کدخبر: 62238

خبر مهم درباره تشکیل بانک فرهنگیان

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در رابطه با ساماندهی صندوق ذخیره فرهنگیان برخی از نمایندگان پیشنهاداتی ارائه دادند که نهایتاً به تشکیل بانک فرهنگیان ختم شد.

گسترش‌نیوز -  جبار کوچکی نژاد از طرح تاسیس بانک فرهنگیان خبرداد و گفت: ما در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس طرحی داریم به عنوان طرح مالی اداری وزارت آموزش و پرورش که حدود هفت ماه قبل در صحن مجلس شورای اسلامی تصویب شد که بخشی از این طرح به کمیسیون مشترک برنامه، بودجه و آموزش و تحقیقات مجلس مربوط می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه افزود: در بحث صندوق ذخیره فرهنگیان و شهرداری‌ها آمده بود که شهرداری‌ها ۵ درصد از درآمد خود را به آموزش و پرورش پرداخت می‌کنند. بخش دیگر هم می‌تواند به عنوان منابع مالی مطرح باشد بخش فروش و تغییر کاربری زمین‌های آموزش و پرورش است که در کنار خیابان‌ها واقع است و می‌شود این زمین‌ها را تغییر کاربری داد.

* امکان سرمایه‌گذاری فرهنگیان تا سقف ۵ درصد

وی در تشریح شرایط سرمایه‌گذاری در این بانک عنوان کرد: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، فرهنگیان عزیز امکان این را دارند که تا سقف ۵ درصد از حقوق و مزایای خود را در این بانک، سرمایه‌گذاری کنند. از طرف دیگر بجز وزارت آموزش و پرورش و سایر ارگان‌ها و سازمان‌های متولی، دولت‌ها هم موظف شده‌اند که به میزان سپرده‌گذاری فرهنگیان به بانک اعتبار تزریق کند تا به این طریق سرمایه افزوده شده و امکان پرداخت پاداش بازنشستگی فرهنگیان در این بانک ممکن شود.

* ایده‌ای که با تشکیل بانک فرهنگیان ختم شد

کوچکی نژاد دررابطه با نخستین ایده هایی که به طرح تشکیل بانک فرهنگیان ختم شد گفت: این طرح دو هفته قبل در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی مطرح شد و در رابطه با ساماندهی صندوق ذخیره فرهنگیان برخی از دوستان پیشنهاداتی را ارائه دادند که نهایتاً به اینجا رسید که بانک فرهنگیان تشکیل شود.

* ادغام صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک فرهنگیان

 کوچکی نژاد در رابطه با تجانس و نزدیکی صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک فرهنگیان گفت: در نهایت بحث کمیسیون آموزش و تحقیقات به اینجا ختم شد که به چه صورت باید ما صندوق ذخیره فرهنگیان را در بانک فرهنگیان نزدیک کنیم و مدیریت امورات این دو را تحت یک مجمع عمومی در آوریم که دوستان کمیسیون به بنده ماموریت دادند که به دنبال طرحی بروم که به واسطه آن بشود صندوق ذخیره فرهنگیان را در بانک فرهنگیان ادغام کنیم. گرچه این کار توسط بنده انجام شد اما درحال‌حاضر به همراه مرکز پژوهش‌های مجلس این طرح به صورت جدی دنبال می‌شود و سعی بر این است تا نواقص کار بر طرف شده و طرحی محکم و تا حد امکان بدون ضعف تحویل دهیم که خدا را شکر درحال‌حاضر تمام کارهای اداری تشکیل این بانک را انجام داده‌ایم و اموارات در این راستا را به هر مشقتی بوده جلو برده‌ایم.

* عدم نظارت بر صندوق فرهنگیان؛ الزام تشکیل بانک فرهنگیان

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی به دلیل دیگری که در راه‌اندازی بانک یاد شده داشته‌اند اشاره و عنوان کرد: اما یکی از دلایل مهم دیگر این بود که صندوق ذخیره فرهنگیان متاسفانه به آن صورت که باید نظارتی ندارد و کسی موظف به رصد دائم فعالیت این صندوق نیست و به همین جهت در گذشته هم سوء استفاده‌های زیادی از صندوق ذخیره فرهنگیان شد که تخلفات صورت گرفته در صندوق درحال‌حاضر در مجامع قضایی در حال بررسی و دادرسی است.

* تضمین امنیت با ادغام صندوق فرهنگیان در بانک فرهنگیان

وی در ادامه به مسئله امنیت بانک اشاره کرد و اظهارکرد: در شور و مشورت هایی که با دوستان داشتیم به این نتیجه رسیدیم که ممکن است با حل شدن مشکلات صندوق ذخیره فرهنگیان و راه‌اندازی دوباره این صندوق دوباره مشکلات گذشته با چنین ساز و کار نظارتی که دارد در این صندوق پیش بیاید و بنابر این بهترین راهکار را در ادغام صندوق ذخیره فرهنگیان در بانکی داشتیم که با عنوان بانک فرهنگیان در حال تاسیس است.

* امکان نظارت بانک مرکزی و وزیر آموزش و پرورش بر فعالیت بانک فرهنگیان

این نماینده مجلس در تشریح مزیت دیگر تشکیل بانک فرهنگیان گفت: مزیت دیگری که در تشکیل بانک فرهنگیان وجود دارد این است که در تاسیس بانک فرهنگیان هیات مدیره خود بانک، هم بانک مرکزی و هم وزیر آموزش و پرورش می‌توانند بر روی فعالیت بانک فرهنگیان نظارت و رصد دائم داشته باشند که این امر مسئله سوءاستفاده‌های قبلی که از صندوق شد را به حداقل می‌رساند.

 کوچکی نژاد در خاتمه در رابطه با درآمد بانک فرهنگیان گفت: اولیه قرار بر این شد که سود بانک فرهنگیان در نهایت دربین قشر فرهنگی جامعه ما توزیع شود. به این معنا که سودی را که بانک فرهنگیان از انجام امورات اقتصادی و بانکی می‌برد در نهایت به مصرف امورات جاری زندگی فرهنگیان برسد. یعنی همان کاری که در گذشته در صندوق ذخیره فرهنگیان قرار بود انجام شود که متاسفانه با سوء استفاده‌ها و تخلفاتی که برخی از اعضا داشتند این رویه با شکست روبه رو شد و برخی از فرهنگیان در این داستان متضرر شدند.

* طرح تشکیل بانک فرهنگیان در انتظار تصویب

 وی در پاسخ به این سوال که تشکیل این بانک به لحاظ قانونی در چه مقطعی قرار دارد گفت: چارچوب طرح تشکیل بانک فرهنگیان آماده و غالب کارهای مربوط به طرح انجام شده است. طرح پیشنهاد تشکیل بانک فرهنگیان در صحن مجلس اگر رای بیاورد و به تصویب برسد بخشی از کاستی‌های زندگی و معیشت معلمان و فرهنگیان جبران خواهد شد.

منبع: موج

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ها  

0 #1 فتحعلی خالدی 1398-05-30 18:37
سلام.تشکیل بانک فرهنگیان ازطرف نمایندگان خدوم ملت بهترین پیشنهاد ی بوده است.که مطرح گردیده است.چون صندوق ذخیره فرهنگیان هیچ مشکلی ازفرهنگیان رامرتفع نمی کرد.پس عالیترین پیشنهادتصویبی بانک فرهنگیان ست
تادرمانگر مشکلات رفاهی معیشتی معلمان گردد.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید