کدخبر: 85146

مبلغ یارانه معیشتی تغییر می‌کند؟

یارانه ۷۲ هزار تومان می‌شود یا نمی‌شود؟ بعد از اینکه کمیسیون تلفیق مجلس مصوب کرد که یارانه معیشتی به همه پرداخت شود و یارانه معیشتی و یارانه نقدی با یکدیگر ادغام شود، دولت با این موضوع مخالفت کرد اما در نهایت چه کسی تصمیم می‌گیرد که مبلغ یارانه چقدر شود؟

گسترش‌نیوز: مریم شکرانی: «تصور نمی‌کنم یارانه ۷۲ هزارتومانی تصویب شود.» این موضوع را مهرداد بائوج لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم می‌گوید توضیح می‌دهد: دولت مخالف توزیع یارانه ۷۲ هزارتومانی و در واقع تلفیق یارانه معیشتی و یارانه نقدی است و مخالفتش را به کمیسیون تلفیق منتقل کرده است.

YARANE.jpg

دولت معتقد است که تلفیق یارانه معیشتی و یارانه نقدی به زیان فقرا و به نفع ثروتمندان است و موجب می‌شود که مبلغ یارانه معیشتی افراد فقیر به نفع ثروتمندان افزایش داشته باشد. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که مجلس هم دولت را مکلف کرده است تا یارانه ثروتمندان را قطع کند و بار مالی یارانه ثروتمندان را از دوش بودجه بردارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس لازم الاجرا نیست، می‌گوید که این مصوبه باید در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شود و تمام نمایندگان مجلس درباره آن نظر بدهند. ضمن اینکه نماینده پارلمانی دولت در مجلس هم در این‌باره دفاعیات دولت را مطرح می‌کند.

او معتقد است که توضیحات دولت درباره پرداخت یارانه معیشتی به دهک‌های ضعیف منطقی و کارشناسی است و به نظر نمی‌رسد که در صحن علنی مجلس پرداخت یارانه ۷۲ هزار تومانی به تمام یارانه‌بگیران رای بیاورد و در واقع احتمال کمی دارد که مجلس اعتراض ثروتمندان را درباره یارانه معیشتی جدی بگیرد و رای به کم کردن سهم فقرا و افراد زیر پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی و … بدهد.

لاهوتی درباره زمان تصمیم‌گیری مجلس درباره یارانه معیشتی هم توضیح می‌دهد که کار این مصوبه به مجلس یازدهم نمی‌رسد و مجلس بلافاصله پس از انتخابات روز دوم اسفند ماه یعنی در چهارم اسفند تصمیم‌گیری می‌کند و در واقع غائله لایحه بودجه ۹۹ را تا قبل از پایان سال ۹۸ تمام می‌کند.

کمیسیون تلفیق مجلس پیش از این اعلام کرده بود که به دلیل گلایه و شکایات مردم تصمیم گرفته است که یارانه معیشتی را با یارانه نقدی تلفیق کند و به همه یارانه بگیران مبلغ مساوی ۷۲ هزار تومان پرداخت کند. این تصمیم کمیسیون تلفیق مجلس از همان ابتدا مورد مخالفت دولت و ستاد هدفمندی یارانه‌ها قرار گرفت.

منبع: تجارت‌نیوز

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ها  

-1 #15 علی 1398-11-25 20:40
آقایانی که تشخیص میدند که مجموع یارانه ومعیشتی را ادغام کنند نه بخدا ایمان دارند نه به آخرت... آنها را واگذار میزنم بخدا تا در همین دنیا به سزای عملشان برساند ....
نقل قول کردن
0 #16 رضا 1398-11-25 23:41
بله ان خانمی که میگه نه خودش نه مستجره نه مسافرکش شد یانشد برای او فرقی نمیکنه اما ظلم شده ب مامردم بدبخت
نقل قول کردن
0 #17 فاطمه 1398-11-25 23:48
دولت در تشخیص افراد ثروتمند به هیچ عنوان موفق نبوده به والله قسم حاضرم الان اسم ۱۰ نفرو که اطرافم میشناسم و خیلی پولدارند و ثروت میلیاردی دارند رو بهتون بگم حتی گزارش ردم اخه این چه عدالتیه که طرف با سه طبقه خونه ماشین کلی ملک بهش تعلق گرفته اون وقت به ما که سه ساله یه ماشین داشتیگ فروختیم و به خاطر اینکه در رهن ایران خودرو است هنوز از رهن خارج نشده تعلی نگرفته ......چه با اطمینانم میگین که به فقرا ظلم میشخ اتفاقا با این بی عدالتی بهشون ظلم شده به هر چی بدبخته ندادین .
نقل قول کردن
0 #18 جباری 1398-11-26 01:36
مجلس باید تصویب کنه حق خیلی از نیازمندا ضایع شده مثل من دوروبرم کسانی هستند که ماهی ۱۰تومن حقوقشه و معیشتی میگیره منه کارگر هم به لطف آقای میرزایی هر روز فقیر و فقیرتر میشم
نقل قول کردن
0 #19 علیزاده 1398-11-26 05:56
کاملا مشخصه که یارانه معیشتی بدورازانصاف به هیلی هاداده میشود،دولت هم اگرواقعاراست میگفت دقیقاهرایرانی روبراساس دارایی واقعیش موردبررسی قرارمیداد،کل سرمایه زندگی من مستاجربهزورصدوبیست میلیون میشه،اون وقت جزبیست میلیون پولدارمملکت شناخته شدیم
نقل قول کردن
+1 #20 علی اکبر مرادی 1398-11-26 09:58
سلام من حلال نمیکنم باید یارانه ۷۲۰۰۰ تومنی تصویب بشه وزارت رفاه واقعا در تشخیص فقرا از ثروتمندان دچار اشتباه فاحش شده من حضوری حاضرم اثبات کنم بنده مغازه اجاره منزل اجاره به من معیشتی تعلق نگرفته ولی صاحب مغازم باوجود هفت تا مغازه و یکه خانه سه واحده و حقوق بازنشستگی و باز یک خانه مسکونی بالای مغازه ها داره معیشتی تعلق گرفته ولی معیشتی بنده قطع شده این جه عدالتی هست باید یارانه ۷۲۰۰۰ رو تصویب کنید تا عدالت برقرار بشه حق کشی نکنید لطفا.
نقل قول کردن
0 #21 علی گشول 1398-11-26 10:35
من یک کاسب واقع در دهستان قلعه سرخ هستم مغازه رانیز اجاره کردم وبه دلیل اینکه یک پست بانک داریم که خودپرداز ندارد ما می بایست کار مردم را راه بیندازیم کارت می کشیدم و چک به طرف دادیم که طرف به پولش برسد ولی دولت ما فکر کرد که داخل یک روستا فقیر نشین این درآمد مال خودم بود وبه من وخانواده ام معیشتی نداد ودر ماه موجودی حساب ماه شاید یک میلیون باشدمیانگین حساب من بالا رفته ولی با پول مردم
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید