|
کدخبر: 124650

چطور وام ۵۰ میلیونی کالا بگیریم؟

این روزها بانک‌ها تسهیلاتی تا سقف ۵۰ میلیون تومان برای خرید کالا می‌دهند. البته گرفتن این وام با شرایطی که شبکه بانکی برای آن تعریف کرده، شکستن گردن رستم است ولی حتی اگر در نهایت موفق به دریافت این وام هم شوید با توجه به قیمت فعلی کالاهای بادوام قادر به خرید کالاهای خارجی که نیستید هیچ، دستتان برای خرید کالاهای داخلی هم باز نیست.

« دو ضامن لازم دارید؛ یکی کارمند رسمی با قرارداد استخدامی و نامه کسر از حقوق، یکی دیگر هم کاسب معتبر دارای چک که اعتبار بانکی خوبی هم داشته باشد. خودتان هم باید شاغل باشید. به اندازه تسهیلات و سودتان هم باید سفته بدهید. چند ماهی هم باید در بانک ما حساب داشته باشید. اعتبارتان نیز چک می‌شود تا تاریخچه‌تان بدحسابی با شبکه بانکی یا چک برگشتی را نشان ندهد. بخشی از تسهیلات را هم باید سپرده‌گذاری کنید و تا پایان مدت بازگشت اقساط به آن دست نزنید. فقط هم باید کالای ایرانی بخرید. لازم است فاکتور آن هم ارائه دهید و …»

این‌ها گفته‌های یکی از کارمندان شبکه بانکی در توضیح شرایط دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی است. این مبلغ با قیمت دلار بازار می‌شود حدود ۷۰۰دلار. بهتر بگویم؛ این شرایط سختگیرانه برای دریافت تسهیلاتی است معادل حداقل حقوق ماهانه یک خانواده در جهان(۶۶۰دلار).

ناگفته نماند در همین شرایطی که مردم برای دریافت وام‌های خرد باید کفش و کلاه‌آهنی بر تن کنند، وزیر اقتصاد گفته بود: «اشتباه نکنید! در لیست بدهکاران بانکی آقای بابک زنجانی (با سه ونیم میلیارد دلار بدهی) جزء بزرگ‌ترین آنها نیست». بنابراین ظاهرا کمی آن طرف تر که خیلی هم دور نیست، افرادی بدون ارائه هیچ گونه وثیقه و ضمانت نامه لازم الاجرایی صاحب دارایی میلیاردی می‌شوند که قرار هم نیست هرگز به بانک بازگردانده شود اما برای مردم عادی شرایط متفاوت است.

وام کالا تا ۵۰ میلیون تومان

در بانک سپه، ملت، صادرات، کشاورزی، اقتصادنوین و موسسه اعتباری کوثر می‌توان تا سقف ۵۰ میلیون تومان تسهیلات به صورت کارت اعتباری برای خرید کالاهای بادوام گرفت. سود این تسهیلات ۱۸ درصد و مدت بازپرداخت ۳۶ ماهه است.

از جمله شرایط دریافت این نوع وام این است که اولا شخص وام‌گیرنده باید شاغل باشد، دوما دو نفر که یکی کارمند دولتی و دارای نامه کسرحقوق باشد و دیگری کاسب معتبر و صاحب چک باشد، برای شما ضمانت کنند.

البته این بانک‌ها در برخی جزییات شرایط متفاوتی دارند مثلا در بانک اقتصادنوین لازم است حداقل ۲۵ درصد و در موسسه اعتباری کوثر حداقل ۱۵ درصد میزان تسهیلات را سپرده‌گذاری کرده باشید. در بانک ملت نیز با توجه به میزان وامی که می‌گیرید ضامن لازم دارید. به این صورت که برای دریافت تا ۱۵ میلیون تومان به یک ضامن، از ۱۵ تا ۳۰ میلیون تومان به دو ضامن و ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان به دو ضامن و سند نیاز دارید.

بانک سپه نیز تسهیلاتش را محدود به خرید از تعداد خاصی از فروشگاه‌ها که خودش معرفی می‌کند، کرده است. ضمنا تسهیلات دریافتی از سه بانک؛ سپه، کشاورزی و اقتصاد نوین مخصوص خرید کالای ایرانی است و لازم است فاکتور خرید محصولات داخلی ارائه شود.

وام ۲۰ میلیونی

بانک‌های آینده، شهر و ایران زمین تسهیلات را تا سقف ۲۰ میلیون تومان، با سود ۱۸ درصد و در مدت بازپرداخت ۳۶ماهه برای خرید کالا پرداخت می‌کنند.

برای دریافت وام از بانک آینده لازم است حتما شاغل باشید و یک ضامن با نامه کسر از حقوق هم در اختیار بانک قرار دهید. اما در دو بانک شهر و ایران زمین نیاز به دو ضامن دارید؛ یکی با چک و دیگری با نامه کسر از حقوق.

در بانک ایران زمین لازم است علاوه بر این دو ضامن، معادل وام و سود آن، سفته هم بدهید. ۳۰ درصد وام را نیز باید سپرده داشته باشند. ضمنا حتما هم باید با این تسهیلات کالای ایرانی بخرید و فاکتور ارائه دهید. در بانک شهر نیز باید حداقل سه ماه از سپرده‌گذاری شما گذشته باشد و اعتبار خوبی در شبکه بانکی داشته باشید.

در کنار همه این‌ها، این وام‌ها را با هر مبلغی که بخواهید بگیرید فقط از یک بانک و یک بار می‌توانید دریافت کنید.

 چه میتوانیم بخریم؟

حالا فرض کنید تمام سخت‌گیری‌های شبکه بانکی را هم پشت سر گذاشتید و موفق به دریافت حداکثر مبلغ وام که ۵۰ میلیون تومان است، شدید. بنابراین لازم است سری به بازار بزنید تا با این تسهیلات که قرار است ۶۵ میلیون برایتان آب بخورد، خرید کنید. اما چه می‌توانید بخرید؟

با نگاهی به لیست قیمت لوازم خانگی، افزایش سرسام آور قیمت آنها در ماه‌های اخیر دود را از کله متقاضیان بلند می‌کند. مثلا یخچال‌های برند LG با قیمت ۱۶۰ تا ۲۵۰میلیون تومان به فروش می‌رسد. یعنی حدود دو برابر قیمت یک پراید و پنج برابر قیمت تسهیلاتی که بانک ارائه کرده است!

بنابراین لازم است که در گام بعد فرض ‌کنیم شما به عنوان گیرنده تسهیلات تصمیم گرفته‌اید از خیر خرید لوازم لوکس و آنچنانی نیز بگذرید. به نظر می‌رسد در این صورت هم با وامتان نهایتا بتوانید یک قلم کالا بخرید.

چرا که مثلا امروزه قیمت یک تلویزیون LG مدل OED۵۵C۸GI حدود ۴۱ میلیون تومان است یا ماشین لباسشویی سامسونگ مدل H۱۴۷ در شهریور ماه به ۴۰ میلیون تومان رسیده است. حتی قیمت گاز ایندزیت مدل KP ۹۵۸ و کولر گازی مدل LSN۳۰HLV نیز حدود ۴۰ میلیون تومان شده است.

حتی اگر بخواهید با این پول چیزی به جز لوازم خانگی هم بخرید، خوب است که بدانید برای مثال قیمت مدل‌های معمولی لپ‌تاپ از جمله مدل Y۵۴۰ از برند Lenovo حالا به ۴۲ میلیون و ۵۰۰ تومان رسیده است.

بنابراین اگر خوش شانس باشید و حداکثر تسهیلات را هم دریافت کنید بیش از یک قلم کالا آن هم با کیفیت معمولی نمی‌توانید تهیه کنید.

اما درباره وام ۲۰ میلیون تومانی چطور؟ با این پول باید قید خرید لوازم خانگی خارجی را بزنید چرا که حتی یک مایکروویو LG مدل MS۹۷TCR حدود ۳۰ میلیون تومان یا یک ماشین ظرفشویی سامسونگ مدل D۱۶۴ حداقل ۳۶ میلیون تومان است.

اما آیا با وام ۲۰ میلیونی می‌توان از برندهای ایرانی کالا خرید؟ پاسخ را باید در لیست قیمت برندهای داخلی جست‌وجو کرد، لیستی که قیمت یخچال اسنوا مدل S۸_۲۳۲۱SW در آن به ۳۵ میلیون تومان و یخچال امرسال مدل NRF۳۲۹۲D به ۲۱ میلیون تومان رسیده است. بنابراین متاسفانه قادر به خرید همه انواع کالاهای ایرانی هم نخواهید بود.

منبع: تجارت نیوز
  • ناشناس ارسالی در

    اصلا مملکت قفل شده بخدا دیگه خسته شدیم حقوق قانون کار 2500 تومنی و قیمتهای کذایی شما تازه به مسکن اشاره نکردید که با این پولها حتی نمیشه پول پیش رو داد تازه باید ماهی 2 تا 4 تومن هم کرایه بدی برایه واحد 70 متری

  • مردم بیچاره ارسالی در

    مگه چقد پول قرار به مردم وام بدید همچینین شرایطی برای مردم می زارید هر کی بیاد وام بگیره نفهمه جیب مردمو خالی کردید بس نبود حالا سرمردم هی کلا بزارید

ارسال نظر