|
کدخبر: 133195

با پیروزی بایدن منتظر دلار ۲۰ هزار تومان باشیم؟

جو بایدن به عنوان برنده انتخابات امریکا اعلام شد. خبری که تاثیر آن بر بازارها از اکنون قابل مشاهده است. پس از اعلام این خبر، قیمت دلار در ساعات پایانی روز شنبه ۱۷ آبان ماه به کانال ۲۳ هزار تومان سقوط کرد. اما امروز چه خواهد شد؟

اقتصاد با پیروزی بایدن منتظر دلار ۲۰ هزار تومان باشیم؟

پس از سقوط دلار به کانال ۲۳ هزار تومان باید منتظر چه اتفاق دیگری در روز یکشنبه ۱۸ آبان ماه بود؟

با وجود کاهش شدید قیمت دلار در بازار آزاد، امروز قیمت دلار در صرافی‌ ملی نسبت به دیروز هفت درصد افت داشت و به رقم ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. رقمی که تا پیش از شروع بازار آزاد روز یکشنبه دیگر تغییری نکرده است.

از سوی دیگر رئیس کل بانک مرکزی گفته است: اعتقاد بانک مرکزی این است که به‌صورت طبیعی و در چارچوب فرآیند‌های بازار، باید اجازه تخیله انتظارات متراکم شده به بازار ارز داده شود. لذا، بانک مرکزی با رصد دقیق بازار ارز و عوامل شکل دهنده و موثر برآن و به دور از هیجان، اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

این سخنان همتی در روز اعلام نتیجه انتخابات امریکا در حالیست که از نگاه خیلی از فعالان بازار انتخابات امریکا عامل اصلی افت قیمت دلار بوده است.

محمد لاهوتی، رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران، گفته است: تجربه دو روز گذشته به خوبی نشان می‌دهد بالا رفتن نرخ ارز در روزهای ابتدایی هفته جاری و کاهش آن در روزهای پایانی هفته، متاثر از اخبار منتشره شده از انتخابات امریکا است.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد این اثرگذاری در فردا نیز محتمل است و حتی قیمت دلار ممکن است تا حدود ۲۰ هزار تومان نیز کاهش یابد.

حمید حسینی، دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق؛ مهدی سوری، کارشناس بازارهای مالی و بهزاد صمدی، کارشناس بازار سهام؛ از جمله کسانی هستند که پیش از این، این کاهش را محتمل دانسته بودند.

حمید حسینی، دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق معتقد است: اگر شوک روانی و سیاسی به بازار وارد شود، امکان کاهش نرخ ارز به محدوده ۲۰ هزار تومان وجود دارد.

به گفته وی، بازار ارز دیگر امکان بازگشت به قیمت ماه‌های قبل یعنی محدوده کمتر از ۲۰ هزار تومان را ندارد و در نتیجه اتفاقات مثبت می‌تواند ریزش قیمت‌ها در این محدوده را رقم بزند.

مهدی سوری، کارشناس بازارهای مالی نیز  خطاب به کسانی که قصد سرمایه‌گذاری در بازار ارز را داشتند توصیه کرده بود که ریسک دلار ۲۰ هزار تومانی را بپذیرند.

علاوه بر این دو، بهزاد صمدی، تحلیلگر بازار سرمایه نیز گفته بود: به نظر من اگر ترامپ برنده شود، هرچند دلار در این محدوده باقی خواهد ماند اما شرایط سیاسی سخت‌تر می‌شود و باید دید گزینه ایران برای انتخابات سال آینده خودش چیست ولی چنانچه بایدن برنده انتخابات ریاست جمهوری شود، دلار واکنش هیجانی خواهد داشت و ممکن است تا ۱۰ هزار تومان(و رسیدن به ۲۰ هزار تومان) ریزش داشته باشد.

منبع: تجارت نیوز
  • ناشناس ارسالی در

    دلار 3000 تومانی رسوندید به سی تومان .حا لا باید با دلار بیست تومانی خوشحال باشیم ؟؟؟؟؟

ارسال نظر