|
کدخبر: 184823

پیش ‌بینی قیمت دلار برای فردا (۱۹ تیر)

در هفته جاری نرخ هر دلار آمریکا در کانال ۲۵ هزار تومان نوسان داشت و حتی به نیمه این کانال صعود کرد. برخی می‌گویند روند صعودی قیمت‌ دلار ادامه دارد و برخی معتقدند دلار دوباره ارزان می‌شود. اما قیمت دلار در ادامه چه می‌شود؟

بانک و بیمه پیش ‌بینی قیمت دلار برای فردا (۱۹ تیر)

در هفته جاری نرخ هر دلار آمریکا در کانال ۲۵هزار تومان نوسان داشت. هرچند روز‌های انتهایی هفته که احتمال تعطیلی بازار بالا گرفت و بعد هم محدودیت‌های کرونایی بازار را به تعطیلی کشاند، نرخ‌ها کمی رکود را لمس کرد و دلار تا ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان هم رسید.

کامبیز افسری، کارشناس و فعال بازار ارز، معتقد است خبر تعطیلی پنج‌شنبه‌ها هم بر کاهش نرخ اثر داشته است. او می‌گوید: فعلا به علت تعطیلی بخش‌های مختلف از جمله بانک‌ها احتمالا بازار از حالت صعودی خارج شود؛ بنابراین هفته آینده ممکن است بازار روی همین قیمت‌های فعلی بماند یا حتی نزولی شود.

آنطور که این کارشناس توضیح می‌دهد در هفته جاری معاملات در بازار ارز با حجم کمتری نسبت به هفته‌های گذشته، ادامه یافته و حتی تزریق ارز نیز ادامه داشته است.

افسری ادامه می‌دهد: دولت سعی دارد تزریق ارز را ادامه دهد تا اصطلاحا بازار احساس خفگی نکند و معامله‌گران دچار احساس کمبود نشوند. حتی پنج‌شنبه با وجود تعطیلی بانک‌ها و بازار متشکل ارزی تزریق و فروش از طریق چند صرافی محدود ادامه یافت که این خود موجب کنترل و کاهش نرخ ارز می‌شود.

تاثیر حضور دولت جدید در بازار

افسری بیان می‌کند که همه مردم حتی غیر معامله‌گران نیز به این استنباط رسیده‌اند که احتمالا در روز‌های ابتدایی دولت جدید، قیمت دلار کمی کاهش یابد.

با این حال لازم است یادآوری شود که مستقر شدن دولت جدید نمی‌تواند تاثیر بنیادینی بر مسیر بازار بگذارد، فقط باید دید که آیا می‌توانند میزان فروش نفت را افزایش دهند یا نه.

این کارشناس توضیح می‌دهد: اقتصاد ما نفتی است. تا اتفاق خاصی در زمینه تحریم‌ها رخ ندهد، هیچ دولتی با دست خالی نمی‌تواند کاری برای بازار کند.

ضمن اینکه تغییر دولت‌ها، با توجه به اینکه انتخاب و هماهنگی کابینه‌شان هم زمانبر است، کمی اتلاف وقت به همراه دارد. با این حال اگر دولت جدید بتواند در کوتاه مدت تحریم‌ ها را بر دارد تا کمی ارز وارد کشور شود، ممکن است با دست‌های پر بتواند سیاست‌هایی را اعمال کند.

 

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...