|
کدخبر: 319234

یارانه نقدی / واریز یارانه / یارانه معیشتی

زمزمه واریز یارانه ویژه / دولت دست به جیب می شود؟

یارانه ویژه ۲۲ بهمن در سال ۱۴۰۰ ساعت ۲۴ روز ۲۱ بهمن آن سال به حساب سرپرستان خانوار واریز شد و البته حواشی آن تا مدتها ادامه داشت زیرا حساب برخی از افراد مشمول به هر دلیلی شارژ نشد.

اقتصاد زمزمه واریز یارانه ویژه / دولت دست به جیب می شود؟

در سال ۱۴۰۰، به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، دولت سیزدهم طرح واریز یارانه ۱۰۰ هزار تومانی به حساب افراد کم درآمد جامعه را رونمایی کرد. با نزدیک شدن به ۲۲ بهمن سال جاری، سؤال مطرح شده است که آیا هدیه ویژه ۲۲ بهمن نیز به حساب افراد واریز می‌شود یا خیر؟ تاکنون هیچ اطلاعات رسمی درباره واریز یارانه ویژه ۲۲ بهمن اعلام نشده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر، می‌توانید به سایت‌های رسمی دولت یا سازمان‌های مربوطه مراجعه کنید.

در طول سال با نزدیک شدن به مناسبت‌های مختلف نظیر عید فطر، عید قربان و عید غدیر، شایعاتی در خصوص واریز یارانه‌های ویژه این ایام منتشر می‌شود که در نهایت مشخص می‌شود هیچ برنامه‌ای برای واریز چنین یارانه‌ای در نظر گرفته نشده است، اما یارانه ویژه ۲۲ بهمن موضوعی رسمی و تأیید شده است که از سال ۱۴۰۰ واریز آن آغاز شد.

در بهمن ۱۴۰۰ دولت رئیسی از طرح حمایت معیشتی ویژه ۲۲ بهمن رونمایی و هدف از آن را حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه عنوان کرد. آن زمان اعلام شد بر حسب دستور رئیسی، یارانه‌ای ۱۰۰ هزار تومانی به حساب سرپرستان دهک‌های اول تا چهارم به‌انضمام افراد تحت پوشش و مستمری‌بگیران سازمان‌های حمایتی نظیر کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی کشور واریز می‌شود.

یارانه ویژه ۲۲ بهمن در سال ۱۴۰۰ ساعت ۲۴ روز ۲۱ بهمن آن سال به حساب سرپرستان خانوار واریز شد و البته حواشی آن تا مدتها ادامه داشت زیرا حساب برخی از افراد مشمول به هر دلیلی شارژ نشد. طبق گزارش‌ها، ۳۲ میلیون نفر یعنی حدود نصف جمعیت یارانه بگیران، مشمول دریافت این یارانه شناخته شدند و هدیه ۱۰۰ هزار تومانی به آنها تعلق گرفت.

در روزهای اخیر بار دیگر شایعات مربوط به واریز یارانه ویژه ۲۲ بهمن شنیده می‌شود. با توجه به سابقه دولت رئیسی در پرداخت چنین یارانه‌ای، باید دید آیا امسال نیز دولت به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی برنامه‌ای برای حمایت از اقشار ضعیف جامعه دارد یا خیر. تاکنون صحبتی از سوی مسئولین مربوطه در این زمینه انجام نشده است.

بسیاری از خانوارهای کم درآمد اخبار مربوط به هدیه ۲۲ بهمن را دنبال می‌کنند و انتظار دارند اگر دولت این عیدی را در سال ۱۴۰۰ به مردم داده، امسال نیز آن را تکرار کند. البته انتظار این است که تمامی یارانه بگیران مشمول دریافت این عیدی شوند.

نکته دیگر در خصوص یارانه ۲۲ بهمن، مبلغ این یارانه است که اگر دولت بخواهد چنین هدیه‌ای را به حساب اقشار کم درآمد واریز کند، باید دید آیا مبلغ آن همان ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود یا با توجه افزایش تورم در جامعه، مبلغ هدیه دولت رئیسی به نسبت سال ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد.

پیش از این دولت اعلام کرده بود در طرح "امنیت غذایی کودکان"، برای هر کودک زیر ۵ سال، مبلغ یک میلیون تومان در دهک یک تا ۵ و مبلغ ۶۰۰ هزار تومان در دهک‌های ششم و هفتم واریز می‌شود.

بر اساس اعلام وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی، یارانه "امنیت غذایی کودکان" از روز ۵ بهمن‌ماه، برای دو ماه (دو مرحله) شارژ خواهد شد.

این طرح تاکنون در سه مرحله انجام شده است. در مرحله نخست ۱۴۵ هزار کودک توسط وزارت بهداشت شناسایی و به وزارت کار معرفی شد و اعتبار ۱۲۳ هزار و ۵۰۰ کودک به حساب سرپرستان کودکان مشمول واریز شد.

در ماه گذشته ۱۵۱ هزار نفر معرفی گردید که از این تعداد ۱۳۰ هزار و ۵۰۰ خانوار مشمول طرح شدند و اکنون در مرحله سوم این طرح اعتبار ۱۳۱ هزار و ۸۳۰ خانوار مشمول این طرح شارژ شد. در این طرح ۳ هزار و ۵۰۰ خانوار بیش از یک کودک دارند که مشمول تغذیه مضاعف هستند.

طرح ارتقای امنیت غذایی کودکان مربوط به خانوارهای ۷ دهک اول دارای کودکان ۵ تا ۵۹ ماهه است که روند رشد آن‌ها متناسب با استانداردها نیست و دچار اختلالاتی نظیر کوتاه‌قدی، لاغری شدید و کم‌وزنی هستند.

این خانوارها در راستای بهبود تغذیه کودک خود می‌توانند سبد کالایی تعیین‌شده توسط انستیتو تغذیه وزارت بهداشت را تا سقف ریالی تعیین‌شده «رایگان» خریداری کنند.

منبع: خبر آنلاین
 • ناشناس ارسالی در

  کاش هدیه بدن گرسنگی مردم فرا گرفته

 • بازنشسته ارسالی در

  فکر میکنم دولت عدالت محور و در اس آن سید محرومان دست شون را از جیب کارمند ، کارگ ر و بازنشسته جماعت بیرون بیاره، بهترین و مفیدترین یارانه میتونه باشه!!!

 • حامد ارسالی در

  چرا هیچ خبری در مورد طلا و دلار درج نکرد ید .فکر میکنند با قایم کردن قیمتها میشود کنترل کرد .خیلی هم نتیجه عکس میدهد و مر دم حساس میشوند

 • محمدم ارسالی در

  چیز عجیبی نیست، ماشالا این دولت از وقتی اومده دست به جیبه، منکه دیگه حدود سی توم ن مونده تو جیبم

 • دبیر بازنشسته ارسالی در

  پول ۱۰۰هزار سال ۱۴۰۰ ده کیلو مرغ بود امر وز باید ۶هزار تومان رویش گذاشت یک بسته پ فک خرید اینه دولت مردمی جراح وپیشرفت گام به گام بله بله ۴۲سال دلار رسید ۲۷در ۲۷م اه رسید به ۵۶هزار عمق فاجعه از همین قصه پر غصه پیداست .کشور به دربازه جهنم رساند ن وزیر اقتصاد صحبت از پیشرفت گام به گام می کنه .....

 • ناشناس ارسالی در

  یارانهای ویژه مناسبتها رو فقط به اطرافیا ن خودشون میدن مثل حوزه علمیه من ازهرکس چ ه تحت پوشش کمیته وبهزسیستی باشه میگن بما ندادن پس به کی میدن

 • علی ارسالی در

  باتوجه به گرانی شدید موادغذایی و درآستان ه ماه مبارک رمضان، یارانه ویژه رمضان به تمام یارانه بگیران پرداخت شه، چراکه درای ن ماه عزیز مصرف مرغ و گوشت وخرما، پنیر، حبوبات افزایش چشمگیری میابد درحالیکه جیب مردم امسال خالی تر ازهمیشه هست.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها