|
کدخبر: 318015

قیمت نفت/افزایش قیمت نفت/صادرات

قیمت نفت در بازار ترمز پاره کرد / عوامل تاثیر گذار افشا شد

قیمت نفت تحت تاثیر عوامل بسیاری افزایش پیدا کرد که دلیل اصلی آن، حملات انگلیس و آمریکا به یمن بود.

اقتصاد قیمت نفت در بازار ترمز پاره کرد / عوامل تاثیر گذار افشا شد

بازار نفت را می توان یکی از پر التهاب ترین بازار های جهان دانست که کوچک ترین عوامل هم می تواند بر روی افزلیش یا کاهش قیمت آن تاثیر مستقیم بگذارد. همانطور که در جریان هستید، چند شب گذشته، انگلیس و آمریکا به یمن حمله نظامی کردند. این اتفاق سبب شد تا تاثیر خود را بر روی قیمت نفت بگذارد.

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی که معامله‌گران، سرگرم بررسی ریسک‌های اختلال عرضه در خاورمیانه در پی حملات آمریکا و انگلیس به یمن بودند، افزایش یافت.

بهای معاملات نفت برنت با ۱۳ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش، به ۷۸ دلار و ۴۲ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با پنج سنت معادل ۰.۱ درصد افزایش، به ۷۲ دلار و ۷۳ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز جمعه با ۱.۱ درصد افزایش و شاخص نفت آمریکا با حدود یک درصد افزایش، بسته شده بودند.

شاخص‌های بازار نفت هفته گذشته، پس از حملات هوایی آمریکا و انگلیس به بخش‌هایی در یمن، در اواسط معاملات، بیش از ۲ درصد افزایش یافته و به بالاترین رکورد امسال رسیده بودند.

وارن پاترسون، مدیر تحقیقات کالای بانک آی‌ان‌جی در این باره گفت: با توجه به تنش در دریای سرخ، ریسک‌های عرضه وجود دارد. با این حال، فعلا هیچ تاثیری بر عرضه نفت دیده نشده است و در صورت تشدید این حملات، ممکن است چنین اتفاقی بیفتد.

شرکت‌های کشتیرانی متعدد، روز جمعه پس از این حملات، استفاده از مسیر دریای سرخ را متوقف کرده و مسیر کشتی‌هایشان را تغییر دادند.

تحلیلگران بانک گلدمن ساکس در یادداشتی نوشت: از آنجا که بحران خاورمیانه، بر تولید نفت تاثیر نگذاشته است، نرخ ریسک ژئوپلیتیکی روی قیمت نفت، ملایم بوده است. هر چند از نظر ما بعید به نظر می‌رسد که تحقق پیدا کند، برآورد می‌کنیم که قیمت نفت، ۲۰ درصد در ماه نخست مختل شدن ترانزیت نفت از تنگه هرمز افزایش پیدا کند و ممکن است در صورت تداوم اختلال، افزایش بیشتری پیدا کند.

در لیبی، افراد معترض به فساد، پس از بستن تولید ۳۰۰ هزار بشکه در روز تولید میدان نفتی شراره در هفتم ژانویه، تهدید کردند که دو تاسیسات نفت و گاز دیگر را خواهند بست.

بر اساس گزارش رویترز، در آمریکا، شرکت‌های برق و گاز طبیعی آماده سرمای شدید در تعطیلات مارتین لوتر کینگ می‌شوند که پیش‌بینی می‌شود تقاضا برای گاز را افزایش دهد در حالی که میزان عرضه به دلیل یخ زدن چاه‌ها، کاهش پیدا کرده است. اپراتور شبکه تگزاس روز یکشنبه از مردم خواست در مصرف انرژی، ملاحظه کنند.

مصرف جهانی نفت و مایعات دیگر در سال میلادی گذشته، به بالاترین حد خود رسید و پیش‌بینی می‌شود در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ افزایش بیشتری پیدا کند، اما رشد مصرف، لزوما به معنای آن نیست که قیمت‌ها برای تضمین تامین تقاضا، باید افزایش پیدا کنند.

تولیدکنندگان نفت احتمالا می‌توانند رشد خود را در مقیاس پیش‌بینی‌شده برآورده کنند، بدون این که فشار افزایشی زیادی بر قیمت‌ها وارد کنند. رشد ۱.۴ میلیون بشکه در روز (۱.۴ درصد) در سال ۲۰۲۴ و ۱.۲ میلیون بشکه در روز (۱.۲ درصد) در سال ۲۰۲۵ پیش بینی شده که به طور کلی، با میانگین رشد سالانه ۱.۴ درصد از سال ۱۹۹۰ مطابقت دارد.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها