|
کدخبر: 318299

یارانه نقدی / یارانه معیشتی / افزایش یارانه

خبر خوش وزیر برای یارانه بگیران

«دولت بنا ندارد یارانه نقدی را حذف کند». این موضوع در روزهای اخیر همواره از سوی مسئولان مورد تاکید قرار داشته و دیروز نیز وزیر کار به آن اشاره کرد.

اقتصاد خبر خوش وزیر برای یارانه بگیران

دولت سیزدهم قصد حذف یارانه را ندارد و به جای آن، هر شش ماه یک بار، بر اساس درآمد خانوارها، دهک درآمدی آن‌ها را به‌روزرسانی خواهد کرد. در نتیجه، ممکن است خانوارهای با درآمد بالا از دریافت یارانه منع شوند، در حالی که خانوارهای با درآمد پایین به برنامه یارانه پیوسته وارد شوند.

«دولت بنا ندارد یارانه نقدی را حذف کند». این موضوع در روزهای اخیر همواره از سوی مسئولان مورد تاکید قرار داشته و دیروز نیز وزیر کار به آن اشاره کرد.

به گفته صولت مرتضوی، یارانه نقدی تا میزانی که مصوب بود و اجرا شده حتما ادامه پیدا می‌کند و تحت هیچ شرایطی یارانه نقدی حذف نخواهد شد. اما دولت یک سری سیاست‌های کمک معیشتی و تشویقی برای مردم دارد که بنا بر این است به شکلی بتواند قیمت‌ها را متعادل کند.

اما سوال این است که سیاست‌های معیشتی و تشویقی دولت چیست؟ دولت سیزدهم در راستای ایجاد عدالت اجتماعی و اقتصادی، علاوه بر دهک‌بندی، موضوع صدک‌بندی را مطرح کرده است.

بر این اساس، دهک‌های درآمدی از بعد خانواری خارج و به صورت «نفری» دهک‌بندی می‌شوند تا فاصله دهک‌ها رُند و ساده شود.  در گام دوم نیز آنها به صورت «صدک» آورده می‌شوند تا تحلیل بین دهک‌ها ریزتر و دقیق‌تر بررسی شوند؛ از همین رو هر دهک درآمدی تبدیل به ۱۰ قسمت و صدک می‌شود. با اجرای صدک‌بندی، ۷۹ میلیون و ۶۰۰ هزار ایرانی یارانه‌بگیر (حدود ۸۰ میلیون ایرانی) در این چرخه صدک‌بندی می‌چرخند.

صدک‌بندی باعث کوچک‌تر و راحت‌تر شدن تحلیل‌ها خواهد شد و اینگونه امکان دارد فردی در دهک سوم باشد، اما در صدک ۳۹ قرار گیرد و یا فرد دیگری در صدک ۳۱ باشد؛ هر چند هر دوی این افراد در دهک سوم قرار دارند اما صدک آنها فرق دارد.

در روزهای اخیر مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان اعلام کرد که بر مبنای اجرای صدک‌بندی ۶۰ هزار خانواری که در صدک ۹۹ و ۱۰۰ قرار داشتند از دریافت یارانه حذف و ۶۰ هزار خانوار جدید دارای صدک پایین مشمول دریافت یارانه شدند.

طبق قانون بودجه ۱۴۰۲ بند (د) تبصره ۱۷ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است هر شش ماه یک بار دهک درآمدی خانوارها را به‌روزرسانی کند و براساس رفتار مالی افراد و شاخص‌های مختلف رفاهی تغییرات حاصل می‌شود.

یارنه نقدی دولت

یارانه نقدی دولت یک برنامه است که به منظور کمک به خانوارهای با درآمد پایین و نیازمند توسط دولت ارائه می‌شود. این یارانه به صورت پول نقد به خانوارها تعلق می‌گیرد و آن‌ها می‌توانند از آن برای تامین نیازهای اساسی مانند غذا، مسکن و بهداشت استفاده کنند. هدف اصلی این برنامه، کاهش فقر و تسهیل دسترسی به خدمات اساسی است. دولت ممکن است معیارهایی مانند درآمد خانوار، تعداد افراد در خانوار و شرایط اقتصادی را برای تعیین اهلیت دریافت یارانه نقدی در نظر بگیرد

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها