|
کدخبر: 131790

نکات جدید درباره استفاده از ماسک

کارشناس تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه عنوان کرد: ماسک سه لایه خیس کارایی بیشتری در مقابله با کرونا دارد.

سبک زندگی نکات جدید درباره استفاده از ماسک

با اشاره به استفاده مردم از انواع ماسک گفت: درحال‌حاضر دو نوع ماسک سه لایه و ماسک N۹۵ بیش از سایر ماسک‌ها در سطح جامعه استفاده می‌شود که کارایی خوبی در مقابله با کرونا دارند.

وی با اشاره به شروع فصل پاییز و زمستان و افزایش بارندگی‌ها و احتمال خیس شدن ماسک‌ها گفت: ماسک سه لایه که بیشترین استفاده را در جامعه دارد از دو لایه آب گریز و یک لایه آبدوست تشکیل شده است.

بغدادی تصریح کرد: دو لایه درونی و بیرونی این نوع ماسک‌ها از پارچه‌های آب گریز بوده که با بارش باران خیس نمی‌شوند و لایه وسط آنها که "مِلت" نام دارد آبدوست است و با رسیدن هرنوع رطوبت حتی بازدمِ فرد خیس می‌شود.

وی افزود: خیس شدن این لایه کارایی آن را در جذب ذرات و ویروس افزایش داده، بنابراین در صورت خیس شدن این لایه کارایی ماسک سه لایه افزایش می‌یابد، پس نگرانی برای خیس شدن ماسک در طول فصل بارندگی وجود ندارد.

بغدادی خاطرنشان کرد: سایر ماسک‌ها از جمله ماسک‌های پارچه‌ای درصورت خیس شدن ترجیحا باید دور انداخته شوند و توصیه می‌شود افرادی که از این نوع ماسک‌ها استفاده می‌کنند با استفاده از چتر و... از خیس شدن آنها در روزهای بارانی پیشگیری کنند.

این کارشناس تجهیزات پزشکی در خصوص مدت استفاده از این نوع ماسک‌ها هم گفت: بر اساس استاندارها ماسک‌های سه لایه باید حدود چهار ساعت و ماسک‌های N۹۵ نهایتا به مدت یک روز استفاده شوند.

وی افزود: با توجه به شرایط اقتصادی افراد می‌توانند از ماسک‌های سه لایه به مدت یک روز و ماسک‌های N۹۵ به مدت سه تا چهار روز هم استفاده کنند، به شرط اینکه اصول ضدعفونی کردن و حفظ و نگهداری ماسک را به درستی انجام دهند.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...