|
کدخبر: 85225

فروش ریل‌های کارکرده راه‌آهن ممنوع شد

مدیرعامل راه‌آهن با بیان اینکه ‌از ابتدای امسال فروش ریل‌های کارکرده راه‌آهن ممنوع شده است، گفت: این ریل‌ها در ساخت خطوط فرعی برای اتصال کارخانجات و مراکز بار به شبکه ریلی طبق بند ۲۵ سیاست‌های کلی برنامه ششم استفاده می‌شود.

گسترش نیوز - سعید رسولی با تأکید بر اینکه حمل‌ونقل ریلی ایمن‌ترین، پاک‌ترین و بهترین شیوه حمل‌ونقل محسوب می‌شود، اظهارکرد: حمل‌ونقل ریلی در دنیا به دلیل ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد‌ در توسعه و اثرگذاری در اقتصاد کشورها مورد توجه است.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران ‌با تأکید بر اینکه ‌حمایت از تولید داخل و رونق تولید در حمل‌ونقل ریلی را در اولویت کاری خود قرار داده‌ایم، گفت: پیش‌بینی می‌شود سال آینده شاهد شکوفایی خوبی در حوزه تولیدات داخلی صنایع ریلی داشته باشیم.

وی درباره استفاده شرکت راه‌آهن از ریل تولید داخل، برای احداث خطوط دوم ریلی‌، بیان کرد: راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران نخستین شرکتی بود که برای خرید ریل با ذوب‌آهن اصفهان قرارداد منعقد کرد، ما امروز قراردادی فعال با ذوب‌آهن به ظرفیت ۴۰ هزار تن ریل داریم که ۳ هزار تن ‌را تحویل گرفته‌ایم و در شبکه ریلی در حال استفاده است.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: همچنین برای توسعه همکاری‌ها با ذوب‌آهن در حوزه تأمین ریل و حمل‌ونقل مواد اولیه و محصولات ذوب‌آهن، اخیراً تفاهماتی با مسؤولان ذوب‌آهن داشته‌ایم.

* در قبال دریافت ریل از ذوب‌آهن وجه نقد می‌پردازیم‌

وی درباره نحوه پرداخت هزینه‌‌ ریل‌های دریافتی از ذوب‌آهن توسط راه‌آهن بیان کرد: ما با ذوب‌آهن در حوزه خرید ریل به صورت تهاتری عمل نمی‌کنیم، بلکه‌ در قبال خریدها، وجه پرداخت می‌کنیم و در قبال خدمات حمل‌ونقلی که به ذوب آهن می‌دهیم نیز وجه دریافت می‌کنیم.

رسولی ادامه داد: شرکت راه‌آهن بسته همکاری با کارخانجات فولادی و معدنی تعریف کرده است و هدف اول ما حمایت از آنها بابت کاهش نرخ تمام شده آنها است، ضمن آنکه حمل‌ونقل محصولات و مواد اولیه آنها را هم انجام می‌دهیم.

* تفاهم با ذوب‌آهن درباره نرخ ریل

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران اظهارکرد: آنچه که ما در شبکه ریلی پیاده می‌کنیم، بازسازی و نوسازی‌های خطوط ریلی است، همان‌طور که گفتیم درحال‌حاضر قرارداد ۴۰ هزار تنی با ذوب‌آهن اصفهان داریم، ۳ هزار تن را تحویل گرفته‌ایم و مابقی را در بازه زمانی مشخصی تحویل می‌گیریم.

وی بیان کرد: ‌امروز کار تولید ریل در شرکت ذوب‌آهن رونق جدی دارد و همه چیز طبق روال مناسب در حال است، ذوب‌آهن استانداردها و مراحل فنی را به خوبی طی کرده‌ است و طبق آنچه اعلام کرده‌اند همه نیازهای ما را پوشش می‌دهند.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران افزود: وقتی مدعی حمایت از تولید داخل هستیم باید همه ابعاد را با توأم و با هم ببینیم تا بدین ترتیب‌ تولیدکننده داخلی علاوه بر اینکه تولید مورد تعهد خود را انجام می‌دهد، مطمئن باشد ‌آینده‌ای روشن و جذاب برای تولیدات بعدی خود خواهد داشت.

* فروش ریل‌های کارکرده راه‌آهن از ابتدای امسال ممنوع شد

رسولی درباره تحویل ریل‌های کارکرده شرکت راه‌آهن و امکان تحویل آن به ذوب‌آهن بابت تهاتر ریل، اظهارکرد: ریل‌هایی که در خطوط اصلی راه‌آهن فرسوده می‌شوند و برای سرعت‌ها‌ و ظرفیت‌های ترددی بالا غیرقابل استفاده می‌‌شوند، در بازسازی‌ها و نوسازی‌ها خطوط اصلی، با ریل نو تعویض می‌شوند؛ ‌از ابتدای سال ۹۸ فروش این ریل‌ها در راه‌آهن ممنوع شد، شرکت راه‌آهن از این ریل‌های کارکرده‌ در خطوط فرعی برای اتصال شبکه ریلی به کارخانجات و مراکز بار استفاده می‌کند.

وی تأکید کرد: ‌اتصال مراکز بار و کارخانجات به راه‌آهن‌ در بند ۲۵ سیاست‌های کلی برنامه ششم مورد تأکید مقام معظم رهبری‌ است.

منبع: فارس

ارسال نظر