|
کدخبر: 121997

بازگشایی مدارس تبعات منفی دارد

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران با بیان اینکه با توجه به همه گیری ویروس کرونا در دنیا نمی‌توان مانع بازگشایی مدارس شد، گفت: در این مورد باید نکاتی مد نظر قرار گیرد، مدارس می‌توانند به صورت شناور و منطقه‌ای کار کنند و وزارت آموزش و پرورش باید به سوالات کلیدی در این باره پاسخ مناسب بدهد.

فرهنگ بازگشایی مدارس تبعات منفی دارد

ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران درباره حضور کودکان در مدارس و موضوع کرونا گفت: با توجه به شرایطی که ویروس کرونا در دنیا و در کشور ما به وجود آورده است ذات بازگشایی مدارس بد نیست ولی اینکه بدون برنامه‌ریزی و ظرف سه روز تصمیم گیری شود که مدارس باز شود، مقداری شوک آور بود.

او ادامه داد: این تصمیم این نگرانی را به وجود آورد که شاید هم مدارس آماده نباشند و هم خانواده‌ها آماده نباشند. مسئله بعدی هم این بود که در همه جای کشور به صورت یک جا اعلام بازگشایی شد. این امر می‌توانست به صورت شناور و منطقه‌ای (استانی، شهری و حتی محله ای) باشد چراکه شهرهایی هستند که وضع قرمز دارند. در تهران نیز در برخی از مناطق می‌توان مدارس را بازگشایی کرد اما همه مناطق اینگونه نیستند.

خدا کرمی گفت: نکته مهم در تهران این است که ضرورت استفاده از سرویس‌های مدارس ایجاد شد. راننده، مسئولان خدماتی و... همه با دنیای بیرون و بچه‌ها همزمان در ارتباط هستند و حتی اگر بچه‌ها تا حدودی ایمنی داشته باشند، معلمان که دائما با بیرون در ارتباط هستند می‌توانند باعث نگرانی باشند.

این شیوه بازگشایی می‌تواند تبعات منفی داشته باشد

او با تأکید بر اینکه با بازگشایی مدارس موافق است، بیان کرد: این سبک و سیاق و این شیوه از بازگشایی می‌تواند تبعات منفی داشته باشد و درخواست ما از وزارت آموزش و پرورش این است که ضمن اطمینان از اجرای پروتکل‌های وزارت بهداشت نظارت دقیق داشته باشد و اگر مدرسه‌ای شرایط مناسب ندارد آن مدرسه را تعطیل کند. یعنی می‌تواند به مدارس حالت شناور داد و هر جا مشکلی بود کنترل شود.

او با بیان اینکه باید به سوالات نیز به صورت شفاف پاسخ داده شود به شهر گفت: اینکه آیا ماسک برای خانواده‌ها تأمین شده است؟ اگر خانواده‌ای ماسک نداشت یا بچه‌ها ماسک‌های خود را عوض کنند چه اتفاقی می‌افتد؟ وظیفه تأمین هزینه هایی که به مدارس تحمیل می‌شود مانند مواد ضدعفونی‌کننده و مواد شوینده از کجا تأمین می‌شود؟ آیا این اطمینان وجود دارد که این پروتکل‌ها هر روز رعایت می‌شود؟ تکلیف سرویس‌های مدارس چیست، آیا تضمینی در مورد سلامت راننده وجود دارد؟ همه این مسائل باید مورد توجه قرار گیرد.

خداکرمی گفت: در کنار این موارد بار زیادی روی وزرات بهداشت و کادر درمان در ۶ ماه گذشته بوده و دائما هم باید نگران موج جدید باشند. در صورتی که همه موارد در نظر گرفته شود و پاسخ مناسب برای آنها وجود داشته باشد بازگشایی مدارس کار درستی است اما در صورتی که این موضوعات در نظر گرفته نشده باشد بازگشایی انجام شده می‌تواند تبعات منفی به همراه داشته باشد و باید نگران بود.

 

 

منبع: رکنا

ارسال نظر