|

بخوانید :

کدخبر: 273090

خبر مهم درباره مزایده بلوکی استقلال و پرسپولیس

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان "در حال مذاکره هستیم تا بلوک‌های مدیریتی سرخابی‌ها واگذار شود و تا دی‌ماه مشکل مالکیت مشترک وجود نداشته باشد"، گفت: برای اینکه مالکیت دولت به کمتر از ۵۰درصد برسد، باید ۴۱درصد دیگر سهام دو تیم هم فروخته شود.

حسین قربان‌زاده در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به این‌که باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس در زمان حاضر در رقابت با باشگاه‌های صنعتی، معدنی و...  هستند که هیچ شفافیتی ندارند، افزود: این در حالی است که فولاد مبارکه، ذوب‌آهن، آلومینیوم، گل‌گهر، مس رفسنجان و مس کرمان و ایران‌خودرو، هفت شرکت بزرگ بورسی هستند که هشت تیم لیگ برتری دارند اما کسی حتی مجموع هزینه قراردادهایشان را هم نمی‌داند چه برسد که جزئیات و ریز قراردادها افشا شود.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی اضافه کرد: سازمان بورس و خصوصی‌سازی در حال پیگیری این موضوع هستند، بر این اساس فرایندی را برای شفافیت آغاز کرده‌ایم که تدریجی است و متوقف نمی‌شویم و هرچه جلوتر می‌رویم، اطلاع‌رسانی و شفافیت باشگاه‌ها باید بیشتر شود.

وی همچنین در مورد هزینه‌کرد پول حاصل از فروش سهام سرخابی‌ها بیان کرد: یک کمیته مصارف به‌صورت جداگانه برای هر باشگاه با حضور مدیران دو تیم، معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و مسئولان خصوصی‌سازی تشکیل شده است و برای هزینه ریال به ریال آنچه منابع حاصل از افرایش سرمایه است و باشگاه‌ها از منافع آن استفاده می‌کنند، صحبت می‌شود. این دو تیم حق ندارند به اصل پول دست بزنند و برای بازپرداخت بدهی معوق، برای سرمایه‌گذاری بلندمدت، برای بازارگردانی سهم‌شان از کمیته مصارف مصوبه می‌گیرند.

قربانزاده ادامه داد: برای این‌که این دو تیم برای گرفتن مجوز حرفه‌ای کنفدراسیون فوتبال آسیا به مشکل نخورند، ابتدا تا شهریورماه و بعد تا دی‌ماه به این تیم‌ها مهلت داده شد. یکی از ایرادات کنفدراسیون فوتبال آسیا، مالکیت مشترک استقلال و پرسپولیس است که دولت درهر دو تیم سهامدار است و اکنون هم ۹۰ درصد سهم دارد که باید واگذار شود. در حال مذاکره هستیم تا بلوک‌های مدیریتی این دو تیم واگذار شود و تا دی‌ماه مشکل مالکیت مشترک وجود نداشته باشد.

وی اضافه کرد: در زمان حاضر ۱۰ درصد سهام دو تیم فروخته شده است و برای اینکه مالکیت دولت به کمتر از ۵۰ درصد برسد، باید ۴۱ درصد دیگر سهام دو تیم هم فروخته شود.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان این‌که "در این زمینه هم امکان عرضه تدریجی سهام این دو باشگاه وجود دارد و هم امکان مزایده بلوکی آنها را داریم"، تصریح کرد: برای مزایده بلوکی در حال مذاکره هستیم و این به ما یک شناخت می‌دهد که مشتریان بالقوه چه‌کسانی هستند و برای اهلیت‌سنجی لازم است این اتفاق بیفتد. اگر پیشکسوتان دو باشگاه هم می‌خواهند بلوک‌های مدیریتی تیم را در اختیار بگیرند باید در قالب یک شرکت در مزایده شرکت کنند.

رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی با ابراز اینکه "تا دی ماه اصرار داریم که بلوک‌های مدیریتی واگذار شود"، گفت: تأیید مزایده و مصوبه هیئت واگذاری یک هفته زمان می‌خواهد و نیاز به ارزش‌گذاری نیست، چون در بورس کشف قیمت شده‌اند و دوره ارزش‌گذاری هم وجود ندارد، به همین خاطر کل مزایده دو هفته طول می‌کشد، نکته مهم مذاکره قبل از مزایده برای شناخت مشتریان بالقوه است که ما اکنون در این دوره هستیم و محدوده شهریور تا دی فرصت کافی است تا مزایده برگزار شود.

قربان‌زاده درباره تغییرات مدیریتی دو تیم پس از واگذاری ۵۱ درصد سهام، گفت: هر کسی که بالای ۵۰ درصد سهم یک شرکت را داشته باشد، سهامدار عمده است و تأثیر مهم‌تری در مدیریت دو تیم دارد. با توجه به حساسیت استقلال و پرسپولیس که دو تیم معمولی نیستند، درباره کسانی که مالکیت این دو تیم را به‌عهده می‌گیرند، بسیاری از مسائل اجتماعی، سیاسی و امنیتی باید دیده شود، به همین دلیل کارگروه پایش اهلیت می‌سنجد کدام شرکت و چه‌شخصی اهلیت دارد، این پایش نقش بسیار مهمی در این رابطه دارد و دقت کافی صورت می‌گیرد تا اهلیت سنجیده شود و بعد واگذاری صورت بگیرد.

منبع: همشهری آنلاین

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...