|

بخوانید :

کدخبر: 268121

آتش نشان شدن نیازمند یک روحیه شجاع، فداکار و خلاق است

شهردار تهران با تاکید بر بروز رسانی تجهیزات و امکانات سازمان آتش نشانی، گفت: بهبود وضعیت آتش نشانان و تامین تجهیزات جدید بسیار مهم و ضروری است.

اجتماعی آتش نشان شدن نیازمند یک روحیه شجاع، فداکار و خلاق است

علیرضا زاکانی روز سه شنبه در پنجمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی آتش نشانی و ایمنی شهری که در محل هتل المپیک برگزار شد، اظهارداشت: برای ما مهم است که وضعیت آتش نشانان روز به روز ارتقا پیدا کند همچنین تامین تجهیزات و امکانات آنها نیز برای ما حائز اهمیت است تا این عوامل محملی ایجاد کند که خدمات خود را ضریب ببخشیم لذا آتش نشانی امروز یک حرکت پیشروانه ای را آغاز کرده که بخشی از آن ارتقای دانش در متن جامعه است تا جامعه از درون خودش به ایمنی و مصونیت خود بپردازد.

وی افزود: امروزه با گسترش و پیچیدگی شهرها، نوع مواجهه برای ایمنی آنها نیز اهمیت مضاعفی پیدا می کند؛ بند ۱۴ ماده ۵۵ که تکلیف را برای شهرداری ها برای ایمنی مشخص کرده، امروز از یک پیچیدگی بیشتری برخوردار شده و ما به عنوان فعالان عرصه خدمتگزاری باید تلاشمان را بالاتر ببریم و سطح ایمنی شهر را روز به روز افزایش دهیم.  

شهردار تهران ادامه داد: یکی از ویژگی های این همایش این است که با تکیه بر دانشگاه و با رویکرد توجه به مبانی دانشی برگزار می شود، گوهر علم و دانش برای ما جنبه پیشتازی دارد و در این حوزه برای ما افتخار و توانمندی خلق خواهد کرد.  

وی تاکید کرد: مجموعه های دانش بنیان با تکیه بر دانش بومی مرزهای دانش را در نوردیده  و بخشی از دستاوردهای خود را به نمایش گذاشته اند که این مایه مباهات است.  

زاکانی خاطرنشان کرد: با توجه به متفاوت شدن نوع تهدیدات و تنوع زیستی، ابزارهای کارآمد نیاز است، به طوری که شرکت ها در تولید محصول و دانش و خدمات، تنوع محصولات را داشته که تنوع در حوزه ایمنی را فراهم کرده؛ مسأله ای که در کنار خودباوری، ما را مستغنی می کند و امکانی را ایجاد می کند که به نوعی محل اتکا برای دیگران قرار بگیریم و کشورهای پیرامونی خود را نیز از نیازهای پایه شهری شان مستغنی کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یک چشم انداز و یک داشته داریم، داشته ما مجموعه آنش نشانی با یک قدمت کهن است که امروز از ۱۳۳ ایستگاه در هشت حوزه فعالیتی بهره‌مند است  و  نه تنها در شهر تهران بلکه محل اتکا برای سایر حوادث در اقصی نقاط کشور است.

زاکانی اظهار داشت: آتش نشان شدن نیازمند یک روحیه شجاع، فداکار و خلاق در کنار یک جسم پرتوان و چالاک است که باید همراه با یک دانش و البته مهارت لازم باشد تا فرد در لحظه بتواند بالاترین سطح خدمت را ارائه کند.

وی بیان کرد: حرکت در مسیر اجرای موارد ذکر شده مهم است که در این میان پیشگیری را بر همه موارد مقدم قرار می دهد و ما به ازای آن سطح ایمنی  افزایش پیدا می کند. در بخش اجرا در حوزه آتش نشانی نیز تلاش این است که قابلیت ها طوری فراهم شود که آتش نشانان در کسری از دقیقه خودشان را به محل برسانند.  

شهردار تهران گفت: مثلا در آتش‌ سوزی بیمارستان حضرت رسول (ص) جدا از سرعت در رسیدن به محل حادثه و انجام خدمات، آتش نشانان ۲۵۰ بیمار را به سرعت منتقل کردند تا در معرض آسیب های دیگر قرار نگیرند.  

وی اظهار کرد: امیدواریم روز به روز عمق دانش خود را افزایش دهیم و ارتباطات خود را با مجموعه های دانش بنیان بیشتر کنیم. این مسأله را یک رکن رکین برای ارتقای ایمنی می دانیم و باید در توسعه پیش بینی برای پیشگیری‌ گام های موثری برداریم. ضمن اینکه در حوزه اقدام نیز از یک چالاکی بیشتری برخوردار شویم تا در نزدیکترین زمان بالاترین سطح خدمات را به مردم داشته باشیم.  

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...