|

بخوانید :

کدخبر: 144969

واکنش ایران به تحرکات نظامی آمریکا در خلیج‌ فارس

نمایندگی ایران در سازمان ملل در پی افزایش ماجراجویی امریکا در خلیج‌فارس نامه‌ای را خطاب به رئیس شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل ارسال کرد.

نمایندگی کشورمان در این نامه اعلام کرد که ماجراجویی نظامی امریکا در خلیج‌فارس و دریای عمان به ویژه در هفته‌های اخیر افزایش یافته است.

طی این نامه آمده است: امریکا علاوه بر اعزام سلاح‌های پیشرفته و بسیار پیچیده به این منطقه در چند هفته گذشته به انجام برخی اعمال تحریک‌آمیز نظامی نیز مبادرت کرده است که از جمله شامل به پرواز درآوردن تعدادی از بمب افکن‌های راهبردی دوربرد خود در روزهای اخیر بر فراز خلیج‌فارس می‌باشد.

نمایندگی ایران افزوده است: به موازات این تحرکات مقامات امریکا نیز کماکان به ارائه اطلاعات جعلی، ایراد اتهامات بی‌اساس و بیانات تهدید‌کننده و تحریک ‌آمیز علیه جمهوری اسلامی ایران، ادامه داده‌اند و مجموع این گونه اقدامات ستیزه جویانه این کشور، محیط امنیتی پیشاپیش پرتنش این منطقه بسیار حساس را وخیم‌تر ساخته است.

در ادامه این نامه آمده است: این اقدامات جنگ طلبانه اگر کنترل نشود می‌تواند تنش را به سطح هشدار دهنده‌ای افزایش دهد و بدیهی است که مسئولیت کامل تمام عوقب آن نیز بر عهده امریکا خواهد بود.

نمایندگی کشورمان همچنین با هشدار نسبت به اقدامات یاد شده امریکا، تاکید کرده ضمن این که جمهوری اسلامی ایران به دنبال درگیری نیست لیکن توانایی و عزم قاطع آن برای حفاظت از مردم خویش، دفاع از امنیت، حاکمیت، تمامیت ارضی و منافع حیاتی خود و همچنین پاسخ قاطع به هرگونه تهدیدی یا استفاده از زور علیه ایران نباید دست کم گرفته شود.

در پایان این نامه نیز آمده است: از آنجا که چنینی ماجراجویی نظامی در تضاد آشکار با اهداف و اصول ساز مان ملل بوده و دارای آثار جدی بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است، از شورای امنیت انتظار می‌رود امریکا را وادار سازد به اصول و قواعد حقوق بین‌الملل پایبند باشد و این اقدامات غیرقانونی خود را متوقف کند.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...