|
کدخبر: 318903

هزینه‌های مسکن/ هزینه خانوار/دهک‌های هزینه‌ای

افزایش بی سابقه اجاره بها در طول پنج سال گذشته

بر اساس داده‌های اجاره‌های محاسبه شده، در سال گذشته تورم نقطه به نقطه در اجاره‌بها به سطح بالاترین مقدار خود در طول پنج سال گذشته رسیده است و خانوارهای با هزینه کمتر در اجاره مسکن نسبت به خانوارهای با هزینه بیشتر، تورم بیشتری را تجربه کرده‌اند.

اقتصاد افزایش بی سابقه اجاره بها در طول پنج سال گذشته

هزینه‌های مسکن در ایران نسبت به کل هزینه‌های خانوار، نقش قابل توجهی را بازی می‌کند. آمارهای اخیر مربوط به درآمد و هزینه خانوارها در سال ۱۴۰۱ (جاری) منتشر شده است و این آمار می‌تواند میانگین هزینه‌ای را که هر دهک خانوار برای اجاره مسکن خود صرف می‌کند، نمایان سازد. دهک‌های هزینه‌ای به تفکیک ده گروه هزینه‌ای تعریف شده‌اند، به طوری که دهک اول نشان‌دهنده خانوارهای با کمترین هزینه‌ها و دهک آخر نشان‌دهنده خانوارهای با بیشترین هزینه‌ها است. براساس اعداد بودجه خانوار، متوسط هزینه‌ای که یک خانوار شهری در ایران در سال گذشته برای اجاره مسکن خود پرداخت کرده است، برابر با ۴۳ میلیون و ۶۱۶ هزار تومان بوده است.

 با توجه به آمار‌های رسمی، اگرچه نسبت به سال‌های قبل واحد‌های نوساز کمتری به بازار مسکن تهران عرضه شده‌اند، اما همچنان سهم معاملات متعلق به این واحد‌ها یعنی واحد‌های نوساز بالاست. براساس اعلام بانک مرکزی در گزارش تحولات بازار معاملات آپارتمان‌های مسکونی پایتخت، حدود ۲۹‌درصد از کل معاملات مسکن شهر تهران در بازه سنی آپارتمان‌های نوساز انجام می‌شود.
این میزان در سال‌های میانی دهه ۹۰ چیزی شامل حدود نیمی از معاملات (حول و حوش ۵۰درصد) می‌شد، اما در حال حاضر افت تیراژ ساختمانی و رکود چند ساله در بازار ساخت‌وساز از یکسو و جهش قیمت مسکن و افزایش فاصله ریالی آپارتمان‌های نوساز با واحد‌های مسکونی چند ساله از سوی دیگر، باعث شده سهم معامله این آپارتمان‌ها از کل معاملات مسکن شهر تهران به زیر ۳۰‌درصد کاهش پیدا کند.

به نقل از دنیای اقتصاد، بررسی قیمت‌های پیشنهادی آپارتمان‌های نوساز عرضه شده به بازار مسکن شهر تهران حاکی از آن است که این واحد‌های مسکونی نوساز نیز از کاهش اخیر قیمت که از تابستان امسال شروع شد، جا نمانده‌اند. هر چند میزان افت قیمت واحد‌های نوساز‌ها نسبت به واحد‌های مسکونی با عمربنای بالاتر کمتر افت کرده است.

منبع: اقتصاد24

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها