|
کدخبر: 122356

لطفا این قسمت از مرغ را هرگز نخورید !

قسمت هایی از مرغ مانند بال و گردن , دل و جگر و سنگدان , پوست و دنبالچه و پای مرغ توسط خانوارها مصرف میشود ولی قسمتی از مرغ به دلیل عوارض خطرناک نباید مصرف شود.

دیگر رسانه99 لطفا این قسمت از مرغ را هرگز نخورید !

از پرمصرف ترین مواد غذایی در کشور ما مرغ است که با آن غذاهای متنوع و خوشمزه ای می توان تهیه نمود. برخی از مردم به غیر از قسمت های اصلی مرغ انواع بخش های آن مانند بال و گردن , دل و جگر و سنگدان , پوست و دنبالچه و پای مرغ را نیز مصرف می کنند اما مصرف برخی از قسمت های مرغ برای سلامتی مضر است.

مضرات پوست مرغ

۱. پوست دارای اسید چرب اشباع و کلسترول زیادی است و کالری بالایی دارد بنابراین سبب اضافه وزن و بیماری های خطرناک دیگری خواهد شد.

۲. برای سالم نگه داشتن جوجه ها در حال رشد داروهای آنتی بیوتیکی، را به صورت مکمل به آنها تزریق می کنند. این آنتی بیوتیک ها در پوست مرغ ذخیره می شود و مصرف این قسمت از مرغ سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن خواهد شد.

۳. فلزات سنگین، سموم و آفت کش هایی که به همراه دانه های جو و ذرت وارد جیره غذایی مرغ می شود در پوست مرغ رسوب می کند و ابتلا به تومورهای سرطانی را افزایش می دهد.

۴. متاسفانه برای رشد سریع تر جوجه ها به آنها هورمون هایی تزریق می کنند که این هورمون ها شبیه هورمون های جنسی هستند در مرد و زن به یک میزان موجب بروز مشکلاتی مانند رویش موهای زائد ، جوش و کیست تخمدان در خانم ها ، باعث آکنه های شدید پوستی و نارسایی درهورمون های جنسی در آقایان می شود و برای کودکان هم افزایش وزن را موجب می شوند.

مضرات دنبالچه مرغ

برخی از افراد از دنبالچه مرغ استفاده می کنند. این قسمت از مرغ به دلیل داشتن چربی بالا برای همه افراد مضر است و مصرف آن سبب بروز عوارضی مانند ابتلا به بیماری قلبی و عروقی ، افزایش چربی خون ، کلسترول بالا و ... می شود.

مضرات مصرف پای مرغ

پای مرغ حاوی بخش های غضروفی است و بر اساس نظر متخصصان تغذیه سوپ پای مرغ را منبع کلسیم، فسفر، ویتامین A و D است و برای ترمیم غضروف های آسیب دیده و درمان نرمی استخوان مفید است این متخصصان مصرف پای مرغ را یک یا دو بار در ماه بلا مانع می دانند اما مصرف بیش از یک یا دو بار آن در ماه باعث بروز التهابات بافتی در افراد می شود.

برخی از کارشناسان نیز بر این باورند که پای مرغ ارزش پروتئینی چندانی ندارد و عاملی برای ساخت غضروف ها نیست. پای مرغ چربی اشباع بالایی دارد و افراد دارای اضافه وزن و مبتلا به دیابت نباید از این قسمت از مرغ استفاده نمایند.

مضرات مصرف سنگدان

برخی از افراد از سنگدان به جای گوشت استفاده می کنند اما میزان کادمیوم، سرب و کروم زیاد است و نمی توان آن را جایگزین گوشت کرد. سنگدان کلسترول زیادی دارد پس مصرف آن برای مبتلایان به بیماری های قلبی ـ عروقی، چربی خون بالا و نقرس مضر است.

مضرات جگر مرغ

جگر عضوی است که علاوه بر ذخیره مواد مغذیبه علت آنزیم های متنوع محل تجمع و خنثی سازی سموم، هورمون ها، واکسن های تلقیحی و انواع آنتی بیوتیک های تزریقی و خوراکی است.

در کشور ما اگرچه به علت کمبود بودجه مرغداری ها از هورمون استفاده نمی کنند، اما برای مهار بیماری های عفونی و کنترل بیماری های انگلی و ویروسی طیور از آنتی بیوتیک ها و داروهای شیمیایی استفاده می کنند. اگر این داروها ۴۸ ـ ۲۴ ساعت قبل از کشتار به جوجه ها تزریق شود ، کبد حیوان فرصت پاکسازی و دفع مواد مضر تجمع یافته را ندارد و دارو در جگر مرغ رسوب و برای سلامت مضر است بنابراین مصرف جگر مرغ سبب عوارض گوناگونی مانند ابتلا به سرطان ، جهش زایی، مسمومیت و ایجاد آلرژی ، مقاومت دارویی به انواعی از آنتی بیوتیک می شود.

عوارض مصرف بال مرغ

بال و گردن محل تزریق واکسن به طیور است اما به علت سرعت جذب بالا مواد تزریقی در این اعضا ماندگاری زیادی ندارند اما برخی از کارشناسان ، خوردن این قسمت های مرغ را مضر می دانند. گردن مرغ نیز محل تزریق واکسن است و از این قسمت نسوج عصبی و بسیاری از غدد لنفاوی عبور می کنند ، به دلیل آنکه نمی توان مجرای داخلی گردن مرغ را به خوبی بشوییم بنابراین مصرف آن توصیه نمی شود.

مصرف بال و گردن مرغ عوارض مختلفی برای سلامتی مانند :تسریع رشد ، اختلالات گوارشی و کبد چرب ، انتقال بعضی از ترکیب های مضر، ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی ، رشد کیست در رحم ، ابتلا به بیماری های مختلف ، کیستیک شدن سینه ها در خانم ها و ابتلا به آکنه های شدید پوستی و افزایش موهای زائد ، تغییر دوره سیکل قاعدگی ، چاقی و اضافه وزن دارد.

 • ناشناس ارسالی در

  دیگه پوست مرغ هم نمیشه خرید. الان فقط پیاز و نون میشه خورد.بدون روغن نه اینکه برای سلامتی خوبه نه روغن هم نمیشه خرید.

 • ناشناس ارسالی در

  عجب چی بخوریم پس خخخخحخحخخ

 • ناصر ارسالی در

  ناراحت نباشید اوضاع ایجور پیش بره پای مرغم گیر نمیاد

 • اسد ارسالی در

  فعلا که همینجاهی مرغ هم نمیتونیم بخریم بخوریم

 • علی ارسالی در

  سلام اینگونه در مورد مضرات مرغ صحبت کرده آید .به جای آن ببینید آیا جایگزینی برای مردم است.که از قسمت های مضرر را مخورند؟یعنی ابتدا راه حل را عنوان کنید بعد نصیحت کنید.

 • فرانک ارسالی در

  این از لطف شماس،که اینقدر مرغ برای سلامتی بده،،چون شما خیلی دوستدار مردم هستین، به مرغ ها خوب می رسین،

 • ناشناس ارسالی در

  بخاطر افزایش قیمت مرغ میترسن که مرغها رو دستشان بمونه توصیه کردن جزئیات مرغ سرطان زاست ملت دو روز مرغ خرید نکنن زمین به آسمون نمیاد که

 • ناشناس ارسالی در

  یهو بفرمایید هیچی نخورید ومحترمانه بمیرید

 • نورانی ارسالی در

  تاحالافقط مرغ میخوردیم بااین گرونی خوده مرغ وپیداکرده بودیم بخوریم بمونه بال وگردن وجیگرش تخمش ازخودشم گرونترشده هرچقدرازبدبختیمون بگیم تموم نمیشه که

 • ناشناس ارسالی در

  سلام پس چرا خود کشتارگاه بال وگردن وجگر مرغ را جداگانه بسته بندی میکنن وبه قیمت روز میفروشن

 • فاطمه ارسالی در

  اقا چرا چرت میگی من خودم تولید کننده هستم اخه هورمون کجا بوده

 • ناشناس ارسالی در

  مگه مرغ هم میشه خرید بااین درامد ۻعیف دلتون خوشه بابا

 • من ارسالی در

  آقای توصیه کننده چه خبرشده که حالا بفکر مضرات مرغ افتادید حتما، مثل کريستف کلمب شما هم کاشف هستید!

ارسال نظر