|
کدخبر: 80905

خودروهای دپویی به ترخیص نزدیک شدند

در حالی دبیر انجمن واردکنندگان خودرو از احتمال تمدید مصوبه ترخیص خودروهای دپویی از گمرکات بر اساس مصوبه هیات دولت خبر می‌دهد که اقدامات اولیه و تشکیل کارگروه و کمیته‌های ویژه در این باره با هدف بررسی بیشتر آغاز شده و به نظر می‌رسد، این بار پیشنهاد وزیر اقتصاد وارد فاز عملیاتی شده است.

گسترش‌نیوز: شواهد حاکی از آماده‌سازی مصوبه‌ای در زمینه ترخیص ۵۱۰۸ خودروها است و آن طور که گفته می‌شود به زودی در جلسه هیات دولت سرنوشت این موضوع مشخص خواهد شد. این در حالیست که بخش زیادی از این خودروها دارایی‌های مردمی بوده که پول خرید خودرو را به صورت کامل پرداخت کرده اما موفق به دریافت خودرو نشده‌اند و حال با مطرح کردن شکایت خود این امکان وجود دارد که رئیس‌جمهوری با تمدید مصوبه، دستور ترخیص باقی مانده خودروها را صادر کند.

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به احتمال تمدید مصوبه ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات اظهار می‌کند: از زمان توقف خودروها در گمرکات انجمن همواره در تلاش برای ترخیص بود چرا که این خودروها در بیرون از گمرکات مالک داشته و به اشخاص فروخته شده و آنها شکایت خود را نسبت به عدم تحویل این خودروها اعلام کرده‌اند.

وی می‌افزاید: این خودروها اموال و دارایی هایی است که ارز آنها از کشور خارج شده و مشکل ارزی ندارد و باقی ماندن آنها در گمرکات تنها از بین رفتن دارایی‌های مردم است بنابراین انجمن با پیگیری‌های متعدد و مکرر از معاون اول ریس جمهور و وزرا مصوبه‌ای به هیات دولت ارسال شده که امیدواریم به زودی به تصویب برسد تا مردم هرچه سریع تر به دارایی خود دست یابند.

دادفر با اشاره به زمان و انرژی زیادی که صرف این اقدام شد و مخالفت هایی که در این مسیر وجود داشت، تصریح می‌کند: در صورت تصویب مصوبه هیات وزیران جرات مخالفت با مصوبات وجود نخواهد داشت اما توانایی اهمال در اعمال مصوبات وجود دارد دفعات قبل نیز به دلیل اهمال در اجرای مصوبات کار به تعویق افتاد و دستگاه‌های اجرایی به هیچ عنوان هماهنگ با یکدیگر عمل نکردند.

دبیر انجمن واردکنندگان اظهار امیدواری کرد که این مصوبه هرچه سریع تر در هیات دولت به تصویب برسد و اظهار می‌کند: از ان جا که مقرر شد کمیسیون‌های تخصصی دولت نسبت به اعلام نظر خود اقدام کنند، از این رو کمیته ویژه‌ای نیز در این باره تشکیل شده است.

به گفته بابک دین پرست، در همین حال معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور پیشنهاد تشکیل کمیته ویژه تعیین تکلیف خودروهای بلاتکلیف در گمرکات از سوی وزیر کشور به رئیس‌جمهوری مطرح و قرار شده بررسی‌های اولیه میدانی وزارت کشور و گزارش تکمیلی وزارت امور اقتصادی و دارایی در این کمیته مورد بررسی قرار گیرد. به گفته او، هم اکنون حداقل تعداد ۵۱۰۸ دستگاه خودرو به دلایل مختلف در سطح تعدادی از گمرکات کشور بلاتکلیف مانده‌اند که به دلیل شرایط اقلیمی و آب و هوایی خاص برخی از استان‌ها در حال استهلاک شدید و کاهش نرخ هستند.

به گفته وی، به منظور تعیین تکلیف قانونی خودروهای مذکور، پیشنهاد تشکیل "کمیته ویژه‌ای با مسئولیت معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری و عضویت دستگاه‌های ذی ربط "، از سوی وزیر کشور به حضور رئیس‌جمهوری ارائه شد تا با اتخاذ تدابیر ملی و تمهیدات لازم ظرف مدت یک ماه نسبت به تعیین تکلیف خودروهای موصوف اقدام شود که رئیس‌جمهوری نیز ضمن موافقت با پیشنهاد وزیر کشور، موضوع را جهت اقدام فوری به معاون اقتصادی‌ رئیس‌جمهوری ابلاغ کرده است.

بر اساس این گزارش از دوسال گذشته تاکنون ۱۲ هزار و ۲۶۱ خودروی وارداتی وارد کشور شده که به دلایلی از جمله محدودیت‌های ارزی و ثبت سفارش مجوز ترخیص نداشتند که از این میزان ۷ هزار و ۱۵۳ دستگاه خودرو از نیمه دوم سال گذشته با مصوبه هیات دولت و دادن مهلت۴ ماهه‌ای برای ترخیص خودروها ترخیص شدند با این حال ۱۰۴۸ دستگاه دیگر با وجود دریافت پروانه گمرکی نتوانستند از گمرک خارج شوند، با این حساب درحال‌حاضر و بر اساس اطلاعیه گمرگ ۵ هزار و ۱۰۸ دستگاه خودرو در گمرکات باقی مانده و در انتظار ترخیص هستند که باید دید دولت و شخص رئیس‌جمهوری چه تصمیمی در این باره اخذ خواهند کرد.

این شرایط در حالیست که پیش از این در هفته نخست دی ماه وزیر امور اقتصاد و دارایی با ارائه پیشنهادی خواستار آزادسازی و ترخیص همه خودروها از گمرکات شد اما به گفته انجمن واردکنندگان خودرو، وزیر صمت با این پیشنهاد مخالفت کرد حال باید دید رضا رحمانی این بار با دستور رئیس‌جمهوری و هیات دولت مبنی بر ترخیص خودروها از گمرک چه خواهد کرد؟

منبع: خودروکار

ارسال نظر