|

بخوانید :

کدخبر: 270710

نرخ سود بانکی هم افزایش یافت؟

رئیس کل بانک مرکزی در حالی تاکید کرده که هنوز تصمیمی در خصوص افزایش نرخ سود گرفته نشده که در عین حال از اصلاح نرخ سود به عنوان یک سیاست ضد تورمی سخن گفته است، منافع و تبعات افزایش نرخ سود چیست؟

رئیس کل بانک مرکزی در حالی تاکید کرده که هنوز تصمیمی در خصوص افزایش نرخ سود گرفته نشده که در عین حال از اصلاح نرخ سود به عنوان یک سیاست ضد تورمی سخن گفته است، منافع و تبعات افزایش نرخ سود چیست؟

 در حالی که صحبت‌هایی مبنی بر افزایش چراغ خاموش سود سپرده در برخی بانک‌ها مطرح می‌شود، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده که شورای پول و اعتبار در این زمینه، هنوز تصمیمی نگرفته است. با این حال، صالح آبادی از اصلاح سود بانکی به عنوان یکی از سیاست های کشورهای اروپایی، آمریکا و روسیه تحت تورم جهانی یاد کرده است. همچنین بررسی ها نشان می دهد که بانک مرکزی حداقل سه ملاحظه را در این زمینه باید در نظر داشته باشد.به گزارش خراسان، چندی پیش بود که خبرگزاری تسنیم از افزایش چراغ خاموش نرخ سود در برخی بانک ها خبر داد. بر این اساس و در حالی که طبق مصوبه شورای پول و اعتبار، نرخ سود سپرده های بانکی باید بین 10 تا 18 درصد باشد، برخی بانک ها از جمله تعدادی از بانک های دولتی اقدام به افزایش این نرخ و پرداخت سود 20 درصدی به سپرده های بانکی جدید یا تمدیدی کرده اند. 

فساد فاصله بین نرخ سود بانکی و تورم

این وضعیت، بار دیگر نگرانی ها درباره تفاوت بالای نرخ سود بانکی با نرخ تورم را آشکار کرد. از جمله این که در این شرایط، مردم تمایل کمتری برای نگهداری پول در حساب های سپرده بانکی داشته و ترجیح می دهند سرمایه خود را در دیگر بازارها نظیر خودرو، طلا و ... به جریان بیندازند و همین موضوع، انگیزه افزایش غیر رسمی نرخ سود را در بانک ها بالا می برد. یا از سوی دیگر از آن جایی که نرخ سود تسهیلات نیز معادل نرخ سود سپرده بلندمدت است، انگیزه دریافت تسهیلات و پس ندادن آن به بانک ها از سوی متقاضیان وام افزایش می یابد. چرا که حتی با در نظر گرفتن نرخ وجه التزام تسهیلات به میزان 6 درصد و رسیدن نرخ سود تسهیلات معوق به 24 درصد، باز برای سوء استفاده کنندگان صرف می کند که تسهیلات را دریافت کنند، در بازار دارایی ها به جریان بیندازند، نرخ وجه التزام را هم بپردازند  و در آخر سر سود هم بکنند.
 

زمزمه های افزایش نرخ سود بانکی

با این حال هم اینک زمزمه های جدی تری برای افزایش نرخ سود بانکی مطرح می شود. نمونه آن نیز اظهار نظر اخیر رئیس کل بانک مرکزی است. به گزارش ایسنا، صالح آبادی دیروز اعلام کرد: شورای پول و اعتبار هنوز به جمع بندی خاصی برای افزایش نرخ سود سپرده نرسیده و به محض جمع بندی، اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد. صالح‌آبادی همچنین با اشاره به اصلاح سود بانکی در کشورهای اروپایی، آمریکا و روسیه تحت تاثیر تورم جهانی، گفته که ایران نیز باید در این خصوص تصمیم‌گیری کند.

 

 • کمال ارسالی در

  مگر کسی عقلش کمه که پول بزاره بانک و بعد از یک سال ۳۰ درصد از ارزش پولش کم بشه و سود هم نکنه ؟
  همین سیاست اشتباه ب اعث شده که سالی ۵۰ درصد تورم داشته باشیم
  سود بانکی را اضاف کنید تا تورم ک م بشه

 • جبار ارسالی در

  چطور با تورم ۶۰ درصدی پول بزاریم بانک و ۲۰ درصد بگیریم؟
  اینجوری که ۴۰ درص د هم ضرر میکنیم
  عجب دانشمندانی هس تید شما

 • مریم ارسالی در

  سود سپرده را باید خیلی زودتر اضاف میکردی د
  تا تورم به این وضع نیفته
  الانم دیر نشده
  حداقل در آینده جو اب خواهد داد و تورم کم میشه

 • خلیل ارسالی در

  دلیل این همه تورم در ایران فقط بدلیل پای ین بودن سود بانکی هست
  تورم ۵۰ درص د و سود سپرده ۲۰ درصد؟
  واقعا که چه دانشمندانی هستید شما

 • مملی ارسالی در

  تا سود بانکی اصلاح نشه کسی تو بانک پول ن میزاره تا بعد یکسال ۳۰ درصد هم از ارزش پ ولش کم بشه
  در ضمن با افزایش سود س پرده تورم کاهش خواهد یافت
  بی سواد محله

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...