|
کدخبر: 320749

نهضت ملی مسکن‌ / مسکن ملی / بازار مسکن

مبلغ ویژه برای این افراد / دولت صدای مردم را شنید

برای جذب جمعیت به روستاها، دو راهکار حمایتی در قالب طرح مهاجرت معکوس از شهرها به روستا و پرداخت تسهیلات برای متقاضیان در نظر گرفته شده است. این طرح شامل واگذاری یک میلیون قطعه زمین به عنوان مکان‌های سکونت در روستاها است. از طرف دیگر، تسهیلات مالی نیز به افرادی که تمایل به سکونت در روستا دارند، ارائه می‌شود. این دو راهکار همراه با یکدیگر، در جهت حمایت از سکونت در روستاها و جلب جمعیت به مناطق روستایی عمل می‌کنند.

اقتصاد مبلغ ویژه برای این افراد / دولت صدای مردم را شنید

رونق روستاها در این طرح مورد توجه سیاستگذاران قرار دارد. مجید جودی، معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن، درباره جزئیات طرح واگذاری زمین روستایی، اظهار داشت: در حال حاضر، این طرح برای افرادی که در نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند، در حال اجرا است و سامانه یکپارچه ثبت‌نام به زودی برای متقاضیان دیگر نیز باز خواهد شد.

۶۲ هزار روستا در کشور وجود دارد که ۴۰ هزار روستا بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارند. جمعیت قابل‌توجه روستاییان ضرورت برنامه‌ریزی در این حوزه را دوچندان می‌کند.

همچنین حدود ۵.۵ میلیون مسکن روستایی در کشور موجود است. از سال ۱۳۸۴ نوسازی و ساخت مسکن روستایی در برنامه جامع بخش مسکن آورده شده است. تا کنون نیمی از واحدهای روستایی نوسازی شده و این طرح همچنان ادامه دارد.

در برنامه نهضت ملی مسکن نیز ساخت مسکن روستایی اهمیت ویژه‌ای دارد و از ۴ میلیون مسکن، ۸۰۰ هزار واحد روستایی است و حمایت‌های ویژه‌ای از طرف دولت برای ساکنان روستاها و همچنین متقاضیان مسکن روستایی در نظر گرفته شده است.

افزایش تسهیلات نوسازی از ۲۰۰ به ۳۵۰ میلیون تومان تصویب شده و از این ماه پرداخت آن شروع شده است. علاوه بر این، امتیاز ویژه‌ دیگری نیز برای ساخت مسکن روستایی در نظر گرفته شده است که این امتیاز برای کسانی است که قصد مهاجرت از شهرها به روستا را دارند. به این افراد زمین رایگان و وام ۵۵۰ میلیون تومانی ساخت تعلق می‌گیرد.

جزئیات طرح

مهم‌ترین امتیاز طرح رونق روستاها و اجرای برنامه ساخت مسکن روستایی، حذف شرط سبز بودن فرم «ج» است، متقاضیان مسکن‌های برنامه‌ای دولت، نباید مالک خانه یا زمین باشند یا اینکه از تسهیلات مسکن استفاده کرده باشند، اما این شرط برای متقاضیان دریافت زمین در روستاها و کسانی که قصد سکونت در روستا را دارند حذف شده و اگر این افراد ‌داری خانه یا زمین باشند نیز می‌توانند متقاضی دریافت زمین و تسهیلات در طرح رونق روستاها باشند.

در این خصوص معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن با اشاره به برنامه‌ریزی دولت برای تشویق مردم به مهاجرت معکوس به روستاها اظهار کرد:‌ این طرح برای متقاضیان نهضت ملی مسکن در شهرهاست که می‌خواهند به روستاها مهاجرت معکوس داشته باشند. متقاضیان مسکن شهری در نهضت ملی نیز می‌توانند تقاضای خود را به مسکن روستایی در همان استان تغییر دهند تا از حمایت‌های ویژه بهره‌مند شوند.

واگذاری-زمین1

با توجه به افزایش سقف تسهیلات مسکن روستایی به ۳۵۰ میلیون تومان، معاون بنیاد مسکن گفت: متقاضیان مهاجرت معکوس، علاوه بر دریافت زمین می‌توانند از وام ۳۵۰ میلیون تومانی ساخت مسکن روستایی با سود ۵ درصد هم استفاده کنند. البته این افراد اگر تقاضا کنند می‌توانند به جای وام ۳۵۰ میلیون تومانی، وام ۵۵۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن را با سود ۱۸ درصد دریافت کنند.

پیش از این برنامه، وام مسکن روستایی فقط به ساکنان روستاها پرداخت می‌شد اما در طرح جدید، ساکنان شهرها نیز به شرط سکونت در روستا می‌توانند از تسهیلات مسکن روستایی بهره‌مند شوند.

به گفته معاون بنیاد مسکن، بر اساس برنامه دولت، یک میلیون قطعه زمین در این طرح به مردم واگذار می‌شود، تاکنون ۶۰۰ هزار قطعه زمین تملک شده که به‌صورت اجاره ۹۹ ساله به واجدان شرایط واگذار خواهد شد.

با توجه به محدودیت زمین روستایی در برخی استان‌ها، تمام استان‌ها فعلاً در این طرح فعال نیستند. از سوی دیگر متقاضیان مسکن روستایی باید ساکن همان استان باشند یعنی متقاضیان نمی‌توانند برای استانی غیر از محل سکونت خود متقاضی دریافت زمین روستایی شوند.

متقاضیانی هم که می‌خواهند ثبت‌نام نهضت ملی مسکن خود را از شهری به روستایی تغییر دهند باید روستایی در محل ثبت‌نام قبلی خود را انتخاب کنند. همچنین بزودی سامانه ثبت‌نام این طرح برای کسانی که در نهضت ملی مسکن ثبت‌نام نکرده‌اند، در وزارت راه و شهرسازی بازگشایی می‌شود.

معاون بنیاد مسکن با اشاره به محدودیت تأمین زمین در برخی استان‌ها گفت: استان‌های شمالی در طرح واگذاری زمین روستایی فعال نیستند.

وی گفت: اسامی روستاهای دارای ظرفیت واگذاری زمین مشخص شده و در حال بارگذاری در سامانه است. در حال حاضر در استان‌های قم، هرمزگان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی زمین آماده شده و بتدریج به متقاضایان تحویل داده می‌شود، البته استان‌های دیگر نیز بزودی به این طرح ملحق می‌شوند.

ساخت نهضت ملی مسکن در روستاها

نوسازی و ساخت سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی در برنامه مقاوم‌سازی و نهضت ملی مسکن در روستاها در حال اجراست. با تصویب قانون جهش تولید مسکن، بستر ساخت سالانه۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی فراهم شده است.

به گفته معاون بنیاد مسکن، در حال حاضر ساخت۳۸۲ هزار مسکن روستایی در حال اجراست که ۲۱۰ هزار واحد به اتمام رسیده و ۱۷۲ هزار واحد نیز در دست ساخت است.

وی افزود: همچنین با افزایش تسهیلات مسکن روستایی، ۱۷۵ هزار نفر برای دریافت وام ۳۵۰ میلیون تومانی به بانک‌ها معرفی شده‌اند و از ابتدای بهمن، ۱۸ هزار فقره تسهیلات پرداخت شده است.

سقف تسهیلات مسکن روستایی ۲۰۰ میلیون تومان برای نوسازی ۲۰۰ هزار مسکن روستایی بود که هم‌اکنون با تصمیم دولت این سقف تسهیلات به ۳۵۰ میلیون تومان و تعداد آن نیز به سالانه ۳۵۰ هزار واحد افزایش یافته است.

از حدود ۵.۵ میلیون مسکن روستایی تا کنون ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاها مقاوم‌سازی شده که برنامه دولت این است تا پایان سال ۱۴۰۵ بیش از ۷۰ درصد خانه‌های روستایی نوسازی ‌شود. با آغاز برنامه نهضت ملی مسکن و افزایش حمایت مالی از ساکنان روستاها، ساخت و ساز و نوسازی در روستاها سرعت گرفته است.

منبع: ایران

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها