|
کدخبر: 110042 شهریار خادمی

گسترش نیوز گزارش می‌دهد:

گزارشی برای بورس بازان

در این گزارش به چند خبر مهم بورسی امروز پرداخته ایم.

بورس گزارشی برای بورس بازان

بورس از شوک برگشت

​شاخص کل بورس در روز دوشنبه ۲۳ تیر و در پایان معاملات با رشد ۳ هزار و ۳۴۲ واحدی همراه شد و به یک میلیون و ۸۱۶ هزار و ۱۸۵ واحد رسید.

شاخص هم وزن امروز نیز برخلاف شاخص کل رشد منفی داشت و با ۳ هزار و ۷۶۳ واحد عدد ۴۸۲ هزار و ۱۲۵ واحد را نشان داد.

به گزارش گسترش نیوز ارزش معاملات نیز ۱۸۹ هزار و ۹۳۶ میلیارد شد.

در معاملات امروز نمادهای "فولاد"، "فارس" و "فملی " به ترتیب با ۴۳۴۶، ۴۲۰۸ و ۳۴۶۰ واحد بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را ثبت کردند.

پربیننده‌ترین نمادهای بورسی نیز وبملت، فولاد و وتجارت بودند.

دلیل بلاتکلیفی سهامداران بورس چیست؟

روز گذشته (یکشنبه) ارزش بازار سهام شامل بورس و فرابورس از ۸۰۰۰ هزار میلیارد تومان فراتر رفت و تاریخی‌ترین رشد مقداری شاخص کل بورس تهران به ثبت رسید تا این نماگر از مرز یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد نیز عبور کند تا فاصله‌اش با سوپرکانال ۲میلیون واحدی به ۱۰ درصد برسد.

در شرایط فعلی از یکسو فعالان بازار پس از هر رشدی از شناسایی سود استقبال می‌کنند و از سوی دیگر برای عقب نماندن از قافله کسب سودهای نجومی در این بازار در نقش خریدار ظاهر می‌‌شوند.

در این فضا با وجود افزایش نقش تحلیل در تصمیم‌گیری صاحبان نقدینگی، دو عامل مهم یعنی ضعف هسته معاملاتی و تزلزل رفتار سیاست‌گذاران سبب شده تا بر ابهام و در نتیجه رفتار هیجانی معامله‌گران افزوده شود و قیمت سهام نوسان بالایی را در طول معاملات یک روز تجربه کند.

استراتژی جدید

به عقیده برخی کارشناسان بازار سرمایه، معامله‌‌گران سهام این روز‌ها استراتژی جدیدی برای معاملات خود در بورس اتخاذ کرده‌اند در گذشته همزمان با کوچک‌ترین نوسان در نرخ طلا و دلار شاهد خروج سرمایه از جریان معاملاتی بازار سهام بودیم اما در هفته‌های اخیر واکنش‌های‌‌‌ جامعه سهامداری از تعمیق فضای تحلیلی و رفتاری کمی حرفه‌ای‌تر نسبت به گذشته حکایت دارد. با این حال همچنان معاملات با چاشنی هیجان و تردید همراه است. در این میان ضعف هسته معاملاتی و ارسال دیرهنگام سفارش‌ها و همزمان نمایش نادرست قیمت‌ها هیجانی مضاعف به بازار تحمیل کرده است. اظهارنظر برخی مقام‌های دولتی نیز بر ابهامات موجود افزوده است.

هر روز خبرهای جدیدی به فعالان بازار مخابره می‌شود که از اختلاف نظر میان قوه اجرایی و مقننه حکایت دارد که همین موضوع بر ابهامات درخصوص اجرایی شدن سیاست‌های حمایتی دولت از بازار سهام افزوده است. این مهم در معاملات این روزها نیز منعکس شده است. دیروز نیمی از سهام معامله شده نوسان بیش از ۵ درصدی را تجربه کردند.

در این میان یک چهارم نمادهای معامله شده از صف فروش به صف خرید یا بالعکس نوسان کردند که نمونه‌ای عینی از معاملات هیجانی است.

حمایت دولت از بازار سرمایه می‌تواند یکی از دلایل هجوم نقدینگی در ماه‌های اخیر عنوان شود. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که صف‌های فروش به سرعت حتی در منفی‌ترین شرایط جمع می‌شوند و جای خود را عمدتا به صف‌های خرید می‌دهند.

از طرفی با توجه به وضعیت نرخ دلار و اثر‌گذاری مستقیم آن در افزایش قیمت کالا‌های اساسی، انتظارات تورمی نیز رو به افزایش گذاشته است.

بنابراین چنین انتظاری می‌تواند از دلایل قابل توجه در افزایش دماسنج بازار سهام در نظر گرفته شود. سرمایه‌گذارانی که تنها سعی در حفظ ارزش پول خود دارند و بورس را بهترین مأمن برای رسیدن به این هدف می‌دانند.

دیدگاه کارشناسی

مهدی سوری، یکی از کارشناسان بازار سهام در این خصوص، گفت: یکی از دلایل تحرکات زیاد در بورس ایران طی چند روز گذشته این است که مواضع دولت و سیاستمداران درخصوص بازار سرمایه متزلزل شده است.

نقل قول‌هایی که دولتمردان در چند روز گذشته داشتند با صحبت‌های پیشین ایشان تناقض دارد و این سهامداران و بازار سرمایه را در بلاتکلیفی قرار داده است.

او اضافه کرد: دولت به قصد حمایت از بازار سرمایه، به این بازار پر ریسک وارد شد اما شرایط به گونه‌ای رقم خورد که تاثیری بسیار زیادی در رفتار سهامداران ایجاد کرد و این‌گونه شده است که مردم انتظار دارند دولت رشد بازار سرمایه را تضمین کند. اما زمانی که تزلزل در صحبت‌ها و نقل قول به وجود می‌آید با القای ترس به بازار، رفتاری هیجانی به بازار تحمیل می‌کند.

سوری تاکید کرد: اگر بخواهیم ریشه رفتار هیجانی را در بازار آسیب‌شناسی کنیم، متوجه خواهیم شد که در چند ماه اخیر، رفتار بازار تقابل حرص و طمع است. یعنی به محض اینکه سیگنال یا خبری منفی به بازار می‌رسد ترس غلبه می‌کند اما زمانی که بازار شروع به جمع شدن می‌کند، بلافاصله غلبه طمع اجازه نمی‌دهد که بازار رفتار منفی خود را ادامه دهد.

توصیه‌هایی به افراد تازه وارد به بورس

یک کارشناس بازار سرمایه، گفت: با توجه به عرضه‌های پرحجم انجام شده در دقایق پایانی معاملات روز گذشته، چنانچه امروز روند معاملات متعادل و مثبت باشد می‌توان پیش‌بینی کرد که شاخص کل هفته آینده از کانال دو میلیون واحد عبور کند.

عرفان هودی در این خصوص، اظهار داشت: عرضه سهام عدالت و سهام دولتی‌ها در بازار روز گذشته روند معاملات  را تغییر داد و باعث افزایش عرضه سهام در این بازار شد.

وی با بیان اینکه با وجود افزایش عرضه در بازار روز گذشته شاهد یک رکورد تاریخی بابت ورود نقدینگی به بازار بودیم، افزود: این موضوع باعث شد تا شاخص کل، صعود پرشتابی را در پیش بگیرد و یکباره از کانال یک میلیون و ٧٤٠ هزار واحد به کانال یک میلیون و ٨٠٠ هزار واحد برسد.

این کارشناس بازار سرمایه، گفت: عدد یک میلیون و ٨٠٠ هزار واحد به لحاظ روانی عدد بزرگی بود و شاخص بورس می‌تواند در همین محدوده‌ها تا کانال یک میلیون و ٥٠٠ هزار واحد به عقب برگردد و اصلاح داشته باشد اما بعید است در موقعیت کنونی چنین اتفاقی در بازار رخ دهد.

به گفته وی، شاخص بورس در مرز یک میلیون و ٢٠٠ هزار واحد مقاومت زیادی را از خود نشان داد که این اصلاح ممکن است در مرز کانال دو میلیون واحد اتفاق بیوفتد.

هودی با بیان اینکه اصلاح شاخص بورس در مرز دو میلیون واحد دور از ذهن نخواهد بود، افزود: شاخص بورس بعد از اصلاح در کانال یک میلیون واحد بی‌وقفه تا کانال دو میلیون واحد رشد کرده است و این حرکت شاخص برای صعود یکباره یک اصلاح بلندمدت و یک ماه را می خواهد اما بعید است حجم ورود گسترده نقدینگی اجازه چنین اصلاحی را به بازار بدهد و ممکن است با یک اصلاح کوتاه به مسیر خود ادامه دهد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه اگر معاملات امروز بازار مثبت و متعادل باشد شاخص بورس می‌تواند تا هفته آینده به کانال دو میلیون واحد ورود کند، افزود: امکان اصلاح در بازار امروز وجود دارد اما به نظر می‌رسد حجم ورود نقدینگی مانع  از اصلاح در معاملات شود.

وی گفت: توصیه ما به سهامداران در موقعیت فعلی بازار این است که به صورت مستقیم اقدام به خرید سهام در بورس نکنند و از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای ورود به این بازار اقدام کنند اما متاسفانه افراد تازه وارد تمایل چندانی به سرمایه‌گذاری از طریق این صندوق‌ها در بازار  را ندارند.

هودی با تاکید بر اینکه اگر سرمایه‌گذاران به صورت مستقیم به دنبال خرید در این بازار هستند اکنون وقت خرید نیست، افزود: شاخص رشد زیادی کرده و آماده اصلاح است؛ بنابراین بهترین زمان برای خرید سهم بعد از اصلاح بازار و در زمان ایجاد تعادل در معاملات است.

این کارشناس بازار سرمایه، اظهار داشت: صنایع بزرگ از حجم معاملات بالاتری نسبت به سهام کوچک برخوردارند و با اقبال بیشتری در میان فعالان بازار برای سرمایه‌گذاران همراه هستند.

آخرین جزییات از ۲ عرضه اولیه جدید بورسی

حداکثر نقدینگی مورد نیاز برای نخستین عرضه اولیه هفته جاری ۵۰ هزار تومان و برای دومین عرضه اولیه هم بیش از ۵۹۹ هزار تومان است.

با این حال با توجه به روند مشارکت در عرضه اولیه پیش‌بینی می‌شود حتی به میزان نیمی از مجموع این رقم هم به متقاضیان سهام این دو نماد نرسد.

در نخستین اطلاعیه کارگزاری‌ها درباره عرضه اولیه غزر آمده است:

کاربران گرامی به استحضار می‌رسانیم چهارشنبه به تاریخ ۹۹/۰۴/۲۵ عرضه ی اولیه ی سهام شرکت صنعتی زر ماکارون در نماد غزر در بازه ی زمانی که متعاقبا اعلام خواهد شد، انجام می‌پذیرد. لازم به ذکر است با توجه به اطلاعیه ی شرکت محترم بورس، حداکثر سهام قابل خرید برای هر کد معاملاتی ۱۵۰ سهم و دامنه ی قیمت مشخص شده از ۳۷،۷۵۰ تا ۳۹،۷۵۰ ریال است.

بدین ترتیب برای مشارکت در عرضه اولیه غزر در روز چهارشنبه جاری نیز به بیش از ۵۹۹ هزار تومان نیاز است. پیش از این درباره عرضه اولیه رافزا هم اعلام شده بود حداکثر سرمایه مورد نیاز ۵۰ هزار تومان است.

با این حال با توجه به روند مشارکت در عرضه اولیه پیش‌بینی می‌شود حتی به میزان نیمی از مجموع این رقم هم به متقاضیان سهام این دو نماد نرسد.

  • ناشناس ارسالی در

    دولت با ورودش به بورس گند زد به بازار . همه چی مصنوعی شده

ارسال نظر