کدخبر: 60968

اظهار نظر وزیرخارجه جدید انگلیس درباره برجام

وزیر خارجه انگلیس که در واشنگتن به سر می‌برد بار دیگر بر لزوم تداوم توافق هسته‌ای ایران تاکید کرد و گفت انگلیس تلاش می‌کند این توافق به طور کامل اجرا شود.

 گسترش‌نیوز: دومینیک راب که در نخستین سفر خارجی پس از انتصاب به سمت وزیر خارجه در دولت بوریس جانسون به واشنگتن سفر کرده است، روز چهارشنبه در نشست خبری مشترک با مایک پمپئو همتای امریکایی خود این مطلب را مطرح کرد.

وی درباره آزادی کشتیرانی هم اظهار کرد: آزادی کشتیرانی کاملا برای ما اهمیت دارد به خصوص در خلیج‌فارس و تنگه هرمز. اما باید بر اساس سازوکار و مقررات بین‌المللی باید پایبند بمانیم.

در این نشست ابتدا پمپئو به ایراد سخن پرداخت و گفت: همکاری ما بر اساس اصول مشترکمان ادامه دارد و روابط دو کشور رشد خواهد کرد.

وی افزود: از انگلیس به خاطر همکاری در آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز تشکر می‌کنم. از انگلیس برای پشتیبانی مستمر آنها برای شکست داعش و اقداماتی که ایران در یمن دارد، تشکر می‌کنم.

وزیر خارجه امریکا ادامه داد: انگلیس برای تحت فشار قرار دادن ایران کمک خوبی داشته است.

پمپئو درباره برگزیت هم توپ را به زمین خود انگلیسی‌ها انداخت و اعلام آمادگی کرد که در نخستین فرصت قرارداد تجاری بین دو کشور منعقد شود.

وزیر خارجه انگلیس هم در این نشست اظهار کرد: از نظر تبادل اطلاعاتی دو کشور عمیقا به هم اعتماد دارند و برای روابطمان با امریکا ارزش فوق العاده‌ای قایل هستیم.

دومینیکو تاکید کرد: این دولت مصمم است که از اتحادیه اروپا خارج شود و از توافق تجاری با امریکا استقبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه درباره مسائل امنیتی در افغانستان و سوریه صحبت کردیم، اظهار کرد: تلاش داریم که این همکاری‌ها رو به پیشرفت باشد.

راب درباره مذاکره معنادار با اتحادیه اروپا هم اظهار کرد: موضع اتحادیه اروپا تغییری نکرده است و تلاش می‌کنیم تا شاید در مدت باقی مانده بتوانیم توافقی به‌دست آوریم.

وی درباره موضع ایرلند شمالی درباره برگزیت هم گفت: هرکاری که لازم باشد برای جلوگیری از ایجاد مشکل بین لندن و ایرلند شمالی انجام می‌دهیم.

کره شمالی و داعش

پمپئو درباره کره شمالی گفت راهبرد ما تغییری نکرده و تلاش ما عاری‌سازی شبه جزیره کره از سلاح‌های هسته‌ای بوده است و امیدواریم در چند هفته آینده به میز مذاکره بازگردیم. ما شاهد کارهای آنها هستیم و می‌دانیم که موشک بالستیک دوربرد شلیک نشده است.

وی ادامه داد: تمرکز ما بر توافق سنگاپور است و می‌خواهیم دو تیم مذاکراتی بازگردند. این مسئله‌ای مهم است و نه فقط برای امریکا بلکه برای همه کشورهای آسیایی اهمیت دارد.

وزیر خارجه امریکا درباره داعش هم اظهار کرد: می‌دانیم که تهدید تروریسم گسترده تر از وجود داعش در جهان است و تلاش می‌کنیم ائتلاف‌های تازه‌ای با حضور کشورهای دیگر از سراسر جهان تشکیل می‌شود. با این حال تضمین می‌دهم که آنها در حال ضعیف شدن هستند.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید