|
کدخبر: 130441

صادرات میگو و ماهی کاهش می‌یابد؟

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران از احتمال کاهش صادرات ماهی و میگو تا پایان امسال خبر داد.

تجارت صادرات میگو و ماهی کاهش می‌یابد؟

بنا به اعلام اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، خورشید گزدرازی با ابراز نگرانی از احتمال کاهش صادرات آبزیان از جمله ماهی و میگو که جزو اقلام اصلی صادراتی استان بوشهر به شمار می‌آیند، گفت: درحال‌حاضر نگرانی اصلی در مورد صادرات محصولات آبزی استان است. اصلی‌ترین بازار صادراتی این محصولات، چین و دیگر کشور‌های آسیای شرقی است که به دلیل شیوع ویروس کرونا، محدودیت‌های ناشی از تحریم در حوزه حمل‌ونقل و از سویی بالا رفتن هزینه مبادله به دلیل نبود سیستم بانکی، پیش‌بینی می‌شود در این بخش دچار افت صادرات شویم.

این فعال اقتصادی میزان تولید میگو در استان بوشهر را حدود ۳۰ هزار تن برآورد کرد که طبق رویه هر ساله ۸۰ درصد آن صادر می‌شود.

به گفته گزدرازی، حتی با توجه به کاهش مسافرت‌ها و تأثیر منفی شیوع این بیماری بر موضوع گردشگری، به نظر می‌رسد استفاده داخلی از این محصولات نیز کاهش پیدا کند.

وی درباره بازار کشور‌های خلیج‌فارس و حضور ایران در این بازار بر اساس صادرات مواد غذایی، میوه و تره‌بار، تأکید کرد: بیش‌ترین صادرات از گمرکات بوشهر به این کشور‌ها به همین محصولات خلاصه می‌شود که ارزآوری کمتری دارند و درحال‌حاضر نگرانی خاصی بابت آنها نداریم.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران مانع بعدی در برابر صادرات را موضوع پیمان سپاری ارزی دانست که بر اساس آن صادرکنندگان باید تعهدات ارزی خود را ایفا کنند، اما متأسفانه رویه مشخصی برای این منظور وجود ندارد.

گزدرازی به وضعیت حاکم بر گمرکات ایران و دیگر نهاد‌ها و بخش‌های اقتصادی کشور که با تعدد بخشنامه‌ها و برداشت‌های سلیقه‌ای از مقررات مواجه هستند، اشاره کرد و با انتقاد از این شرایط خواستار حل این مسئله شد و گفت: تعدد بخشنامه‌ها و برداشت‌های سلیقه‌ای از مقررات مانع جدی در برابر بهبود محیط کسب‌وکار است.

 

منبع: میزان

ارسال نظر