|
کدخبر: 317939

قیمت حبوبات / ارز ترجیحی/ واردات

خبر مهم درباره واردات حبوبات / تخصیص ارز ترجیحی ادامه دارد؟

معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که ارز اختصاصی برای واردات حبوبات به عنوان یک راهکار ترجیحی انتخاب شده است. این اقدام به منظور رفع اختلالات موجود در بازار حبوبات انجام شده است. با تخصیص ارز به صورت اختصاصی برای واردات حبوبات، امیدواریم که بازار حبوبات بهبود یابد و اختلالات موجود در آن رفع شود.

اقتصاد خبر مهم درباره واردات حبوبات / تخصیص ارز ترجیحی ادامه دارد؟

احمد خانی‌نوذری، معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، در اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد که در اوایل سال جاری تعداد جوجه‌ریزی مرغ‌ های گوشتی در کشور به ۱۰۰ میلیون قطعه می‌ رسید، اما در حال حاضر این تعداد به ۱۵۰ میلیون قطعه افزایش یافته است. بنابراین، بر اساس این افزایش، نیازمند تامین ارز بیشتر برای واردات نهاده‌ های موردنیاز جهت پرورش مرغ‌های گوشتی در کشور هستیم.

وی افزود: در سال جاری نرخ ارز اختصاصی واردات برخی کالاها از تالار اول به تالار دوم رفت تا شرایط واردات و تخصیص ارز آنها تسهیل شود.

ارز واردات حبوبات دوباره ترجیحی شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: تغییرات این نرخ ارز تاثیر زیادی بر سفره مردم نداشت تنها تغییر نرخ ارز حبوبات از ارز ترجیحی به تالار دوم باعث اختلالاتی در بازار شد اما اکنون دوباره به ارز ترجیحی برگشته است.

خانی نوذری با بیان اینکه برای شفاف‌ سازی واردات کالاهای اساسی به سمت سیستمی‌سازی آن رفته‌ ایم گفت: با حضور تشکل‌ ها، برنامه‌ریزی‌ های لازم در این ارتباط انجام شد و سهمیه واردات کالا به واردکنندگان بر اساس سابقه اعتباری گذشته آنها اختصاص یافت.

وی گفت: تمام بنای ما در سیستمی‌ سازی ثبت سفارشات ایجاد شفاف‌‌ سازی است و روند ثبت سفارش و واردات به صورت سیستمی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سال آینده اختصاص ارز ترجیحی به واردات کالاهای اساسی ادامه می‌یابد

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در سال آینده واردات کالاهای اساسی مشمول ارز ترجیحی خواهند شد یا خیر افزود: در سال آینده نیز ارز ترجیحی خواهیم داشت که نرخ پیشنهادی دولت در این ارتباط در قانون بودجه ۳۱ هزار تومان است اما این نرخ باید مصوب شود تا به طور قطعی بتوان درباره آن صحبت کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره عدم اختصاص ارز و ثبت سفارش واردات چای از کشورهایی غیر از سریلانکا گفت: با توجه به ارز حاصل از فروش نفتی که در سریلانکا وجود دارد اولویت واردات به این کشور اختصاص یافته است اما این به معنی آن نیست که واردات تنها منحصر به این کشور باشد.

خانی‌نوذری افزود: بر اساس برنامه‌ ریزی‌ های انجام شده ۵۰ درصد چای وارداتی از سریلانکا و ۵۰ درصد مابقی دیگر از طریق هند و کنیا انجام خواهد شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: برای شب عید نیز ثبت سفارش و واردات چای از هندوستان انجام می‌شود و در فاصله زمانی دهه فجر تا عید فطر واردات چای را از هندوستان شاهد خواهیم بود.

وی در پاسخ به سوالی در ارتباط دلیل کاهش زمان ثبت سفارش واردات کالاهای کشاورزی تا ۴ ماه گفت: برای کنترل ثبت سفارش و واردات فاصله زمانی ۴ ماهه اعلام شده تا بتوانیم رابطه معناداری میان ثبت سفارش و واردات ایجاد و از ایجاد واردات سینوسی در بازار جلوگیری کنیم.

خانی‌نوذری تصریح کرد: طولانی بودن مدت زمان ثبت سفارش باعث می‌شد که واردکنندگان در مواقعی با تاخیر کالای خود را به کشور وارد می‌کردند به طوریکه در بخش برنج بیشترین میزان واردات در زمان افزایش تولید و کمترین میزان واردات در زمان کاهش تولید داخلی انجام می‌شد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها