|
کدخبر: 113379

بازار بورس افت شدیدتری پیدا می ‌کند؟

کارشناسان مقاومت روانی در مرز ۲ میلیونی را دلیل نوسان بازار در هفته جاری می‌دانند اما در همین حال برخی به اقدام احتمالی جدید دولت برای حواله‌ای کردن سیستم فروش فولاد و خروج آن از بورس کالا اشاره می‌کنند و می‌گویند این شایعه بر افت بازار تاثیر داشته و اگر قطعی شود حتما بازار افت شدیدتری را تجربه خواهد کرد.

بورس بازار بورس افت شدیدتری پیدا می ‌کند؟

افت شدید شاخص بورس تهران در آخرین روز هفته و ثبت رکورد بدترین نزول تاریخی بورس، البته به لحاظ قدر مطلق عددی، سهامداران را دچار شوک کرد. یک هفته است که دیگر از سبزپوش شدن شاخص کل بورس خبری نیست و بازار سرمایه بعد از ماه‌ها رشد پی‌درپی، این هفته نوسان شدیدی را تجربه کرده است. همه این اتفاق‌ها در حالی است که شاخص کل به مرز ۲ میلیون رسیده و تا عبور از این مرز فاصله چندانی ندارد اما ریزش‌های ناگهانی این هفته اجازه نداد رکورد جدید بورس ثبت شود. کارشناسان مقاومت روانی در مرز ۲ میلیونی را دلیل نوسان بازار در هفته جاری می‌دانند اما در همین حال برخی به اقدام احتمالی جدید دولت برای حواله‌ای کردن سیستم فروش فولاد و خروج آن از بورس کالا اشاره می‌کنند و می‌گویند این شایعه بر افت بازار تاثیر داشته و اگر قطعی شود حتما بازار افت شدیدتری را تجربه خواهد کرد.

مقاومت روانی بورس در مرز ۲ میلیونی

علیرضا مستقل، کارشناس بازار سرمایه در این خصوص می‌گوید: مقاومت روانی بر سر شاخص ۲ میلیونی یکی از دلایل نوسان بازار در هفته اخیر است. از سوی دیگر نیز شاخص برای رشد و پیشرفت احتیاج به استراحت دارد تا توان خود را افزایش دهد. در این مدت قیمت برخی سهام خیلی خوب بالا رفت، مانند سهام پالایشگاهی و خودرو که توان افزایش بیش از این را نداشتند. شاید سهام شرکت‌های پالایشی و خودرو به این سرعت وارد روند مثبت نشوند اما بقیه بازار به مرور وارد فاز مثبت می‌شوند و می‌توانند به رشد خود ادامه دهند. ولی ما همچنان مقاومت روانی ۲ میلیون را در شاخص کل خواهیم داشت که پیش‌بینی می‌کنم هفته آینده یا نهایت دو هفته دیگر این مقاومت شکسته شود. از سوی دیگر شایعات متفاوتی در این مدت شنیده شد که بازار را نوسانی کرد. مثلا خارج شدن فولادی‌‌ها از بورس کالا یا تعلیق صندوق‌های ETF دولت؛ این‌گونه شایعات فضای روانی بازار را دستخوش تغییر کرد و آرامشی را که قبل از این وجود داشت تا حدی به هم زد ولی پیش‌بینی می‌شود هفته بعد به نسبت هفته بهتری باشد. علاوه بر این اقدام اخیر دولت برای حواله‌ای کردن سیستم فروش فولاد و خروج احتمالی آن از بورس کالا تاثیر منفی روی بازار سرمایه خواهد داشت ولی فعلا تا اینجای کار این خبر هم از سوی شرکت فولاد و هم از سوی مقامات تکذیب شده است. این تصمیم اصلا منطقی نیست و به نظر نمی‌رسد در عمل هم اجرا شود ولی اگر این اتفاق بیفتد اثر منفی بر بازار خواهد داشت.

احتمال خروج فولادی‌ها از بورس کالا بر بازار اثرگذار است

اما سیدعلیرضا حیدرزاده، تحلیلگر بازار سرمایه می‌گوید: چند عامل باعث شد که این هفته تغییراتی در شاخص کل داشته باشیم. یکی از آنها سهام عدالت بود، دیگری تغییرات ارزی و مهم‌تر از همه ترس روانی که با اخبار موجود در عموم مردم ایجاد شد، است. همه این عوامل دست‌به‌دست هم داد که بسیاری از سهامداران فروشنده باشند و همین مسئله در بازار جو منفی ایجاد کرد. ولی آنچه نسبت به آن اطمینان وجود دارد این است که این اتفاق شبیه اصلاح است تا ریزش. با توجه به پولی که به‌صورت مستمر وارد بازار سرمایه می‌شود، این‌گونه اصلاحات مقطعی اتفاق می‌‌افتد و در آینده هم شاهد آن خواهیم بود. در کنار همه این عوامل احتمال خروج فولادی‌ها از بورس کالا هم اثر خود را بر بازار دارد. قطعا کوچک‌ترین تغییر روی سهم‌های بزرگ، حتی اگر این تغییرات برای عموم مبهم باشند و ندانند اثر مثبت می‌گذارد یا منفی، باعث می‌شود بازار منفی شود. زمانی که قیمت سهم بزرگ کاهش پیدا می‌کند روی شاخص کل اثر می‌گذارد چون شاخص‌ساز است. عموم مردم هم شاخص را می‌بینند و از آن تاثیر می‌پذیرند.

 

منبع: اقتصادنیوز
  • ناشناس ارسالی در

    البته که موقع پس دادن این دولت مفتخور راهکار داره.۳ ماه قبل فقط گفتند هر کس دوست داره روش مستقیم را انتخاب کنه.یک ماه قبل اومدند و دیدند سهام داره به شدت گرانتر میشه سر یتیم و افلیج و مددجو کلاه گذاشتن هنره.مگه ۳ ماه قبل پول دست مددجو داد که بر اساس قیمت ۳ ماه قبل نصف قیمت .اونم نسیه بزخری کردید..پس اگر یکماه قبل ارزش سهام کمتر از ۳ ماه قبل شده بود میومدید میگفتید ارزش الان حسابه.خلاصه ۳۰ درصد سهام هر مددجو نزدیک‌۱۴ میلیون بود که اومدید نصف این مبلغ را بهشون دادید این کمکهای این دولت مفتخور به قشر ضعیف بود مگه مردم دلشون درد میکرد شاید میخواستند پولشون را بگیرند جای دیگه سهام بخرندمگه تو قران اشاره نکرده حق یتیم و علیل مثل اتشه.باور کنید راسته.اگر احمدی نژاد این کمک را تو این دولت نمیکرد قطعا مردم از گرسنگی تو این دولت میمردند..این دولت خیلی در حق مردم ظلم کرد و مملکت و مردما نابود کرد.از اون آخوندی ملعون که چقدر به مسکن مهر لطمه زد تا اون که تامین اجتماعی را نابود کرد و ی مشت پیرمرد زیوار در رفته اصلا اینا نمیتونند خودشونا جمع کنند فقط تجربه شون چپاول و سر کیسه کردن و ضرر به مردمه

ارسال نظر