد تورم و افزایش قیمت نهاده‌های تولید مدت زمان قیمت‌گذاری محدود شود، با این حال چون ما در قیمت‌گذاری هزینه سربار را محاسبه نمی‌کنیم، با وجود سود منطقی برای آنها، دائم خودروسازها می‌گویند زیان کرده‌ایم.

به گفته وی اکنون زمانی است که نه خودروساز و نه مصرف‌کننده راضی نیستند.

وی با بیان اینکه بازار خودرو انحصاری است و باید برای کنترل آن قیمت‌گذاری از سوی شورای رقابت انجام شود افزود: این در حالی است که با وجود عرضه محدود که بخشی از آن ناشی از تحریم‌ها و افزایش قیمت نهاده‌های تولید است، متقاضی برای خرید بسیار بالاست و پاسخگو نیست.

رئیس شورای رقابت با اشاره به اهمیت ایجاد رقابت و پاسخگویی به نیاز مصرف‌کنندگان گفت: واردات خودرو یکی از این راه هاست ولی متاسفانه شرایط ارزی این اجازه را نمی‌دهد با این وجود ظاهرا وزیر صمت به نوعی این موضوع را مطرح کرده است.

وی ادامه داد: پیشنهاد می‌کنیم واردات خودرو از کانال واردات بدون انتقال ارز انجام شود و البته نه خودروهای لوکس بلکه خودرهای قابل خرید عامه مردم باشد که تاحدودی در بهبود وضعیت موجود می‌تواند موثر باشد.

اثر کاهش قیمت ارز بر ارزانی خودرو

شیوا در ادامه در پاسخ به ایسنا در رابطه با اینکه با کاهش قیمت ارز و اثری که بر بازار خودرو داشته، این توقع وجود دارد که قیمت خودروسازها نیز کاهش پیدا کند، چه زمانی این موضوع در قیمت‌ها لمس خواهد شد و سهم ارز در تعیین قیمت خودرو چقدر است، توضیح داد: باید توجه داشت که درحال‌حاضر تولید خودرو بین ۳۰ تا ۴۰ درصد ارزبری دارد در عین حال که در نهاده‌های داخلی هم بعضا ارز موثر است؛ بنابراین هر زمان که کاهش نرخ ارز اتفاق افتد، در ادامه با توجه محاسبه تورم و نرخ ارز می‌تواند موجب کاهش قیمت نهاده‌های تولید و کاهش قیمت خودرو شود.

منبع: ايسنا
  • ناشناس ارسالی در

    سلام ارز اگر گذاشته بودن بیاد پائین این خودرو سازها ایران با این خودروی آشغال که درست میکنند میرفتن دنبال کیفیت رقابت ای جاد میشد پول رو مروم باپول عوض میکردن نه با حلبی

ارسال نظر