کدخبر: 85146

مبلغ یارانه معیشتی تغییر می‌کند؟

یارانه ۷۲ هزار تومان می‌شود یا نمی‌شود؟ بعد از اینکه کمیسیون تلفیق مجلس مصوب کرد که یارانه معیشتی به همه پرداخت شود و یارانه معیشتی و یارانه نقدی با یکدیگر ادغام شود، دولت با این موضوع مخالفت کرد اما در نهایت چه کسی تصمیم می‌گیرد که مبلغ یارانه چقدر شود؟

گسترش‌نیوز: مریم شکرانی: «تصور نمی‌کنم یارانه ۷۲ هزارتومانی تصویب شود.» این موضوع را مهرداد بائوج لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم می‌گوید توضیح می‌دهد: دولت مخالف توزیع یارانه ۷۲ هزارتومانی و در واقع تلفیق یارانه معیشتی و یارانه نقدی است و مخالفتش را به کمیسیون تلفیق منتقل کرده است.

YARANE.jpg

دولت معتقد است که تلفیق یارانه معیشتی و یارانه نقدی به زیان فقرا و به نفع ثروتمندان است و موجب می‌شود که مبلغ یارانه معیشتی افراد فقیر به نفع ثروتمندان افزایش داشته باشد. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که مجلس هم دولت را مکلف کرده است تا یارانه ثروتمندان را قطع کند و بار مالی یارانه ثروتمندان را از دوش بودجه بردارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس لازم الاجرا نیست، می‌گوید که این مصوبه باید در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شود و تمام نمایندگان مجلس درباره آن نظر بدهند. ضمن اینکه نماینده پارلمانی دولت در مجلس هم در این‌باره دفاعیات دولت را مطرح می‌کند.

او معتقد است که توضیحات دولت درباره پرداخت یارانه معیشتی به دهک‌های ضعیف منطقی و کارشناسی است و به نظر نمی‌رسد که در صحن علنی مجلس پرداخت یارانه ۷۲ هزار تومانی به تمام یارانه‌بگیران رای بیاورد و در واقع احتمال کمی دارد که مجلس اعتراض ثروتمندان را درباره یارانه معیشتی جدی بگیرد و رای به کم کردن سهم فقرا و افراد زیر پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی و … بدهد.

لاهوتی درباره زمان تصمیم‌گیری مجلس درباره یارانه معیشتی هم توضیح می‌دهد که کار این مصوبه به مجلس یازدهم نمی‌رسد و مجلس بلافاصله پس از انتخابات روز دوم اسفند ماه یعنی در چهارم اسفند تصمیم‌گیری می‌کند و در واقع غائله لایحه بودجه ۹۹ را تا قبل از پایان سال ۹۸ تمام می‌کند.

کمیسیون تلفیق مجلس پیش از این اعلام کرده بود که به دلیل گلایه و شکایات مردم تصمیم گرفته است که یارانه معیشتی را با یارانه نقدی تلفیق کند و به همه یارانه بگیران مبلغ مساوی ۷۲ هزار تومان پرداخت کند. این تصمیم کمیسیون تلفیق مجلس از همان ابتدا مورد مخالفت دولت و ستاد هدفمندی یارانه‌ها قرار گرفت.

منبع: تجارت‌نیوز

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ها  

0 #22 علیرضا 1398-11-30 20:27
من یارانه خودم رو از پدرم جدا کردم ولی یارانه معیشتی نه به پدرم نه من تعلق نگرفته جفتمونم کارگریم موندم ملاک شناسایی اینا چه شکلی بوده فقط من یه ماشین 405 دارم شدم پولدار؟ حق ما رو خوردن ادغام بشه بهتره ما هم مردم این کشوریم
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید