|
کدخبر: 132967

سهمیه جذب هیات علمی دانشگاه فرهنگیان به کجا رسید؟

معاون دانشگاه فرهنگیان گفت: دو سال گذشته، جذب ۴۰۰ عضو هیات علمی مصوب شد اما هنوز در پیچ و خم اداری مانده است و نتوانستیم این ۴۰۰ ردیف ویژه را دریافت کنیم.

جامعه سهمیه جذب هیات علمی دانشگاه فرهنگیان به کجا رسید؟

طاهر روشندل معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان درباره کمبود اعضای هیات علمی دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد: این دانشگاه نوپا و مأموریت‌محور بوده و اقتضائات خاص خود را دارد. رهبر انقلاب تاکید کردند "جذب معلم باید از طریق دو دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی باشد" اما نسبت دانشجو به استاد در دانشگاه نسبت مطلوبی ندارد؛ یعنی ایت نسبت یک به هشتاد است و به این زودی نمی‌توان آن را اصلاح کرد.

وی افزود: بخشی از اساتید جزو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان هستند و بقیه مأمور آموزشی از آموزش و پرورش یا حق‌التدریس از سایر دانشگاه‌ها هستند.

معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اینکه وضعیت این دانشگاه به لحاظ هیات علمی عدد نامطلوبی است، گفت: این شرایط تأثیر خود را بر کیفیت آموزش‌ها می‌گذارد بنابراین به ردیف خاص هیات علمی ویژه دانشگاه فرهنگیان و جذب در تسریع نیازمندیم یا اینکه ظرفیت فیزیکی سایر دانشگاه‌ها در اختیار دانشگاه فرهنگیان قرار بگیرد.

روشندل درباره بخشنامه جدید وزارت علوم مبنی بر اینکه در مقطع کارشناسی به ازای هر عضو هیات علمی (صرف‌نظر از مرتبه علمی)، ۴ دانشجو قابل پذیرش است، بیان کرد: بعید می‌دانم این موضوع درباره دانشگاه فرهنگیان مصداق داشته باشد و عملیاتی شود چرا که کمبود معلم داریم.

جذب ۴۰۰ عضو هیات علمی در پیچ و خم اداری

وی ادامه داد: دو سال قبل، جذب ۴۰۰ نفر عضو هیات علمی در هیات امنای دانشگاه فرهنگیان تصویب شد اما هنوز در پیچ و خم اداری مانده است و نتوانستیم این ۴۰۰ ردیف ویژه را دریافت کنیم، می‌گویند مشکل ردیف اداری یا تأمین بودجه وجود دارد و این موضوع تا امروز محقق نشده است.

کمبود هیات علمی برای جذب دانشجوی بیشتر

معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اینکه پیش‌بینی کردیم دو فراخوان جذب ۲۰۰ نفر هیات علمی بدهیم تا نسبت استاد به دانشجو تعدیل شود، متذکر شد: برای جبران کمبود معلم باید دانشجوی بیشتری بگیریم اما با کمبود هیات علمی مواجه هستیم و باید ردیف ویژه‌ای اختصاص یابد یا هیات علمی سایر دانشگاه‌ها با مکانیزمی به دانشگاه فرهنگیان منتقل شوند.

وی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم معلمی یک تخصص باشد باید از طریق مسیر حرفه‌ای آن یعنی دانشگاه فرهنگیان باشد، افزود: در برنامه راهبردی دانشگاه فرهنگیان، مشارکت با سایر دانشگاه‌ها را مدنظر داریم تا در بخشی از دروس یعنی دانش تخصصی یا موضوعی از همکاری سایر دانشگاه‌ها بهره‌مند شویم و دروس تربیتی و کارورزی توسط دانشگاه فرهنگیان ارائه شود اما تا امروز عملیاتی نشده است.

 

منبع: تسنیم
  • همشهری ارسالی در

    متاسفانه سهمیه جذب دانشگاه فرهنگیان به آ قازاده ها داده می شود. و به شدت محدود اس ت. حتی در رشته ی فیزیک یک سهمیه درخواست نشده است

  • علی ارسالی در

    چرند وپرند تر از دانشگاه فرهنگیان ما که ندیدیم.. حیف بودجه ملت بیچاره...

ارسال نظر