|
کدخبر: 320396

تروریستی/ انفجار / گاز

انفجار تروریستی در خط لوله گاز بروجن /حریق مهار شد؟

فرماندار بروجن، کرمی، در خصوص انفجار در خط سراسری انتقال گاز اظهاراتی داشت. وی گفت: "این خط لوله گاز، که جزء خطوط سراسری انتقال گاز کشور است، در منطقه گردنه حلوایی به حریق و انفجار دچار شد و در محدوده گردنه حلوایی شهرستان بروجن موجب رعب و وحشت مردم شهر‌های بروجن، بلداجی و گندمان شد. به طوری که مردم از منازل مسکونی خود خارج شدند و به خیابان‌ها آمدند."

حوادث انفجار تروریستی در خط لوله گاز بروجن /حریق مهار شد؟

به علت انجام عملیات تروریستی در دو نقطه از خطوط سراسری انتقال گاز، خط لوله گاز با فشار قوی در منطقه گردنه حلوایی شهرستان بروجن دچار انفجار و آتش‌سوزی شد.

در این بیانیه، فرماندار بروجن اعلام کرده است که خط لوله گاز سراسری در منطقه گردنه حلوایی به حریق و انفجار دچار شده است، که منجر به وحشت و ترس مردم شهرهای بروجن، بلداجی و گندمان شده است. علاوه بر این، آمده است که مردم به دلیل وقوع این حادثه، خانه‌های خود را ترک کرده و به خیابان‌ها مهاجرت کرده‌اند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری از انفجار در خطوط انتقال گاز در اطراف منطقه خرم‌بید این استان خبر داد و گفت: بررسیها حاکی از آن است که این حادثه یک خرابکاری بوده است.

اسماعیل قزلسفلی امروز، ۲۵ بهمن با اعلام این خبر گفت: این حادثه در ساعت ۱:۳۵ امروز در بخش قادرآباد شهرستان خرم‌بید رخ داد که اطلاعات بیشتر درباره انگیزه خرابکاری را اعلام خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه  تمام دستگاه‌های مرتبط آمادگی دارند، افزود: بعد از وقوع حادثه تمام عوامل امنیتی، فنی، امدادی و انتظامی وارد عمل شدند و در این بخش در حال فعالیت هستند.

سخنگوی شورای تأمین استان فارس در خصوص وضعیت گاز در این منطقه تأکید کرد: هیچ نگرانی برای تأمین گاز صنعتی و خانگی وجود دارد و خدمت‌رسانی در این بخش‌ها در حال انجام است.

انفجار خرابکارانه در ۲ نقطه خط سراسری انتقال گاز

سعید عقلی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران با اشاره به انفجار خط لوله گاز سراسری توضیح داد: این اقدام خرابکارانه تروریستی بامداد امروز حوالی ساعت یک بامداد در چند منطقه خطوط اصلی سراسری گاز انجام شد که جلسه مدیریت بحران بلافاصله با حضور وزیر نفت، معاونان وزارت‌خانه و همه دستگاه‌های امنیتی در همان ساعت اولیه برگزار شد.

وی افزود: با مدیریت شبکه گاز کشور موفق شدیم شبکه گاز را در همه شهر‌ها و روستا‌ها پایدار نگه داریم البته بخشی از روستا‌های استان اصفهان که نزدیک این خط هستند اکنون دچار افت فشار و قطعی گاز هستند که با هماهنگی مدیریت بحران استان اصفهان، در حال تأمین سوخت مایع و گاز مایع (ال‌پی‌جی) برای مردم منطقه هستیم.

مدیر مرکز راهبری گاز کشور تصریح کرد: اکنون مناطق ایمن‌سازی شدند و عملیات اجرایی تعمیرات آغاز شده است.

به گفته عقلی، انفجار‌ها در دو نقطه (شهرستان بروجن استان چهارمحال و بختیاری و صفاشهر استان فارس) رخ داده است.

وی در پایان گفت: تلاش همه همکاران در صنعت نفت و گاز حل مشکل است و از همه هموطنان درخواست داریم با مدیریت مصرف گاز ما را برای تأمین پایدار گاز در سه استان اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری یاری دهند.

آیا انفجار خط لوله بروجن شهرکرد اقدامی خرابکارانه است؟

کرمی، فرماندار بروجن همچنین اظهار داشت: در حالی که از طرف شرکت ملی گاز اعلام شده که انفجار خط لوله بروجن شهرکرد اقدامی خرابکارانه است، اما هنوز این موضوع به طور رسمی تایید نشده است، اما احتمال این موضوع وجود دارد.

وی مطرح کرد: هم‌اکنون نیرو‌های متخصص گاز به مدت یک ساعت در محل وقوع انفجار مستقر شدند و کار حفاری شروع شده تا زودتر این خط لوله گاز ترمیم شود.

فرماندار بروجن با اشاره به اقدامات فوری در شامگاه روز چهارشنبه، گفت: به دلیل ایمنی تردد محور ارتباطی بروجن به خوزستان به مدت دو ساعت بسته شد، گاز گندمان، بروجن و فرادنبه قطع بود که خط گاز روی خط دیگری قرار گرفت و گاز وصل شد.

کرمی در پایان خاطرنشان کرد: برق گندمان قطع بود که شبکه‌های برق نزدیک حادثه آسیب دیده بودند، اما جریان برق نیز وصل شد و نیرو‌های امدادی، شهرداران، دهیاران، پلیس‌راه، راهداری، هلال احمر، اورژانس و ... بلافاصله در محل انفجار حضور داشتند خوشبختانه این انفجار، تلفات جانی و مالی وجود نداشته است.

جزئیات انفجار دو خط از ۴ خط لوله گاز سراسری

فتاح کرمی فرماندار بروجن درباره جزئیات این انفجار اظهار داشت: این خط لوله گاز که جزء خطوط سراسری گاز کشور است، در منطقه گردنه حلوایی دچار حریق و انفجار شد و در محدوده گردنه حلوایی شهرستان بروجن موجب رعب و وحشت مردم شهر‌های بروجن، بلداجی و گندمان شد، به طوری که مردم منازل مسکونی خود را ترک کردند و به خیابان‌ها آمدند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون محور ارتباطی بروجن به لردگان و خوزستان در مجاورت این خط لوله بسته شده و تیم‌های امداد و نجات و آتش نشانی در محل مستقر‌ند، از قطع گاز این خط سراسری خبر داد و گفت: تا زمانی که گاز باقی مانده در لوله‌ها موجود است، آتش شعله‌ور خواهد بود.

فرماندار بروجن تصریح کرد: خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشت و به خودرو‌های عبوری مسیر ارتباطی بروجن به لردگان و خوزستان هم خسارتی وارد نشده است.

فرماندار شهرستان بروجن تصریح کرد: محور ارتباطی بروجن به لردگان در محدوده گردنه حلوایی تا مهار آتش و برقراری امنیت در جاده، مسدود خواهد بود.

محور بروجن-لردگان که پیش از این جهت جلوگیری از بروز خطرات احتمالی مسدود شده بود، اکنون بازگشایی شده و تردد در این محور در حال انجام است.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها