کدخبر: 71986

چرا قیمت پراید یکباره افزایش یافت؟

روند افزایشی قیمت ها در بازار خودرو و بازگشت پراید به مرز ۵۰ میلیون تومان ابهامات زیادی به همراه داشته چرا که نه تنها قیمت ارز در روزهای گذشته کاهشی بوده بلکه بخشی از تقاضاها با پیش فروش های انجام شده، کنترل شده است.

گسترش‌نیوز: بازگشت قیمت خودروها به محدوده چند ماهه گذشته امید به کاهش قیمت ها و بازگشت تعادل به بازار را کمرنگ کرده این در حالیست که میزان تقاضا برای خرید نیز با افزایش دوباره قیمت ها کاهش یافته که این امر به عمیق تر شدن رکود بازار منجر شده است.

pridenewgheymat.jpg

فعالان بازار خودرو معتقدند که کافی نبودن میزان عرضه از سوی خودروسازان به افزایش دوباره قیمت ها دامن زده است و روند فعلی جز با افزایش تولید و عرضه به بازار بهبود نمی یابد.

بررسی قیمت ها در بازار خودرو نشان می دهد که افزایش قیمت رخ داده بیشتر در خودروهای زیر ۱۰۰ میلیون تومان که بخش زیادی از تقاضای بازار را به خود اختصاص داده، دیده می شود.

سعید موتمنی، رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو چندی پیش اظهار کرده بود که در چند هفته اخیر تعداد دعوتنامه های ارسالی برخی از خودروها نظیر پژو ۲۰۶ و برخی از سمندها به شدت کاهش داشته و این امر منجر به اظهارنظرهایی در خصوص ناتوانی خودروسازان در تولید این خودروها شده و بر قیمت آن ها افزوده است.

به گفته وی، تا زمانی که میزان عرضه و تقاضا با یکدیگر برابر نباشد شاهد ثبات قیمت در بازار نخواهیم بود بنابراین خودروسازان باید نسبت به تولید بیشتر اقدام کنند.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که براساس آخرین آمار ارایه شده از سوی وزارت صمت تولید خودرو در ۷ ماهه امسال کاهش داشته است که یراین اساس می توان افزایش قیمت خودرو را به این موضوع نسبت داد.

اما در همین حال برخی از کارشناسان صنعت خودرو معتقدند که همزمان با اعلام خبر توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵ در آینده نزدیک، تقاضا برای خرید این خودروها افزایش داشته چرا که هم اکنون هیچ خودرویی در این رده قیمتی وجود ندارد و جایگزینی برای این خودروها نیز معرفی نشده است‌. بنابراین شاهد هستیم که قیمت این خودروها به طرز چشمگیری در بازار افزایش یافت که لازم است مسئولان قبل از اعلام خبرهایی از این دست، نسبت به پیش بینی های لازم در این خصوص اقدام کنند.

دور جدید پیش فروش های خودروسازان نیز آغاز شده که انتظار می رود بازار را تا اندازه زیادی آرام کند هرچند که با گذشت چند هفته از این پیش فروش ها بازار واکنشی نداشته اما نعمت الله کاشانی نسب، بازرس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو در گفت و گو با خبرنگار خودروکار معتقد است که این پیش فروش ها در صورت تداوم منجر به بازگشت آرامش به بازار خواهد شد چرا که بخشی از تقاضاهایی که در بازار به دلیل قیمت بالا قابل تامین نیست از طریق پیش فروش ها تامین می شود.

به اعتقاد او در حال حاضر توجیهی برای کاهش میزان عرضه در بازار از سوی خودروسازان وجود ندارد بنابراین می توان با افزایش تولید نیاز موجود را کنترل کرد. به گزارش خودروکار، روند فعلی موجود نشان می دهد که بازار خودرو به اندازه ای متزلزل است که تصمیماتی از جمله توقف تولید برخی از خودروها منجر به افزایش تقاضای آن ها شده و بازار این خودروها را ناآرام می کند. این شرایط ضرورت پیش بینی راهکارهایی جدی قبل از اعلام هر تصمیم را نشان می دهد.

منبع: خودروکار

ارسال نظر