|
کدخبر: 283607 نعیمه صفری تبار

گفتگوی گسترش نیوز با کارشناس بازار مسکن؛

به ثبات قیمت مسکن امیدوار نباشید/ خانه بخریم یا مغازه؟

محتشم، تحلیلگر بازار مسکن گفت: تا زمانی که یکسری تصمیمات مشخص از سوی دولت و تصمیم‌گیران و نهادهای مرتبط اتخاذ نشود و این تصمیمات و طرح‌ها کارشناسی نشود نمی‌توان به ثبات قیمت‌ها امیدوار بود.

راه و مسکن به ثبات قیمت مسکن امیدوار نباشید/ خانه بخریم یا مغازه؟

این روزها سرمایه‌گذاری در خرید و فروش واحدهای اداری، تجاری، مسکونی و صنعتی در تهران یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها برای حفظ سرمایه است اما وضعیت نابسامان و رکود در بازار مسکن خرید و فروش را دچار تزلزل کرده است. بازار پانزده خرداد یکی از این مناطق است که بسیاری از افراد را برای سرمایه گذاری ترغیب می‌کند اما قیمت‌های عجیب و غریب قیمت ها خرید و فروش را در این بازار هم راکد کرده است.

۴ و نیم میلیارد تومان برای شش متر مغازه

١٥ خرداد در جنوب شهر تهران و البته مرکز قدیمی خرید برای تهرانی‌ها است. بیشتر مغازه‌های خیابان ١٥ خرداد، دارای متراژ پایین بوده و دارای سرقفلی هستند. به همین دلیل قیمت بسیار گرانی دارند. اگر به دنبال اجاره مغازه پر رفت و آمد و شلوغ در خیابان ۱۵ خرداد یعنی محدوده نزدیک به بازار بزرگ تهران هستید، نگاهی به پاساژ رضا داشته باشید. این پاساژ به دلیل نزدیکی به بازار بزرگ و عمده‌فروشی و قیمت‌های مناسب، یکی از معروف‌ترین مکان‌های صنف پوشاک به شمار می‌رود.

فروش سرقفلی مغازه در مرکز بازار بزرگ تهران متری ۷۵۰ میلیون تومان است که برای خرید ۶ متر آن ۴ میلیارد و پانصد هزار تومان باید پرداخت کرد. در آگهی دیگر مغازه‌ای ۱۳ متری ۳۰ سال ساخت در بازار بزرگ ۱ میلیارد و هشتصد و هفتاد هزار تومان است که متری ۱۴۳ میلیون و هشتصد و چهل و شش هزار تومان قیمت دارد.

گسترش نیوز پیرامون گرانی مغازه‌های بازار بزرگ تهران و افزایش قیمت اوراق مسکن با حسن محتشم، کارشناس بازار مسکن به گفتگو پرداخته است با ما همراه باشید.

حسن محتشم در رابطه با افزایش قیمت اوراق مسکن به گسترش نیوز گفت: زمانی که تقاضا ایجاد می‌شود قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند. زمانی قیمت این اوراق ۵۰ تومان بود الان به ۱۲۰ تومان افزایش پیدا کرده است. اوراق محدود و مربوط به سپرده گذارانی است که در بانک مسکن حساب دارند. مردم حتی به وام‌های کوچک از طرف دولت هم نیاز دارند و زمانی که تقاضا ایجاد می شود طبیعی است قیمت هم افزایش یابد.

وی در ادامه توضیح داد: یک برگ اوراق به قیمت ۱۲۰ هزار تومان واقعا زیاد است. کسی که وام می‌خواهد قبل اینکه وام را از بانک بگیرد باید مبلغ قابل توجهی را هزینه کند تا بتواند از تسهیلات استفاده کند و در واقع بخشی از تسهیلاتی که دولت می‌دهد از قبل گرفته شده است.

حسن-محتشم

این کارشناس مسکن پیرامون تفاوت قیمت در فروش ملک تجاری با مسکونی خاطرنشان کرد: عرضه و تقاضا برای منطقه‌ای که مشتری خود را دارد و می‌تواند مرکز درآمد باشد بسیار تاثیر گذار است. این مناطق کسب درآمد برای افراد دارد و بسیار قابل توجه هستند اما قیمت‌های عجیبی که وجود دارد کار برای کاسبی هم سخت شده است. در این منطقه ذکر شده مغازه هایی وجود دارد با متری ۷۰۰ هزار تومان که باید دید واقعا کاسبی به این شکل توجیه اقتصادی دارد یا خیر. در این مناطق خرید و فروش انجام نمی‌شود چون فروشنده ای وجود ندارد زیرا با قیمت های فضایی می خواهند ملک خود را به فروش برسانند. در ابتدای گفتگو اشاره شد که بازارهای مختلف به مسکن وابسته هستند اما متغیری که بیشترین تاثیر را بر این بازارها دارد اقتصاد کلان است. به طور مثال اکنون سرمایه‌ها در بازار مسکن سردرگم هستند اما این بازار همچنان جذابیتی برای جذب سرمایه ندارد.

سازندگان دست نگه داشتند

محتشم در رابطه با وضعیت ساخت و ساز اظهار کرد: بازار ساخت و ساز به دلیل نوسانات هرروز قیمت تقریباً متوقف شده است که سازنده نمی‌تواند با نوسان قیمتی که هر روز رخ می‌دهند ساخت و ساز انجام دهد و یک پروژه را تمام کند. در زمانی که نمی‌داند قیمت‌ها به چه صورت است نمی‌تواند منابع کافی تهیه کند و تخمین بزند. از طرفی منابع به پیش‌فروش نیاز دارد. زمانی که مهندس نتواند منابع را تخمین بزند، نمی تواند پیش فروش انجام دهد و به همین دلیل پروژه به سرانجام نمی رسد. لذا تولید به تصمیم و رفتارهای دولت برمی‌گردد.

این کارشناس پیرامون طرح نهضت ملی مسکن گفت: زمانی که دولت می‌گوید نهضت ملی مسکن سرانجام می‌رساند اما اقدام به صورت نمی‌گیرد انتظاری هم نمی‌توان داشت. اکنون وارد شانزدهمین ماه دولت رئیسی می‌شویم اما عملاً شاهد هستیم که وعده ساخت یک میلیون واحد در سال با وجود گذشت ۱۵ ماه محقق نشده است.

محتشم در پایان گفت: هیچ تصویرسازی و زیرساخت صحیحی نیز برای این کار صورت نگرفته است. به طور مثال می‌گویند ما زمین واگذار می‌کنیم اما خود پروژه واگذاری زمین با سوالات زیادی مواجه است. بنابراین تا زمانی که یکسری تصمیمات مشخص از سوی دولت و تصمیم‌گیران و نهادهای مرتبط اتخاذ نشود و این تصمیمات و طرح‌ها کارشناسی نشود نمی‌توان به ثبات قیمت‌ها امیدوار بود.

 • ناشناس ارسالی در

  ما‌در‌کشومان‌‌زمین‌‌زیاد‌داریم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌و‌اگر
  دولت‌مردمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌واقعا‌‌‌به‌‌‌کسانیکه‌‌فاقد
  هست ن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زمین‌به‌شرط‌ساخت‌‌بده‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌امید
  ‌ودلبستگی‌‌ ‌‌‌‌‌‌بیشتر‌وکشور‌‌آباد‌میشود

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها